reklama

Mylné mýty o mužích na mateřské: Tohle není pravda!

S chlapem na rodičovské není něco v pořádku. Nejspíš je pěkně pod pantoflem. Stejně se muži neumí o děti pořádně postarat. Jsou vám tyto věty povědomé? Není divu, slýchaly je už naše babičky a maminky. Je to ale pěkná hloupost.

Foto: Isifa/Thinkstock

S chlapem na rodičovské není něco v pořádku. Nejspíš je pěkně pod pantoflem nebo jde o nekňubu, který nedokáže rodinu zabezpečit. Stejně se muži neumí o děti pořádně postarat.

Jsou vám tyto věty povědomé? Není divu, slýchaly je už naše babičky a maminky. Je to ale pěkná hloupost. Tátové dokážou být stejně šikovní jako mámy.

Muž na rodičovské je divný

Chlap na rodičovské dovolené - to přece není normální! Také si to myslíte? Před dvaceti lety byste možná měli pravdu. Dnes jste už těžce na omylu. Výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů ukázal, že 66 % mužů považuje tátu na rodičovské za úplně normální věc. Skoro třetina (28 %) v nich pak dokonce vidí borce a frajery. Jen malá smutná menšina (4 %) je toho názoru, že takoví muži jsou exoti, neschopové a chudinkové.

Čtěte také: Otec na rodičovské dovolené: Jsem na vrcholu blaha!

Přestože muž na rodičovské je už v podstatě považován za normální jev, praxe ještě pokulhává. I když s touto všestranně přínosnou variantou péče o dítě koketuje až 90 % českých mužů, ve skutečnosti na ni nastoupí pouhých 12 %. A opravdovou ochotu vyměnit úlohu živitele za péči o miminko projevila jen třetina (31 %) z nich.

S mužem na rodičovské přijde bída

Jako živitel rodiny nemůžu jít na rodičovskou, pro rodinu by to byla veliká finanční ztráta. Čekala by nás bída. Manželka nás neuživí. Takové jsou nejčastější argumenty, proč tátové nemůžou zůstat doma, i když by třeba chtěli. Pravdou je, že v ČR je hlavním živitelem rodiny muž. Podle výzkumu na webu Platy.cz činí rozdíl mezi mužskou a ženskou mzdou asi 6000 Kč. To už znamená docela velký rozdíl v rodinných financích. Rodičovskou si lze ovšem vyzkoušet třeba jen na čtvrt roku. To rodinu nezruinuje a přínos pro vztah s dítětem drobné finanční ztráty určitě vynahradí.

Doma jsou jen partneři dominantních žen

Na rodičovskou dovolenou chodí jen submisivní muži, neschopní uživit rodinu! Věříte tomu? Kdepak! To není pravda.
Mezi tatínky na rodičovské dovolené najdete manažery, lékaře, IT experty, ale také známé osobnosti, herce či zpěváky. Víte, že tátou na mateřské byl třeba ředitel korporátní komunikace Vodafone ČR Filip Hrubý, ekonom Tomáš Sedláče, herec Jan Dolanský či zpěvák kapely Vypsaná fixa Michal Mareda?

Muži neumí pečovat o děti

Co bych na rodičovské dovolené dělal? Neuměl bych si poradit, o malé děti se umí postarat pouze matka! Nikoli - byť se to překvapivě domnívá dvojnásobně více žen než mužů. Tátové sice kojit nemůžou, ale jinak se v běžné péči o dítě maminkám zcela vyrovnají.

Doporučujeme: Rovnoprávnost? Kdepak! Ženy muže na mateřské nechtějí

Nejde o nic vrozeného nebo naprogramovaného v genech, za většinou úkonů péče o dítě stojí získaná dovednost. I matky se ji musí naučit. Praxe ukazuje, že otcové, kteří zůstali se svými dětmi doma, a třeba hned od narození dětí, se o miminko postarali stejně dobře jako mámy. Samozřejmě vyjma už zmíněného kojení. Spíš jde tedy o výmluvu, kterou se muži zbavují zodpovědnosti za péči o děti a jíž si ženy kolikrát brání své domácí teritorium.

Mateřská a rodičovská je to samé

Termíny mateřská a rodičovská dovolená bývají často zaměňované. V drtivé většině případů jde však u tatínků o dovolenou rodičovskou. Muži sice mají možnost jít i na mateřskou dovolenou, jde však o výjimečné případy. Mateřská dovolená je totiž půlroční období, které většinou začíná měsíc před porodem a končí pět měsíců po něm. V té době je tomu, kdo se o dítě stará, hrazeno 70 % mzdy. Na rodičovskou lze nastoupit kdykoli poté, třeba jen na dva, tři měsíce. Obecně psychologové doporučují, aby první rok byla s dětmi - mimo jiné i z důvodu kojení - spíše matka. Poté je naopak přínosem, když ji táta alespoň na chvilku vystřídá.

zdroj: Ilom.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kdy syn potřebuje víc tátu než mámu?

14 největších lží, kterými rodiče balamutí děti

Moje dívka se odmítá holit. Je to důvod k rozchodu?

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama