reklama

Kolik stojí malí sportovci? Jako telefon a restaurace!

Za sportovní aktivity svých dětí utrácejí čeští rodiče stejně jako za telefon a restaurace. Ročně je to vyjde až na 6000 Kč.

Foto: Isifa/Thinkstock

Za sportovní aktivity svých dětí utrácejí čeští rodiče stejně jako za telefon a restaurace. Ročně je to vyjde až na 6 000 Kč.

Celkem 60 % Čechů zaplatí měsíčně za sportovní aktivity svých potomků okolo 500 korun. Pro 84 % z nich je pomyslným stropem tisícikoruna. Větší náklady už by výrazně zasáhly do jejich domácích rozpočtů. Nejcitelnější dopad na rodinné finance představují platby za zimní sporty. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Era.

Lyžování se prodraží

Nejnákladnějšími sporty jsou z pohledu rodičů lední hokej a lyžování. Důvodem je nutnost sáhnout poměrně hluboko do kapsy a pořídit dětem speciální výstroj a doplňky. Ani částka za členské příspěvky a poplatky za tréninky není zanedbatelná.

Pokud rodiče podporují své děti ve sportu s vyhlídkou na to, že z nich budou příští olympionici, musí počítat s adekvátními výdaji. Průměrné náklady na jednu disciplínu u olympijských sportů jsou 6 400 korun za rok. Nejdražší je akrobatické lyžování, kde je nutné dítěti nechat vyrobit na míru i speciální lyže. K nejlevnějším patří kolektivní sporty nevyžadující náročné vybavení, například volejbal, basketbal nebo házená.

Fotbal u Čechů vede

Sport si nejčastěji vybírají samy děti. Jejich přání vyslyší 55 % rodičů. Nejčastěji vítězí fotbal, následovaný atletikou a florbalem. "Fotbal vede také z toho důvodu, že rodiče myslí i na možnost budoucí profesionální kariéry. Další dva zmíněné sporty, tedy atletika a florbal, jsou vybírány pro jejich relativně nízké náklady, které nepřekročí 500 korun měsíčně," doplňuje Aleš Pospíšil z Poštovní spořitelny. Pro rodiče je důležitá také snadná dostupnost sportoviště, aby neztrácely doprovázením dětí příliš času.

Doporučujeme: Zlepšete si lyžařský styl!

Sportu holdují bohatí

Čím vyšší příjmy rodiče mají, tím častěji děti sportují. Sportu se také hodně věnují potomci sportujících a vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Lidé, kteří sami sportují, jsou totiž ochotni přispět měsíčně na sportovní aktivity dětem i vyšší částkou.

Naopak rodiče nesportovců mají o celkových nákladech zkreslená očekávání: Myslí si, že je sportování bude stát víc peněz, než tomu ve skutečnosti bývá. Třetina dokonce mylně očekává, že by sportovní aktivita dětí byla pro rodinu finančně neúnosná, a proto je v ní nepodporují.

Za lenochy nemohou peníze, ale rodiče

Rodiče dětí, které v současné době nesportují, ve většině případů nevylučují, že by své dítě v budoucnu ve sportovních aktivitách podporovali. Problémem nejsou peníze, neboť za telefon a restaurace platí rodiče bez problémů. Pouhých 13 % možnost sportování svých dětí zcela odmítá: buď nechávají rozhodnutí na dítěti nebo nemají peněz nazbyt.

Hlavní překážku sportování dětí tak představuje nedostatek času rodičů - především těch mladých, ve věku 25 až 34 let.

Jak jste na tom vy? Podporujte své děti ve sportovních aktivitách, nebo je to pro vás zbytečný výdaj navíc? O tom můžete hlasovat v anketě a diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Geniální autista hraje na pračku jako Ringo Starr

Nástřih hráze při porodu: Zbytečné barbarství?

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama