reklama

Nástřih hráze u porodu: Vyhněte se mu!

Nástřih hráze je nejčastějším chirurgickým zákrokem u porodu. Podstoupí ho každá druhá Češka, která přivádí na svět miminko vaginální cestou. Je však opravdu potřeba?

Foto: Isifa/Thinkstock

Nástřih hráze (epiziotomie) je nejčastějším chirurgickým zákrokem u porodu. U nás jej podstoupí zhruba každá druhá žena, která přivádí na svět miminko vaginální cestou. Rutinní provádění epiziotomie s sebou nenese žádné výhody pro ženu ani pro dítě, zato vyvolává množství otázek.

"Obavy z nástřihu byly jedním z hlavních důvodů pečlivého vybírání místa, kde porodím své první dítě," svěřuje se maminka čtyř dětí Markéta. "Sice jsme masírovali hráz, ale brzy mi bylo jasné, že sebelepší příprava nezabrání něčemu, co se odehrává v hlavě a rukou někoho jiného. A volba to byla dobrá. Díky této první zkušenosti i třem zkušenostem následujícím mohu dnes říct, že když se dá porodu, ženě a dítěti čas, trpělivost, s ničím se nespěchá a rodička si vybere takovou polohu, jakou jí tělo naznačuje, tak lze porodit dítě o běžné váze zcela bez poranění."

Urychlí porod? 

Jedním z často používaných argumentů pro epiziotomii je urychlení porodu. To ale není pravda. Vzhledem k tomu, že se k nástřihu hráze přistupuje až na konci druhé doby porodní, nemá tento zákrok na celkovou délku trvání porodu vliv.

Čtěte také. Nástřih hráze při porodu: Zbytečné barbarství?

Epiziotomie může mít opodstatnění při extrémně dlouhé vypuzovací fázi, kdy je hráz objektivní překážkou porodu, nebo pokud se plodu výrazně nedaří. Žádné studie však nepotvrdily, že by fungovala jako prevence neurologického poškození plodu. Hráz, do které hlava miminka při porodu naráží, je měkká, pružná tkáň, nikoliv betonová zeď, o kterou by se mohla poranit.

Nepomáhá, zato hrozí potratem

Žádná ze studií nepotvrdila ani často opakované tvrzení, že epiziotomie snižuje ani riziko vzniku těžkých trhlin a poškození oblasti hráze a konečníku. Naopak se ukázalo, že u porodů, kde nebyla provedena, docházelo méně často k rupturám třetího stupně, tedy natržení hráze, které zasahuje i svěrač. Ostatně samotná epiziotomie je ve svém rozsahu stejná jako ruptura (natržení) druhého stupně.

Epiziotomie tedy porod neurychlí ani nezmírní jeho následky. Nebylo také prokázáno, že by epiziotomie chránila pánevní dno proti spontánnímu natržení či ochabnutí a inkontinenci. Není prevencí závažných  ruptur hráze, naopak je může způsobit. Poranění konečníku totiž ve většině případů vznikají samovolným pokračováním nástřihu. A pokud je provedená při prvním porodu, zvyšuje riziko samovolného natržení při dalších porodech. Proč ji tedy lékaři dělají?

Vypadá to tak hezky...

Mnoho porodníků upřednostňuje nástřih před natrhnutím především proto, že chirurgický řez je rovný, čistý, jeho směr lze dobře kontrolovat a rovná rána se lépe šije. Jenže pohodlí lékaře je draze vykoupeno nepohodlím rodičky: Zatímco přirozeně vzniklé natržení postupuje přes nejslabší místa tkáně a vyhne se cévám, nervům a hlubokým svalovým vrstvám, nástřih hráze zasáhne všechny struktury tkáně. Proto také většinou víc krvácí a je spojen s vyšším rizikem otoku a zánětů.

Doporučujeme video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání

Navíc může rutinní nástřih hráze způsobit ženě vážné emoční a psychické potíže, zejména pokud je proveden bez souhlasu či bez informování o možných rizicích. "V ordinaci léčím velké množství žen, které mají trauma psychické či fyzické po epiziotomii," potvrzuje klinická psycholožka a psychoterapeutka Michaela Mrowetz, která se zaměřuje na léčbu žen s posttraumatickou stresovou poruchou po porodu.

"Nevyžádaná intervence snižuje kontrolu nad porodním procesem a spokojenost s porodem a může vést až k narušení osobnostní a sexuální integrity ženy. S tím úzce souvisí fyzická a hlavně sexuální vnímavost k vlastnímu tělu. Jsou-li rodidla nastřižena proti vůli ženy, mohou následovat negativní následky v prožívání sexu."

Jak se nástřihu vyhnout?

Do jisté míry pomůže příprava na porod v těhotenství, kdy pravidelná masáž hráze a posilování svalů pánevního dna mohou zlepšit elasticitu tkáně. Zásadní roli však hraje způsob porodu, zejména volba porodní polohy a způsob tlačení.

Desatero přirozeného porodu v porodnici nabízí Babyweb.cz>>

Spontánní tlačení snižuje riziko poškození hráze, protože respektuje tempo přirozeného porodu a dává hrázi čas se přizpůsobit objemu hlavičky. Nejméně výhodná je přitom poloha na zádech s koleny u těla, kterou lékaři upřednostňují. Naopak nejvhodnější pro ochranu hráze jsou polohy vertikální, s nohama široce rozkročenýma, případně poloha vleže na boku. Zkušená porodní asistentka či porodník může pomoci také přikládáním teplého mokrého obkladu v době, kdy se začne prořezávat hlavička miminka. Riziko poškození snižuje i porod do vody.

Chcete-li si ušetřit zbytečné zdravotní a psychické problémy, zajímejte se o procento nástřihů v porodnici, kterou jste si zvolili. Dopředu také informujte o svém postoji k epiziotomii svého porodníka.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Skandál: Manželé měli sex v porodnici!

Máma kojí školačku. Nevidí na tom nic divného

7 důvodů, proč dát v práci výpověď

reklama
Doporučené recepty
    reklama