reklama

Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

Dříve české rodičky neměly volbu. Příjezd do porodnice a šup - Vyholit a klystýr! Žádné diskuze! Dodnes tato praxe dodnes převažuje, byť ji mohou ženy odmítnout. Paradoxní je, že oba zmíněné nedůstojné procesy jsou úplně zbytečné.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dříve české rodičky neměly volbu. Příjezd do porodnice a šup - vyholit a klystýr! Žádné diskuze! Dodnes tato praxe převažuje, byť ji mohou ženy odmítnout. Paradoxní je, že oba zmíněné nedůstojné procesy jsou úplně zbytečné.

V zahraničí je považují za zbytečný zásah do přirozeného průběhu porodu. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí klystýr a holení do kategorie "škodlivé a neefektivní". Že klystýr nemá pro rodičky sebemenší přínos, potvrdila v loňském roce na webu PubMed Health i Cochranova databáze, která je považovaná za jeden z nejkvalitnějších zdrojů ověřených informací v biomedicíně.

Neponižujme ženy...

Myslíte, že jde o přehánění kvůli nepodstatným maličkostem? Není tomu tak: Direktivní přístup lékařského personálu, který leckdy nezachází s tělem rodiček s patřičnou úctou, patří k hlavním důvodům, proč některé ženy raději riskují domácí porod, než aby se vzdaly lidské důstojnosti.

Čtěte také: Matko nekřičte nám tady! Vždyť jenom rodíte!

Že to jde v civilizované části Evropy i jinak, dokazuje názor paní Alice, který publikovala na webu Doktorka.cz: "První dítě se mi narodilo v Německu. Byly to nejkrásnější chvíle mého života, a to včetně porodu, který probíhal plně na náklady pojišťovny, takže žádný nadstandard: Přívětivé jednání, respektování intimity a soukromí, žádné holení ani klystýr a manžel u porodu." píše.

Doporučujeme: Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Její další dvě děti přišly na svět v české porodnici. Rutinní příprava, kterou popisuje, je dodnes mnohde úplně běžná. "Sestra mě bez jakýchkoli řečí vyholila a aniž by se mě kdokoli na cokoli ptal, dostala jsem poměrně velký klystýr. Na záchodě nebyly dveře, takže vyprázdnění po klystýru bylo věcí veřejnou. Vím, že jde o maličkosti, ale právě ty mé pěkné chvíle úplně pokazily. Jsem sice ráda, že mám tři zdravé děti, ale mrzí mě, že mi při porodu někdo ukradl krásné pocity a degradoval mě do role bezprávné pacientky. Napadne konečně někoho, aby řekl: Zrušme to a neponižujme ženy?" ptá se maminka tří dětí.

Údajné výhody klystýru a holení

Klystýr (klyzma) neboli výplach střev se aplikuje v první době porodní. Argumenty pro jeho užití:

  • voda rozpustí stolici nahromaděnou v tlustém střevě a umožní ji vyloučit, čímž jednak uleví mamince od případné zácpy a jednak uvolní plodu cestu do pánve
  • teplota vody posílá děložní kontrakce, čímž porod urychlí
  • vyprázdněním stolice před porodem se předejde jejímu nechtěnému úniku při porodu, který může ženě přinést značné rozpaky, a tím zhoršit soustředění na porod, nehledě na hygienická riziko pro novorozence
  • výplach střev usnadní vyprazdňování po porodu

Oholení pubického ochlupení si může udělat žena doma sama, nebo probíhá hned po příjezdu do porodnice.

Argumenty pro jeho užití:

  • snižuje riziko vzniku infekce
  • usnadňuje šití

Jenže všechno je jinak!

Světová zdravotnická organizace (Care in normal birth, WHO, 1996) potom dochází k tomuto závěru: "Při použití klystýru se míra fekálního znečištění během první doby porodní nemění, ale během porodu klesá. Bez klystýru je znečištění obvykle nepatrné a lze ho snadněji odstranit než znečištění po klystýru. Účinky na trvání porodu, infekci novorozenců nebo hráze rodičky nebyly zjištěny."

A holení zvyšuje riziko nákazy AIDS pro matku i zdravotní personál. Nehledě na to, že každý, kdo si někdy zkusil klín vyholit, ví, jak nepříjemně chloupky škrabou, když dorůstají - další, úplně zbytečný nepříjemný podnět pro tělo rozbolavělé porodem.

Ani jedna z metod tudíž nemá podle WHO žádný přínos pro matku či dítě. To ostatně potvrdily i čtyři nezávislé studie účinnosti klystýru, které proběhly loni pod patronátem neziskové mezinárodní organizace Cochrane Collaboration, zaměřené na medicínský výzkum. Zkoumaly celkem 1917 rodících žen. Výsledek srovnání porodu s klystýrem - a bez? Žádný zásadní rozdíl v:

  • průměrné délce porodu
  • množství úniku stolice při porodu
  • nakažení rodidel matky infekcí
  • nakažení pupečníku dítěte

Žádná seriózní studie nenašla důkaz, že aplikace klystýru nebo vyholení poskytuje rodičkám nějaké praktické výhody. Všechny se naopak shodují v tom, že jde o zvyklosti, které ženy psychicky odrazují. Přesto tato praxe trvá v mnoha českých porodnicích dál.
 
Jaké zkušenosti s těmito metodami máte vy? O tom můžete diskutovat pod článkem. Ale ať už jsou jakékoli, nastávající maminky, měly byste vědět: Při normálním průběhu porodu je odmítnutí klystýru a holení vaším právem a zdravotnický personál má povinnost vaší žádosti vyhovět!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemám místo mozku placentu! Jsem těhotná, ne méněcenná!

Jak jsem se konečně naučila nešikanovat své děti

10 orgánů, které v těle nepotřebujete

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama