reklama

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

Máte pocit, že sex je jednou z mála aktivit, v níž jste naprosto svobodní a nepodléháte žádným  předsudkům, omezením a předpisům? Omyl. Do sexu nám zasahuje stát, a to zásadním způsobem.

Foto: Profimedia.cz

Máte pocit, že sex je jednou z mála aktivit, v níž jste naprosto svobodní a nepodléháte žádným  předsudkům, omezením a předpisům? Omyl. Do sexu nám zasahuje stát, a to zásadním způsobem.

Sexualita byla státem vždy pevně regulována. Důvodů je mnoho. Především je to ochrana před sexuální agresí,  ochrana nezralých sexuálních objektů, ochrana zdraví lidí - a dokonce i zvířat.

Anální sex je trestný

Samozřejmě, že  nejde o to, že by nás sledovala sexuální policie při intimních chvilkách. Ale je dobré si uvědomit, že i v této citlivé oblasti existují určité meze a tabu.

Doporučujeme: Tabu mezi partnery aneb O čem se doma nemluví

To, co je trestné a zavrženíhodné v Evropě, může být přijímáno jako norma v jiné zemi. Nejhrůzostrašnější příklady vidíme v Africe, kde se dosud provádí ženská obřízka. Pod záminkou potlačení sexuality jsou ženám prováděny brutální zákroky na zevním genitálu, aniž by to bylo pokládáno za trestný čin.

Evropana překvapí ovšem i to, že v některých státech severoamerického kontinentu je například anální styk i v manželství považován za trestný čin.

Sexuální agrese je zakázána

Česká republika patří v přístupu k sexuálním potřebám jedince k velmi liberálním státům, má však i dostatečnou legislativní úpravu týkající se ochrany dětí a žen, zákazu sexuální agrese a ohrožování mravnosti.

Donedávna byl státem regulován i sexuální život homosexuálů. Tato diskriminace byla ze zákona už vypuštěna. Nedávno bylo umožněno uzavření registrovaného partnerství osob stejného pohlaví.

To, s čím se běžný člověk může setkat nejčastěji, se týká snahy snížit rizika zdravotních komplikací v souvislosti s pohlavní aktivitou - jedná se o ohrožování pohlavní nemocí nebo pohlavní styk mezi příbuznými.

Především však jde o ochranu před sexuální agresí (například před znásilněním nebo před devianty typu sexuálních agresorů a sadistů) a o ochranu nezralých sexuálních objektů. Zde stát sleduje pedofilní delikvenci, pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže. 

Co v sexu zakazuje zákon?

Ochranu požívají také zvlášť ženy, třeba před kuplířstvím, omezováním osobní svobody a stále častějšímu  obchodování se ženami. Od nedávna sem patří  i opatření proti tzv. sexuálnímu harašení.

A co je tedy ze zákona v sexu opravdu zakázáno? Zakázaný je pohlavní styk s dětmi mladšími 15 let, mezi osobami příbuznými v přímém pokolení a sourozenci, sexuální obtěžování, znásilnění či agrese, kuplířství a obchodování se ženami, dvojí manželství a ohrožování mravní výchovy.

Náš tip:  Sex je doma tabu? Zaděláváte si na problém!

Před sexuálními devianty jsou zákonem chráněna i zvířata. Pohlavní styk se zvířaty není sice trestný, ale dá se posuzovat jako týrání zvířete.

Také celá řada dalších prohřešků v souvislosti se sexem je stíhána podle tzv. nesexuálních paragrafů, například sexuální agrese jako omezování osobní svobody, vydírání, ublížení na zdraví nebo vražda, fetišismus třeba jako krádež prádla a exhibicionismus jako výtržnictví.

Stát reguluje i těhotenství

Právní úpravy se týkají i otázek regulace plodnosti. Jde o legislativní pravidla umělého přerušení těhotenství, užívání antikoncepce, respektive sterilizace či metod asistované reprodukce, umělého oplodnění a práce s lidským genetickým materiálem.

V České republice je možné provedení umělého přerušení těhotenství - na přání ženy, každých šest měsíců od poslední interrupce. Ženy po 35. roce či matky se dvěma dětmi mohou tento výkon absolvovat kdykoli, a to nejpozději do ukončeného 12. týdne těhotenství. Jedná-li se o vrozenou vývojovou vadu nenarozeného dítěte neslučitelnou se životem, je možné těhotenství ukončit nejpozději do 24. týdne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejčastější nákaza ze sexu: Ani o ní nevíte

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

Sexuální výchova dětí: Stále tabu?

 

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama