Děti a úrazy elektřinou: Na prvním místě jsou pravidla!
Mějte na paměti několik zásadních bezpečnostních pravidel zacházení s elektřinou a dobře je vysvětlete i svým dětem, abyste se vyhnuli nejhoršímu.
Jen málokterý vynález změnil svět tak, jako elektřina. Ta je však stejně dobrý sluha, jako nebezpečný pán. Zejména když jsme dnes elektronikou obklopeni v domácnosti doslova na každém kroku.
Často jsou přitom na vině věci, s nimiž děti přicházejí denně do kontaktu. Stačí, když v nestřeženém okamžiku zvítězí zvědavost. Mějte proto na paměti několik zásadních bezpečnostních pravidel a dobře je vysvětlete dětem, abyste se při zacházení s elektřinou vyhnuli nejhoršímu.
Čtyři hlavní zásady, jak vycházet s elektřinou
Zajišťujte: Nepoužívané zásuvky by měly být vždy zajištěny nevodivými krytkami z plastu. Na trhu je jich k dispozici víc, důležité je, aby vždy zcela zakryly zdířky v zásuvce a zabránily dítěti cokoliv do nich strčit.
Doporučujeme: 5 situací, kvůli kterým rodiče předčasně stárnou
Schovávejte: Pokud máte někde nastálo natažené prodlužovačky, veďte je za nábytkem nebo využijte tzv. husí krk, který spojí více kabelů dohromady a skryje je před zraky dítěte.
Zamykejte: Nejbezpečnějším zajištěním elektroniky v koupelně (fény, kulmy, holicí strojky) je využít uzamykatelné skříňky. Další možností je odnášet spotřebiče po použití z koupelny a ukládat je mimo dosah dětí. S tím souvisí i poslední pravidlo...
Umisťujte vysoko: Moderní interiérové trendy sice velí vystavit elektroniku jako DVD či přehrávače na nízký nábytek, s malými dětmi se tomu však raději vyhněte. Čím výš zařízení umístíte, tím víc v klidu můžete být.
Šikovné vychytávky
Spotřebiče nemusí být nebezpečné jen kvůli elektřině samotné. Mnohdy docela stačí nepříjemnosti způsobené jejich samotnou funkcí, časté jsou třeba popáleniny od žehličky. Pokud ji občas zapomenete zapojenou, je dobré mít některý z modelů s elektronickou bezpečnostní pojistkou, která přístroj automaticky vypne, je-li ponechán bez obsluhy nebo se převrhne.
Nenápadné, ale nepříjemné nebezpečí představují i knoflíkové a mincové baterie. Jejich vdechnutí hrozí udušením, spolknutí potom rozleptáním žaludku a následnou sepsí. Zařízení s takovými bateriemi proto nikdy neodkládejte v dosahu malých dětí.
Čtěte také: Co dělat, když dítě spolkne - kuličku, vosu, baterii...
Úraz mohou způsobit také ventilátory, do jejichž lopatek děti strčí prst nebo předmět, který je pak silou rotace odmrštěn. V tom případě jsou sázkou na jistotu bezlopatkové ventilátory.
Hrajte si na bezpečnost
Ani vychytávky však nejsou sázkou na jistotu, základem je umět zacházet s elektřinou. S dětmi proto často opakujte bezpečnostní pravidla. Zvolte například formu hry, kdy se jich můžete ptát a ony budou za každou správně zodpovězenou otázku odměněny. Co by měly vědět?
- Nikdy nestrkat prsty nebo jakékoliv předměty do elektrické zásuvky.
- Nikdy nestrkat kov do mikrovlnné trouby či toasteru.
- Nikdy nepoužívat cokoliv s kabelem nebo zásuvkou v blízkosti vody.
- Nikdy nevypojovat spotřebič ze zásuvky trhnutím za kabel.
- Nikdy se nepřibližovat k rozvodnám a venkovnímu vedení elektrického proudu. Nesahat na transformátorové skříně s varovnými nápisy. Vždy se řídit všemi varovnými nápisy, které se týkají elektřiny a spotřebičů.
- Nikdy nešplhat na sloupy vysokého napětí. Nepouštět draka poblíž drátů elektrického vedení, nepřibližovat se k přetrženým nebo na zem spadlým drátům. Nešplhat na stromy, které jsou v těsné blízkosti elektrického vedení, ani se jich nedotýkat.
A vy byste měli pro každý případ znát zásady první pomoci při úrazu elektrickým proudem. Nevěděli byste si v krizi rady? Můžete se přihlásit na některý z kurzů první pomoci, pořádané Českým červeným křížem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vodítka na školkové děti? Rodiče a odborníci protestují