reklama

Kam s dětmi na Velikonoce: Nejlepší tipy na jarní výlet

Vybrali jsme pro vás několik úžasných tipů, kde si Velikonoce báječně užije celá rodina. Můžete je strávit třeba na loučeňském zámku, pod kopcem Blaník, v jihočeské Třeboni nebo ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zatím to tak při pohledu z okna moc nevypadá: Studený vichr spíš barví nosy do červena, než aby vyvolával pocit příjemných jarních toulek. Ale třeba se o víkendu vyčasí.

Každopádně jsme pro vás vybrali několik úžasných tipů, jak zabavit děti. Díky nim si Velikonoce báječně užije celá rodina. Můžete je strávit třeba na loučeňském zámku, pod kopcem Blaník, v jihočeské Třeboni nebo ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Čeká vás spousta zážitků od malování kraslic, vynášení hořící Morany, dětského lovu velikonočních vajíček a vyvolávání strašidelné Mátohy až po vystoupení cimbálovek a folklórních souborů či řemeslné trhy nebo babskou pomlázku. Ať už to bude v Čechách nebo na Moravě, určitě si velikonoční svátky roku 2015 užijete.

Bílá sobota na zámku Loučeň

Svátky jara ve svěžím prostředí anglického parku nabízí zámek Loučeň. Návštěvníky čekají prohlídky velikonočně vyzdobených zámeckých komnat. Na Bílou sobotu 4.dubna potom proběhne tradiční celodenní slavnost Velikonoce u Thurn - Taxisů.

Doporučujeme: Nejzáhadnější místa ČR: Hřbitov z Erbenovy balady

Rodiny s dětmi zažijí řehtačkový průvod, vynášení Morany, barvení vajíček, pletení pomlázek a v samém závěru babskou pomlázku. Maskotem bude letos pan Vajíčko, který si připravil originální talk show, několik zábavných soutěží, setkání s tajemnými bytostmi a na odpoledne pohádku Jak šlo vejce do světa.

Letos se také na program velikonočních oslav poprvé zařadí otevírání jara v zámeckých labyrintech, kde budou velcí i malí návštěvníci plnit pět symbolických úkolů, jimiž společně přivítají jaro.
Otevírací doba: 11 - 16 hod.
Vstupné: park s labyrinty 99 Kč, zámek 140 Kč
Náš tip: Kdo přijde se zaječíma ušima na hlavě, dostane od zámecké kuchařky velikonoční palačinku zdarma!

Farma Blaník: Pravé venkovské Velikonoce

Opravdové venkovské Velikonoce zažijete na farmě Blaník pod stejnojmenným slavným kopcem. Na celý prodloužený víkend od 2. do 6.  dubna 2015 se sem můžete vydat za velikonočními zvyky, ale hlavně za jarními mláďátky zvířat.

Spousta zábavy a organizovaných her čeká především na děti. Procházka po stájích a výbězích jim ukáže jarní novorozeňátka: jehňata, králíčky, morčata, ovečku, malá vietnamská prasátka, telátka, oslíky, kůzlata a samozřejmě housata, kachňata či kuřata. Součástí farmy je i „mazlicí zóna", v níž si děti mohou mladá zvířata pohladit a nakrmit.

Čtěte také: Pomlázkou dřív dostávaly ženy, krávy i stromy

Při rodinných Velikonocích na Farmě Blaník se naučíte plést pomlázku, malovat vajíčka nebo vyrobit velikonoční věnec. Můžete také ochutnat velikonoční dobroty. Po celý prodloužený víkend bude probíhat pestrý program: Velikonoční dílnička s výrobou pomlázek, přáníček a zdobením vajíček, utopení zapálené Morany v řece Blanici, lampiónový průvod k druidovi a vyvolávání strašidelné Mátohy, hledání velikonočních hnízdeček s nadílkou pro děti, projížďky na poníkách či oslících.
Otevírací doba: 10 - 18 hod.
Vstupné: září - duben a ve všední dny dospělí 90 Kč, děti 2-15 let 60 Kč, květen - srpen a víkendy dospělí 99 Kč, děti 2-15 let 65 Kč

Velikonoce po Valašsku

Chcete přivítat jaro a prožít pravé valašské Velikonoce se vším všudy? Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm vám to umožní. Pro příznivce tradičních Velikonoc a folklórních souborů je zde připraven bohatý program.

Velikonoční program se koná od Bílé soboty 4. dubna do velikonočního pondělí 6. dubna. Nebude chybět jarmark s řemeslnými ukázkami, bohatá nabídka velikonočního zboží, občerstvení, ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek neboli tatarů. Návštěvníky čeká vaření jarní polévky a barvení kraslic, vystoupení Valašské velikonoce se soubory Malý Radhošť a Radhošť, obchůzky královniček ze souboru Podskalák, jarní zvyky v podání dětského folklorního souboru Vonička. V průběhu svátků vystoupí také cimbálové muziky Javořina, Kotár, Kašava, Pramínky, Radegast a Soláň. V kostele sv. Anny se bude konat koncert smíšeného sboru Catena Musica.
Vstupné do celého areálu: dospělí 200 Kč, děti 90 Kč.
Náš tip: Z Valašského Meziříčí se do Rožnova a zpět můžete dopravit mimořádným vlakem s parní lokomotivou Matěj.

Velikonoce na Třeboňsku

Prodloužený velikonoční víkend od 2. do 6. dubna si můžete užít také v jihočeské Třeboni v areálu Pod Světem. Na Louce u Zlaté stoky se budou péct kůzlata, v provozu bude gril a udírna. V sobotu pak můžete navštívit velikonoční řemeslné trhy na Masarykově náměstí.

Děti si v Třeboni užijí velikonoční mrskačku spojenou s kulturním programem a tvořivou dílnou se zdobením vajíček a pletením pomlázek, velikonočními koledami a básničkami, zdobením jarních květináčků a hrami pro celou rodinu. Večer pak zahraje k tanci a poslechu živá hudba. Posedět můžete i u táboráku s vlastním opékáním buřtů, topinek i brambor.

zdroj: Praha-levne.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zažeňte velikonoční nudu: Kam za zábavou a dobrým jídlem?

Jste stará duše? Poznáte, že nežijete na Zemi poprvé?

Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama