reklama

Nejčastější příčiny rodinných konfliktů souvisí s dětmi

Někdy může vzniknout z pouhého nedorozumění, jindy je příčinou skutečný rozdíl v názorech. Jak reagovat?

Foto: Thinkstock

Stačí rozdílné pohledy a přání - a na rodinný konflikt je zaděláno. Někdy může vzniknout z pouhého nedorozumění, jindy je příčinou skutečný rozdíl v názorech.

Abyste ho vyřešili mírovou cestou, potřebujete komunikovat s rozvahou a respektem vůči ostatním a umět se shodnout na kompromisech. Hodně přitom pomůže, dokážete-li se na problém podívat z hlediska svého oponenta.

Nesouhlasit je normální

Nejme roboti. Čas od času se v názorech rozejdete, to k rodinnému životu prostě patří. Je přitom těžké komunikovat pozitivně, když máte chuť bouchnout do stolu, zařvat Dost! a prosadit svůj názor silou.

Doporučujeme: Mapa příjmení ČR: Najděte příbuzné a slavné jmenovce!

Ale vždy se to vyplatí. Musíte mít na paměti, že pokud se neshody prohloubí, může to poškodit vztahy mezi lidmi, kteří jsou předurčeni spolu vycházet jako rodina. Smírné řešení konfliktu, kdy každý trochu ustoupí, se proto vyplatí všem.

Kdy se lidé hádají nejčastěji?

  • Když se spolu učí žít společně jako pár
  • Když se narodí dítě
  • Když jde dítě poprvé do školy
  • Když dítě přichází do puberty
  • Když dítě dospívá a odchází z domu

Jak to vypadá, většina zlomových situací v rodině je spojena s dítětem. Je to logické. Rodičovství znamená nejvypjatější emoce, nejvíc strachu, lásky i zoufalství, nejméně peněz. Každé stadium má ovšem svá specifika a jiné zdroje konfliktů.

Hádky také vyvolávají velké změny (stěhování, změna zaměstnavatele nebo problémy v práci) a odlišné představy o životě, které si partneři přinesli z rodin svého dětství.

Jak se hádce vyhnete?

Základem je naslouchat. Jasně, že v první chvíli máte chuť ukřičet „soupeře" argumenty a za každou cenu prosadit vlastní názor. Tudy však cesta nevede. Jedinou možností je naslouchat ostatním. A dodržet pár jednoduchých zásad:

Čtěte také: 10 věcí o životě, které singles nikdy nepřiznají nahlas

Nenechávejte problémy "vyhnít", trvejte na tom, aby se probralo vše, co považujete z dlouhodobého hlediska za důležité.

Pracujte jako tým. Definujte problém a hlavní zádrhele. Hledejte co nejvíc možností. Zkuste společně najít řešení výhodné pro všechny. Jde o něj, nikoli o vítězství nebo prosazení názoru.

Potlačte negativní emoce. Nespojujte problémy s konkrétními lidmi, ale hledejte jejich řešení. Vysvětlete své stanovisko jednoduše a klidně. Hrajte fér.

Respektujte úhel pohledu ostatních. Naslouchejte a ptejte se, jestli jste dobře pochopili. Třeba zjistíte, že je všechno úplně jinak.

Jak zvládáte rodinné konflikty u vás doma? Je pro vás snadné vyhnout se hádce, nebo se o to jen marně snažíte? Vadí vám, když partner prosazuje svou, nebo vám naopak vyhovuje, že o všem rozhoduje on?

O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší chyba, kterou dělají snad všichni rodiče

Vzdal se dědictví, s rodinou nechce mít nic společného

20 vět, kterými nám rodiče zničili sebevědomí

reklama
reklama
reklama