reklama

Zlepšete svůj lyžařský styl: Budete na svahu za hvězdu

Rádi jezdíte na hory, ale moc dobře víte, že vaše lyžování má ještě nějaké nedostatky? Poradíme vám, na co se máte na sjezdovce soustředit, abyste letos svůj lyžařský styl konečně vypilovali.

Foto: ISIFA

Rádi jezdíte na hory, ale moc dobře víte, že vaše lyžování má ještě nějaké nedostatky? Poradíme vám, na co se máte na sjezdovce soustředit, abyste letos svůj lyžařský styl konečně vypilovali.

V první řadě bychom si měli říct, jakým stylem vlastně jezdíte, nebo chcete jezdit. V současnosti převládá takzvaný carving, také většina lyží v obchodech má carvingový tvar, probereme si tedy blíže právě tento styl, kterým se jezdí zhruba od roku 2000.

Do té doby hrál prim takzvaný klasický styl, dnes se mu také říká starý. Lyže byly úzké a dlouhé, dělaly se krátké a rychlé obloučky, člověk stál na lyžích téměř vzpřímeně a nejdůležitější bylo, aby měl nohy u sebe, a otáčel se kolem hole.

Když se na sjezdovce rozhlédnete, zjistíte, že spousta lidí ještě pořád jezdí tímto stylem i přesto, že mají carvingové lyže, které jsou kratší, rozšířené a určené pro delší oblouky.

Jak tedy jezdit správně?

Zatímco u klasického stylu se jednalo v podstatě o jízdu na spodní lyži a také na plochách lyží, při carvingovém lyžování se využívají hrany obou lyží, plochy se téměř nevyužívají. Carvingové lyže umí díky svému vykrojení "samy zatáčet", takže je pouze na lyžaři, aby je správně postavil na hrany, ony jej pak samy bezpečně zavedou do oblouku.

Carvingové lyžování je díky tomu také bezpečnější. Tím, že se jezdí po hranách, nedochází k žádnému smyku, jízda je plynulejší.

Jak pečovat dětem o lyže se dozvíte ZDE >>

Existují různé techniky, jak na těchto lyžích zatáčet. Pokud byste je chtěli dokonale ovládnout, je vždy lepší zaplatit si pár hodin s instruktorem, samouk se totiž nikdy nedozví, jaké dělá chyby a jeho zlepšování je tím pomalejší. 

Obecně ale platí, že ve fázi zahájení oblouku nakročíte a zatížíte vnitřní lyži, aby zůstala v záběru špička lyže. Jak už jsme zmínili, oblouk probíhá na hranách obou lyží a tělo (tedy především pánev) jakoby "vkláníte" do oblouku. Mezi jednotlivými oblouky pak tělo na chviličku vracíte do klasického těžiště nad lyže. Mělo by přitom být co nejvíce vpředu, aby špička lyže mohla zahájit další oblouk.

Správný postoj

Při carvingovém lyžování budete hodně pokrčení v kolenou, přičemž zejména v obloucích budete mít nohy od sebe víc, než jste dřív byli zvyklí. Velmi dobří lyžaři jsou v oblouku v postoji rovnoběžném se sjezdovkou (vypadají, že "leží") a někdy se kolenem a rukou dokonce skutečně sjezdovky dotýkají. Jde sice o extrémní formu, ale můžete zkoušet ji alespoň vzdáleně napodobit.

Doporučujeme: Zimní dovolená z říše snů: Vyrazte do Söldenu

Co se týče holí, máte je vždy připraveny v rukou, které jsou mírně rozpažené, eventuelně mírně předpažené. Ale rozhodně už neplatí pravidlo, že byste jimi měli píchnout před každým obloukem.

Kombinace stylů

Měli byste mít na paměti, že carvingové oblouky jsou delší, a tak k nim na sjezdovce potřebujete více místa. Je tedy logické, že hrozí větší nebezpečí, že někomu zkřížíte dráhu nebo se s někým srazíte. Buďte tedy obezřetní a bez helmy na sjezdovku raději nevyrážejte.

Rozhodně byste si také neměli myslet, že si s carvingovým stylem vystačíte. I z výše zmíněného bezpečnostního důvodu je lepší ovládat oba styly, včetně toho klasického. Někdy zkrátka pro carving není prostor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Horoskop na celý rok 2013: Na co se můžeme těšit?

Mám ideální manželku: Platí všechny mé závislosti

Velká galerie tipů: Kam vyrazit s dětmi na hory?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama