Kam ten svět spěje: Kradou se už i dětské kočárky!
Porodnost klesá, ceny dětských kočárků však rostou. A čím dál častěji se bohužel stávají oblíbeným cílem zlodějů, naštěstí prázdné. Počet kočárků, které nenávratně zmizí, stoupá rychleji, než byste si mysleli.
Porodnost klesá, ceny dětských kočárků však rostou. A čím dál častěji se bohužel stávají oblíbeným cílem zlodějů, naštěstí prázdné.
Počet kočárků, které nenávratně zmizí, ať už z uzamčených sklepů a kočárkáren, nebo společných prostor domů, stoupá rychleji, než byste si mysleli.
Pojišťovna Allianz zaregistrovala v roce 2012 celkem 56 ztrát těchto dětských dopravních prostředků, v loňském roce jich bylo dokonce 71. Nejčastěji se v hlášeních vyskytují krádeže kočárků ze společných prostor bytových domů, ale také z aut na parkovištích u obchodních center nebo dokonce z chodníků před mateřskými školami.
Kočárek se pěkně prodraží
Kočárek přitom patří k nejdražším dětským potřebám. Obchody nabízejí stovky nejrůznějších modelů. Na výběr jsou hluboké, sportovní, kombinované, golfové, ale i retro kočárky pro jedno miminko i pro dvojčata.
Doporučujeme: Výbava pro miminko? 130 000 Kč jen za první rok!
Kočárek ovšem rozhodně není levná záležitost. A trend jejich dědění po starších sourozencích a příbuzných dětech, který byl tak oblíbený v 80. letech, dnes mezi rodiči příliš nevládne.
Nejlacinější a nejjednodušší modely začínají zhruba na 3 000 korun. Nejprodávanější kombinované kočárky přijdou na 10 - 15 000 korun. Značkové kočárky s bohatou výbavou a doplňky se pohybují cenách od 18 do 25 000 korun a cena těch nejluxusnějších se může vyšplhat i na dvojnásobek.
Kočárek jde připojistit
Pokud máte originální skvost od módního návrháře, můžete si ho nechat připojistit, ale většinou to není potřeba. Dětský kočárek totiž spadá pod vybavení domácnosti, a spadá tedy pod pojištění bytu , ať už ho necháváte stát přímo v něm, nebo ve sklepě, komoře či kočárkárně.
Podívejte: Kočárek Kate a Williama: V čem vozí prince?
Platí pro něj v podstatě stejné pravidla jako pro kolo: Musí být pod zámkem v místnosti k tomu určené, protože při likvidaci škody z běžného pojištění domácnosti se u krádeže vždy zkoumá způsob, jakým pachatel překonal překážku: Zda odvrtal zámek od kočárkárny, vylomil mříž ve sklepě...
Některé pojišťovny hradí i odcizení kočárku ze společných prostor domu nebo z automobilu, do něhož se pachatel dostal násilím. Vždycky si ale pořádně přečtěte i malá písmenka ve smlouvě, ať za ni neplatíte zbytečně, a ověřte si, za jakých podmínek a do jaké výše pojišťovna ztrátu hradí. Podívejte se také na osobní zkušenosti v podobě hodnocení konkrétní pojišťovny konkrétními lidmi, dostupného na webu. Zjistíte tak, jestli své závazky plní včas a v očekávané výši.
Kočárky v ohrožení
Možná vás to překvapí, ale kočárkům nehrozí jen nájezdy zlodějů do domu či bytu. Na dětské přepravní prostředky číhají i další nebezpečí - mohou být zasaženy vodou z prasklých stoupaček nebo z přívalových dešťů. Pokud zůstávají ve sklepě, může je zatopit bahno ze zvednuté hladiny spodních vod. Loni dokonce tři kočárky pojištěné u Allianz vzplály: jeden úmyslně založeným požárem, druhý po výbuchu a třetí kvůli zkratu elektroinstalace v sousední prádelně. Několik jich také bylo poškozeno kouřem, sazemi nebo plísní z vlhkých prostor po povodních.
Je toho vlastně docela dost, co se může stát. Vyplatí se pořídit si drahý kočárek a mít o něj pořád strach, nebo je jednodušší koupit nějaký obyčejnější? Jak to vidíte?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
14 největších lží, kterými rodiče balamutí děti