reklama

Na co umírají miminka a batolata?

V ČR zemře následkem úrazu každý druhý den jedno dítě. Nejčastější příčinou jsou úrazy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Podle statistik Státního zdravotního ústavu zemře v České republice následkem úrazu každý druhý den jedno dítě. Jsou to právě úrazy, které představují nejčastější příčinu jejich úmrtí.

Ačkoliv počet úmrtí dětí následkem úrazu od roku 2005 klesá, v porovnání se Švédskem či Švýcarskem je stále dvojnásobný. Přitom se 38 % dětí zraní doma. Jaké jsou nejčastější příčiny a jak jim zabránit?

Nejnebezpečnější jsou pády

Novorozence, kojence a batolata nejčastěji postihují úrazy následkem pádu. Je to pochopitelné. Malé děti ještě nemají rozvinuté motorické schopnosti. Padají však nejen chybou svou, ale také chybou dospělého člověka, který s nimi manipuluje. Každý rok se tak v českých nemocnicích ocitá více než 35 000 dětí.

Čtěte také: Děti a úrazy elektřinou: Na prvním místě jsou pravidla!

Ohroženy jsou hlavně kosti. Ty totiž mají malé děti křehké a měkké, takže ke zlomenině může dojít i při pádu z malé výšky. Také dětská lebka je během prvních měsíců velice citlivá a zcela srůstá až po druhém roce života. Vážnou frakturu lebky si může batole způsobit během jediné nestřežené chvilky. Nemusí být otevřená, takže to třeba dospělý ani nezaregistruje. Následky přitom můžou být dalekosáhlé.

„Účinnou prevencí proti zraněním a závažnějším poraněním lebky jsou pěnové ochrany rohů, zarážky otevřených dveří nebo třeba dětské zábrany, které vymezí bezpečný prostor, kde se dítě může pohybovat. Podívejte se na dům či byt jeho optikou a eliminujte potenciální nebezpečí," radí Lukáš Fiala z e-shopu Funbaby.cz

Nebezpečí číhá ve spánku

Problematické jsou také chvilky, kdy dítě zůstává samo, hlavně během spánku. Další příčinou častou dětských úmrtí je tak neúmyslné udušení či uškrcení. K více než polovině těchto tragédií dojde v posteli rodičů či v dětské postýlce. Obrana je jasná: monitor dechu nebo elektronické chůvičky.

Třetím nejčastějším smrtelným úrazem jsou potom popáleniny a opařeniny. Vzniknout mohou prakticky kdekoliv v domě, stačí k nim hrnek s horkou tekutinou nešikovně umístěný na okraji stolu. Ani žvýkání šňůry od elektrických spotřebičů není nejlepší nápad. Mívají ho bohužel nejen domácí hlodavci, nýbrž i batolata a hrozí vážnými popáleninami úst. Takže spotřebiče pryč z dosahu!

Dítě by se také nemělo ani přibližovat k troubě se sporákem. Zapnout ji dokáže během pár sekund. Náklady na léčbu středně těžkých popálenin se pohybují v milionových částkách, hodně to bolí a důsledky jsou celoživotní. Přitom se za necelých dvě stě korun dá pořídit účinný ochranný kryt, který dítěti zabrání manipulaci s knoflíky.

Otravy a utonutí

Lidská mláďata jsou zvědavá a některé jejich objevy nebezpečné: třeba chemikálie určené k dezinfekci. Každá druhá dětská otrava se stane malému dítěti ve věku 1 až 3 let. Drtivá většina otrav se pak odehrává doma. Stačí přitom tak málo - dát nebezpečné látky mimo dosah dětí, ať už vysoko, kam nedosáhnou, nebo pod zámek.

A posledním postrachem malých dětí je voda. Na utopení jí nemusí být mnoho, i po kotníky je až dost. Dítě by proto v žádném případě nemělo zůstat bez dozoru v koupelně. A protiskluzovou podložkou do vany také nic nezkazíte. Každopádně je lepší myslet na úraz předem, než poté trpce litovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šestnáctiletý kluk funguje jako lidská žárovka

Tisíce školáků mají hlad: Drsná realita ČR 21. století

Co s vámi udělá každodenní šálek kávy?

reklama
Doporučené recepty
    reklama