reklama

Výbava pro miminko? 130 000 Kč jen za první rok!

Narození dětí přináší rodičům kromě velké radosti také velké výdaje. Jaké zatížení rozpočtu můřete očekávat během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte?

Foto: Isifa/Thinkstock

Narození dětí přináší rodičům kromě velké radosti také velké výdaje. Jaké zatížení rozpočtu můřete očekávat během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte?

Co všechno si budoucí maminky pořizují a na kolik je výbava pro děti přijde?  To zjišťoval internetový průzkum rodinné banky pupečníkové krve Cord Blood Center, do kterého se zapojilo se svými zkušenostmi téměř 500 maminek.

Čekejte velké výdaje

Průzkum se zaměřil na jednorázové výdaje, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí a potom do prvního roku života. Výsledek vás moc nepotěší. Je jisté, že příchod nového člena do rodiny způsobí pořádný průvan v peněžence.

Kolik stojí dítě? Možná vás to zruinuje: Milion a půl!

Se zvýšením rodinných nákladů je přitom třeba také počítat v pravidelných měsíčních výdajích za dokrmování, pleny, dětskou kosmetiku, dětské léky a očkování a další úkony spojené s každodenní péčí o miminko.

Ještě se nenarodilo...

Jak výzkum zjistil, úhrada nákladů spojených s těhotenstvím a porodem dosáhne téměř výše celého průměrného měsíčního platu v ČR. Za lékařské vyšetření před porodem, za cvičení pro těhotné, těhotenské oblečení, 3D ultrazvuk, epidurální anestezii a příplatek za nadstandartní pokoj zaplatí mladá rodina okolo 22 000 Kč.

Ještě daleko větší výdaje čekají rodinnou peněženku při koupi výbavy pro miminko, která by měla být taktéž nachystána ještě před porodem. Tvoří ji přebalovací pultík (cca 2 370 Kč), dětská postýlka (3 450 Kč), cestovní postýlka (3 320 Kč), monitor dechu (3 120 Kč), dětská vanička (498 Kč), taška, vak nebo šátek na nošení dítěte (2 930 Kč), sedačka do auta (1 933 Kč).

Nejnákladnějším jednorázovým úkonem je potom příprava samotného dětského pokoje nebo koutku pro dítě. Do té rodiče investují v průměru 13 485 Kč. Další výrazný výdaj putuje do prodejny kočárků, kde rodiče utratí průměrně 10 012 Kč za hluboký kočárek. Časem je ještě nutné počítat s částkou na sportovní kočárek nebo golfky, které rodiče pořizují průměrně za 2 650 Kč.

Už je na světě...

Základní sady oblečení pro miminka do jednoho roku vyjde asi na 5 900 Kč. Je ovšem potřeba pořídit si také dětskou židličku (1 682 Kč), dudlíky a chrastítka (1 050 Kč), osušky, deky a zavinovačky (2 960 Kč) a pomůcky spojené s krmením: lahvičky na pití, odsávačku na mléko spolu se zásobníky, sterilizátorem a ohřívačem láhví. To vše průměrně za 3 659 Kč.

Doporučujeme: Cena za práci na mateřské? 55 000 Kč měsíčně!

Za pleny zaplatí rodiče okolo 1100 Kč měsíčně, za potraviny 1000 Kč, kosmetika a drogerie vyjde na 1000 Kč, oblečení a hračky mimo základní výbavu na 500 Kč a náklady na léky a lékaře asi na 100 Kč za měsíc.

Některé rodiny investují i do chodítka (1030 Kč). Potřeby pro maminky jako podprsenky na kojení (980 Kč) či odborná literatura za 1 348 Kč už jsou v celkovém součtu spíše drobnostmi.

No a teď to sečteme...

Při součtu všech průměrných jednorázových nákladů se celková cifra za dítě během jeho prvního roku života blíží 90 000 Kč, průzkum došel konkrétně k částce 83 340 Kč. Započteme-li pravidelné měsíční výdaje, tedy dalších 44 000 Kč, dosáhne výsledná suma  128 740 Kč.

Můžete koupit levný kočárek a postavit miminku postýlku do ložnice a s tím, že koutek pro něj upravíte později. Lze vynechat příplatek za nadstandartní pokoj, cestovní postýlku, monitor dechu či tašku na nošení dítěte, sterilizátor láhví nebo odbornou literaturu. Chodítko byste dokonce vynechat měli, protože podle lékařů dětem spíš škodí než prospívá. Dostanete se tak přibližně na částku asi 90 000 Kč. I tak docela dost, že?

To samozřejmě není argument pro to, abyste si nepořizovali dítě! Pokud ale o miminku přemýšlíte, je dobré vzít v úvahu výše zmíněné částky a srovnat je s vaším budoucím příjmem, kdy bude jeden z rodičů na mateřské dovolené. Vyhnete se tak v lepším případě nepříjemnému překvapení, v tom horším dlouholetým bojům s nedostatkem peněz, které se mohou podepsat na životě celé rodiny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Můj muž je prudič! Trpí tím celá rodina

Češi jsou prudérní rodiče! Alespoň podle Švédů

Nejčastější chyby, které děláme při zařizování bytu

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama