reklama

Které nemoci postihují jen ženy?

Možná vás to překvapí, ale je jich docela dost... Nejčastější jsou samozřejmě gynekologická onemocnění. Víte, která?

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná vás to překvapí, ale je jich docela dost... Nejčastější jsou samozřejmě gynekologická onemocnění.

Ženy však více trpí taktéž nemocemi psychického charakteru a neduhy, které sice postihují i muže, typické a častější jsou však u žen - migréna či osteoropóza. My se však budeme zabývat chorobami výhradně ženskými, souvisejícími přímo s pohlavními orgány. Které to jsou?

Vaginální mykóza

Vaginální mykózu má během svého života snad každá žena. Tuto nemoc způsobuje kvasinka candida albicans, mikroorganismus patřící do hub. V těle je tato kvasinka pořád, ale při změně prostředí se velice rychle přemnoží a způsobí zánět. Kvasinky se množí zvláště po braní antibiotik, při oslabení orgnismu, kvůli špatné hygieně, přílišnému konzumování cukru a sladkostí, nebo nošení umělého spodního prádla. Při cukrovce, těhotenství nebo v době menstruace je tělo k poševní mykóze náchylnější.

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je infekční onemocnění, které se správněji nazývá pánevní zánětlivá nemoc. Postihnout může dělohu, vejcovody, někdy vaječníky a pánevní pobřišnici. Nejčastěji se tato nemoc přenáší pohlavním stykem bakteriemi zvanými chlamydia trachomatis, ale riziko se zvyšuje také při promiskuitě, vyšší pohlavní aktivitě a pohlavním styku bez použití kondomu. Průniku bakterií napomáhá i menstruace, potrat, aplikace nitroděložního tělíska, nebo hormonální výkyvy.

Čtěte také: Je mi třináct let. Mám rakovinu. Umírám, ale nepláču

Nepravidelný menstruační cyklus

Nepravidelný menstruační cyklus je často projevem nerovnováhy hormonů estrogenu a progesteronu, které regulují pravidelnost cyklu. Dalšími faktory, které mohou na pravidelnost cyklu působit, je např. stres, změny antikoncepce, poruchy v pánevní oblasti, anorexie a endometrióza

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším onemocněním u žen. Navíc se v současnosti její výskyt zvýšil i v nižších věkových kategoriích. Hlavní příčinou vzniku této nemoci je infekce papilomaviru (HPV), kterým je infikována až pětina žen. Většinou se tato infekce sama vyléčí. Zvýšení rizika je nejvíce při častějším střídání sexuálních partnerů, špatné hygieně, snížené imunitě a kouření.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nádorové onemocnění postihující v drtivé většině ženy (mužů je přibližně 1 %). V počátečním stadiu se neprojevuje, v dalších stadiích lze nahmatat bulku, na prsu jsou různé nerovnosti, kůže se stahuje dovnitř, může se objevit pomerančová kůže. Riziko tohoto onemocnění roste, pokud je výskyt rakoviny v rodině, při věku nad 45 let, menopauze. Dalšími rizikovými faktory jsou porod po třicátém roce, obezita, alkohol a kouření, špatná životospráva, nižší fyzická aktivita.

Neplodnost

Příčiny jsou různé. Nejčastěji je způsobená poruchou ovulace a hormonálních stavů, dále vyšším věkem (nad 35 let klesá pravděpodobnost otěhotnění), nebo ji mohou způsobovat anatomicky podmíněné poruchy (poruchy ženského pohlavního ústrojí, časté infekce a záněty).

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění výstelky dutiny děložní. Často je toto onemcnění zaměňováno s jinými. Projevuje se bolestivou menstruací, bolestmi v podbřišku, bolestí při pohlavním styku, ale i krví v moči. Endometrióza může také způsobovat neplodnost.

Chlamydie

Chlamydie je onemocnění způsobené stejnojmennými infekčními mikroorganismy. Jde o velmi zákeřnou nemoc, s níž se můžete potýkat celý život. Nejčastěji se přenáší pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít také v sauně, bazénu či na toaletě. Příznakem chlamydií je svědění a výtok, puchýřek na vnější části genitálií, bolest při pohlavním styku, případně slabé krvácení a bolesti v podbřišku.

Herpes

Herpes neboli genitální opar způsobený virem herpes simplex typu 2. Opar, který se vyskytuje na rtu, je také způsoben virem herpes simplex, ale typu 1. Toto onemocnění je vysoce infekční, při nechráněném pohlavním styku je proto přenos téměř jistý. I poté, co se oparu zbavíte, může se nadále vracet, protože v těle stále zůstává. Projevuje se většinou svěděním a malými puchýřky naplněnými tekutinou v oblasti genitálií.

Premenstruační syndrom (PMS)

Premenstruační syndrom se vyskytuje u žen před menstruací, většinou týden až dva. Je to období přechodu hormonů, kdy vzrůstá hladina estrogenů a hladina progesteronu naopak klesá. Nejčastěji se projevuje bolestmi hlavy a břicha, únavou, tlakem v podbřišku, podrážděností, změnami nálad, lehkými depresemi nebo změnou sexuální touhy. Riziko pro vznik PMS představuje nedostatečný příjem železa v potravě, ale také různá psychická onemocnění. Tento syndrom se neléčí, doporučuje se klid, pití bylinkových čajů a v případě velkých problémů se předepisuje hormonální antikoncepce.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Bratranec a sestřenice: Je to incest?

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama