reklama

Močit 3x za noc je problém. Musí se léčit, říká urolog

Únik moči trápí 10 až 12 % dospělé populace, a to je hodně! Tomu odpovídal i zájem o dnešní on-line rozhovor s urologem!

Foto: Profimedia.cz

Únik moči trápí 10 až 12 % dospělé populace, a to je hodně! Tomu odpovídal i zájem o dnešní on-line rozhovor s urologem.

"Dobrý den, můj problém je v tom, že když vypiju skleničku vyčůrám snad litr, běhám a běhám. A pokud moč zadržím, nemůžu se pak vymočit - musím tlačit. V minulosti jsem trpěla na infekce močových cest dost často," zněl jeden z typických dotazů. MUDr. Roman Zachoval z Thomayerovy nemocnice ve svých odpovědích tvrdí, že všechny podobné problémy jsou obvykle řešitelné a léčitelné!

Inkontinence trápí i muže

Inkontinence sice neohrožuje život, ale zato znamená vážný zdravotní, hygienický a především sociální problém. Důležité je však objednat se na komplexní urologické vyšetření, které odhalí příčinu potíží  Vedle hyperaktivního močového měchýře je druhou základní příčinou potíží s únikem moči tzv. stresová inkontinence, při které je porušena funkce svěrače močové trubice.

Doporučujeme: Inkontinence po porodu: Aby matka nepotřebovala plenky

Přitom to není jen ženská záležitost, tyto obtíže které trápí i muže a děti. "U mužů sice není únik moči tak častý jako u žen, ale zdaleka není neobvyklý," potvrdil docent Zachoval.

Již v mladém či středním věku se s inkontinencí potýká 3-5 % mužů, u starších se vyskytuje v 11-34 %, nejčastěji ve věku nad 65 let. Nejde tedy o žádnou výjimku a "hanbu", ale o běžný problém, s nímž se nikdo rozhodně nemusí stydět přijít do ordinace.

Močení v noci: Kdy je to problém?

Hodně starostlivých babiček a dědečků se ptalo na pomočování u svých vnoučků. "Do věku pěti let se často považuje noční pomočování za normální. Ale již ve čtyřech letech lze na tomto problému po dohodě s dětským urologem nebo nefrologem pracovat. Nejčastější příčinou bývá pravě "tvrdý" spánek, nikoli urologické poruchy," vysvětlil docent Zachoval.

Náš tip: Já už nedoběhnu! A hlavně nezakašlat

Mezi projevy hyperaktivního močového měchýře patří i noční močení, které přeruší spánek. Podle našho odborníka tři močení během noci nejsou normální. " Dosud není věecky stanoveno, zda je jedno noční močení normální. Vždy záleží na každém, jak tento problém vnímá a jestli nejsou přítomny jiné příznaky. Dvě a více močení za noc se již považují za abnormální," vysvětlil pan primář jenomu z tázajících.

Docent Zachoval odpověděl i řadu dostazů na časté záněty a infekce močového měchýře, prostatu a další problémy spadající do jeho oboru. Všechny jeho rady nalezente v on-line rozhovoru pod tímto článkem.

Náš odborník

docent MUDr. Roman Zachoval, Ph.D

Primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Inkontinence - už se jí nemusíte bát

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Osvěžte si život: Šestidenní detox pro váš vztah

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama