reklama

Matěj Zlatoústý aneb Kdy je lepší zalepit dětem pusu

Být doma s dítětem je závratně krásné, ale také extrémně náročné. A co teprve, když se dítko právě nachází v období prvního vzdoru, je chytré po tátovi a má vyřídilku po mámě...

Foto: Isifa/Thinkstock

Být doma s dítětem je závratně krásné, ale také extrémně náročné. A co teprve, když se dítko právě nachází v období prvního vzdoru, je chytré po tátovi a má vyřídilku po mámě...

To pak nevíte, jestli se máte dřív smát, nebo plakat. Či snad obojí? Pokud už máte tohle blažené období za sebou, určitě vás pobaví úsměvné příběhy matek, jejichž děti jím právě procházejí. A jestli vás teprve čeká, nenechejte se odradit! S odstupem několika let se budete dobře bavit s námi.

Jdeme si kreslit?

Jak to vypadá, když prcek procházející těžkým obdobím nemá svůj den, popisuje chůva Eliška Majorová:

Čtěte také: Už nám konečně nesou to žrádlo aneb Prostořeké děti

"Půjdeme si kreslit?" beru pastelky.
"Já neci keslit! Neci keslit! Ááááá!" Hysterický úprk do pokojíčku, prásknutí dveřmi, brekot do peřin.
"Tak... Nebudeme kreslit?"
"Jo." Pomalé zklidňování.
"A co budeme dělat?"
"Ci keslit!" osuší dítko poslední slzy.
"To si děláš legraci!"
"Ááááááááááááááá!" Brekot do postele.
"Dobře, jdeme si kreslit. Mám vzít pastelky?"
"Jo."
"Dojdeš pro papír?"
"Já neci papíl!"
"Teď se rozbreč."
"Já neci blečet. Áááááá!"
Chvíle ticha, během níž si zapisuju rozhovor.
"Já ci keslit!"

To co, chtěli byste vy být chůvou?

Letenka do nebe

Paní Jana z Prahy má vtipnou vyřídilku, pro niž ji mají přátelé rádi, ale která ji občas dostává do potíží. Jak začíná její syn Matěj dorůstat, zamýšlí se nad tím, že geny mohou být dost zlomyslné. Jako hrdá matka začala výroky svého potomka sbírat. Výbor z díla Matěje Zlatoústého za poslední měsíc nabízíme.

Doporučujeme: Trapas až na půdu: Maminko, ten pán smrdí!

Můj muž cosi popletl a když to zjistil, uteklo mu tradiční: "Já jsem ale blbej!" Matěj nezaváhal a zasmečoval: "Já vím tatínku, ale musíš se s tím naučit žít..."

  • Uvařila jsem cosi moc dobrého, co všem přišlo povedené, a tak se s nadějí v hlase ptám i Matěje, jak mu chutnalo. "Bylo to strašně moc dobrý, maminko, moc ti děkuju, ale už to, prosím tě, nikdy nedělej..."
  • Seděli jsme s Matějem v jídelně v centru Chodov a už dojídali, když se přiřítil náš tatínek. My jsem ale už měli od babičky nadiktovaný svižný odchod, tak hladovému choti oznamuji, že jistě, že se nají, ale ať si to objedná "do ruky" a že si to zblajzne cestou. Nepotěšila jsem ho, ale spořádně si povzdechl a už vyrážel k okýnku McDonalda, když dojídající Matěj vzhlédl od své vepřové a lakonicky pronesl: "To víš tatínku, šťastná žena - šťastný život." A nerušeně pokračoval v jídle.
  • Matějovy jídelní ikony jsou svíčková a rajská. Babička, když byl nemocný, se mu snažila udělat radost a uvařila mu rajskou. Matěj byl celé dopoledne zaštrachanej v posteli. Když mamina už dovařovala, prošel konečně kolem sporáku. Matka mu okamžitě, celá rozradostněná, ukazuje, co mu vaří: "Koukej Máťo, vařím ti rajskou! To si dáš, viď?" - "Díky, babi, ale ne."

"Nevím jak, vy, ale já ze smrti nemám nejmenší obavu. Mám totiž doma letenku přímo do nebe. Je do první třídy a jmenuje se Matěj," uzavírá Jana lakonicky.

Kuba nerad tlusté

Maminka Dana z Tábora by si s ní dost rozuměla. A její pětiletý syn Jakub by našel v Matějovi spřízněnou duši.

"Včera šel muž vyzvednout Kubu do školky. Mladej se vytasil se zabahněnýma kaťatama. Na dotaz, proč je tak strašně špinavej, bez zavání opáčil, že za to může spolužák Hugo. Místo dalšího vysvětlování projevil zájem, aby ho tatínek nesl. Ten samozřejmě vyhověl... Jak si tak muž nese to naše zapatlaný štěstí, je poznenáhlu zaplaven tisícem Kubíkových pusinek. Trochu překvapeně se ptá, jestli ho mládežník míní spapat. Odpověď přišla v okamžení: Ne tatínku, já nemám rád tlustý maso!" vypráví Dana.

Zmínění prckové se v životě určitě neztratí a jejich rodiče jsou na ně proto patřičně hrdí, byť je stojí docela dost sil. Jak jste na tom se svými ratolestmi vy? Přidejte také nějaké své příhody do diskuze pod článkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tatínek čural do umyvadla aneb Když dítě moc mluví

Skandál: Manželé měli sex v porodnici!

Šnečí sliz, jikry, včelí jed: Poklad pro vaši pleť

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama