reklama
 

Kteří učitelé jsou opravdu nejhorší?

Nekvalifikovaní. Nespravedliví. Lidsky pochybní nebo dokonce vilní. Takoví učitelé se mohou podepsat na svých žácích už na celý život. A rozhodně to nebude zlatým písmem. Co je horší, je jich čím dál víc. Aspoň těch nekvalifikovaných. A v budoucnu budou ještě přibývat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nekvalifikovaní. Nespravedliví. Lidsky pochybní nebo dokonce vilní. Takoví učitelé se mohou podepsat na svých žácích už na celý život. A rozhodně to nebude zlatým písmem...

Bohužel jich je čím dál víc. Učitelské povolání se vzhledem k mizerným platům a poklesu prestiže stalo velmi neatraktivní, a tak se na pedagogické fakulty hlásí většinou studenti, kteří neměli na střední škole nejlepší studijní výsledky a nevěří, že by mohli být přijati na jiné vysoké školy. Pomalu tak začíná hrozit, že se naplní pořekadlo „kdo to neumí, ten to aspoň učí"...

Doporučujeme: "Samolibý" učitel? Co dělat, aby vám zobal z ruky!

A co je horší, podle dostupných prognóz se kvalita učitelů nezlepší. Minimálně po stránce studijních předpokladů uchazečů, kteří se hlásí na pedagogické fakulty, je srovnání s ostatními adepty vysokoškolského studia tristní. Vyplývá to z průzkumu společnosti Scio z roku 2012, zaměřeného na preference a úroveň budoucích vysokoškoláků.

Důsledkem sílící vlny spíš podprůměrných učitelů je další pokles úrovně vzdělání i kantorské pověsti. A přece nebudeme platit horentní sumy někomu, kdo učí špatně! Kruh se tak uzavírá a úroveň českého školství klesá. A klesá. A klesá...

Nekvalifikovaní: Good ráno!

„To teda byla učitelka angličtiny! Byli jsme ve čtvrtém ročníku, když k nám nastoupila nová učitelka angličtiny: asi tak o pět let starší než my a anglicky uměla asi tak o dvě kapitoly navíc - pokud se stihla na hodinu připravit. První hodinu konverzace nás nakonec musela nechat si číst, protože nedokázala odpovídat na naše otázky. Jinak byla docela sympatická, ale stejně neměla šanci. Vydržela učit týden, pak utekla. Když si na ni dnes vzpomenu, je mi jí trochu líto, ale dobře, že byla pryč. S ní bychom neměli šanci odmaturovat z angličtiny," vzpomíná paní Irena z Prahy.

Čtěte také: Debilní kecy učitelek: Co říkala ta vaše?

Je to tak - perfektní zvládnutí oboru je východiskem, bez kterého se dobře učit nedá. Zejména to platí o přírodních vědách. Kdo rozumí jen povrchně, neumí problém dobře vysvětlit. A měl by sedět vzadu v lavici po škole, nikoli za katedrou.

Nespravedliví: Nejsem nýmand!

„Nejstrašnější učitelka, která mi prošla životem, mě učila od druhé do páté třídy a byla to největší mrcha a bestie, co vůbec muže být. Bití, ponižování, tahání za vlasy, zesměšňování. Dodnes mi bruslí mráz po zádech. Jmenovala se Jana Štefánková a kdyby náhodou na této zemi ještě roznášela zlo, tak jí chci říci, že nejsem nýmand neschopný, jak říkala, ale vystudovala jsem dvě vysoké školy. Třeba i jí navzdory," píše slečna Jarča v diskuzi na webu Doktorka.cz.

Nespravedlnost je věc, kterou žáci všech vzdělávacích stupňů nesou snad nejhůř. Pokud za stejné výsledky dostanou rozdílnou známku, když jednomu projde skoro všechno, zatímco druhý dostane za uši, sotva se trochu zavrtí v lavici, je-li někdo zkoušen dvakrát za pololetí, a to ještě po předchozím varování, a druhý musí každou hodinu, aby nevyšel ze cviku... Kantoři jsou sice také jen lidé a je jasné, že některý žák je jim sympatický víc a jiný méně, nicméně navenek by to nikdy projevit neměli.

Vilní: Radka vzpomíná

„Náš profesor na dějepis byl hodně divný pán. Byl sice chytrý, ale moc o sebe nedbal a občas smrděl jako bezdomovec. Přesto měl velkou slabost pro slečny. Obcházel po třídě, tu položil tuku na rameno, onde dlouze spočinul pohledem ve výstřihu, jinde se otřel nohou o mladé stehýnko," vzpomíná paní Radka z Prahy. „My holky jsme mu mezi sebou říkaly Prasák a byl nám fyzicky odporný, ale všechno jsme tiše strpěly. Nikdy si totiž nedovolil víc a pokud postižená neprotestovala, měla jedničku, nebo přinejhorším dvojku na vysvědčení zaručenou. A kluci? Trojka byla u nich běžná známka, zatímco na dvojku se pořádně nadřeli. Jedničku neměl žádný."

S panem profesorem zvaným P. se dostáváme až na tenkou hranici kriminality a stačí jen krůček. Tento pán ho sice nikdy neudělal, nicméně do školství se svou nevyrovnanou sexualitou ona jemu podobní rozhodně nepatří.

A jaké jsou vaše zážitky? Máte podobné, či snad ještě horší? Považujete za větší katastrofu nedouka, nebo spíš kantora lidsky pochybného? A jaké jsou vaše zážitky s těmi špatnými? Svěřte se s nimi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

Chodíte doma před dětmi nazí?

Močit 3x za noc je problém. Musí se léčit


 

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama