reklama

Je mu osm let a v noci se počurává

To už opravdu není v pořádku. Pokud nejste se svým dítětem poslední tři roky návštěvníky nefrologa, děláte velkou chybu. Váš potomek by byl pravděpodobně dávno vyléčen.

Foto: Isifa/Thinkstock

To už opravdu není v pořádku. Pokud nejste se svým dítětem poslední tři roky návštěvníky nefrologa, děláte velkou chybu. Váš potomek by byl pravděpodobně dávno vyléčen.

Samotné noční pomočování není až tak výjimečné, v noci se počurává až pětina pětiletých dětí. Zhruba v tomto období by měly problémy samy postupně vymizet. Pokud se tak v roce před povinnou školní docházkou nestane, rozhodně neodkládejte návštěvu dětského lékaře. Enuréza značně omezuje aktivity dětí. Reakce vrstevníků, posměch a neustálé narážky mohou z táborového pobytu nebo vícedenního školního výletu učinit skutečné peklo

Přitom ve většině případů totiž stačí docela málo, léčba léky obvykle dobře zabírá. Do měsíce se díky nim frekvence počurávání podstatně sníží a do půl roku zcela vymizí.

Malý měchýř, hodně moči

Pomočováním ve spánku, tzv. primární noční enurézou, trpí asi desetina sedmiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Tyto děti nemají s udržením moči během dne problém. Trpí však nerovnováhou mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moči vytvořené v průběhu spánku - to je základ poruchy.

U části dětí se vývoj opožďuje v souvislosti se sníženou noční tvorbou hormonu vazopresinu, s postupem let však regulace močení dozrává. Návštěva lékaře může kritické meziobdobí dětem značně usnadnit.

Co by rodiče rozhodně neměli dělat?

Vtipkovat na toto téma, uštěpačně komentovat noční příhodu nebo ji dítěti dokonce vyčítat. Už samotné pomočování představuje pro dítě ve školním věku psychické trauma, není třeba to ještě zhoršovat. Jinak hrozí, že stud přeroste do pocitů méněcennosti a dítě začne mít sociální problémy i mimo domov.

Pokakal mě, počural i poblinkal: Víte, kdy to nevadí?

Stud je jen na škodu

Že vůbec není snadné situaci zvládnout, potvrzuje příběh MUDr. Renaty Adámové, maminky, která měla doma osmiletého enuretika. Svěřila se s ním na Babyweb.cz. "Rodiče malého enuretika to nemají lehké. Kdybych sama nebyla lékařkou, styděla bych se o synově problému veřejně promluvit. Pracuji v porodnici jako genetička, takže jsem si vědoma vlivu rodinné zátěže při vzniku mnoha onemocnění. Noční pomočování je v naší rodině dědičné, z mých dětí jím naštěstí trpí jen osmiletý syn," uvedla.
 
"Když jsme se snažili mezi třetím a čtvrtým rokem u našeho syna odstranit plínky na noc, vznikl problém. Každé ráno byla postýlka celá mokrá. Synovi jsme změnili pitný režim, na noc jsme mu nedávali sladká ani dráždivá jídla a dokonce jsme ho pokaždé o půlnoci probudili a odvedli na záchod vyčůrat. Nezměnilo se ale vůbec nic. Téměř každé ráno byla postýlka opět celá mokrá," vzpomíná Renata Adámová. "Bylo to sice pro nás dost veliké trauma, ale synovi jsme pokaždé opakovali, že za to nemůže, že jen malá oblast v jeho mozku potřebuje dozrát. Nijak jsme ho nepeskovali ani netraumatizovali výčitkami."

Rodina vydržela takto fungovat skoro dva roky a čekala, že se nemoc upraví. Když ani v pěti letech neustoupila, pomohl kolega nefrolog. Podáváním léku Desmopresinu se situace značně vylepšila a postupně odezněla úplně.

Postup MUDr. Renaty Adámové lze vzhledem k jejím zkušenostem označit za zcela ideální: poskytnutí odpovídající péče a prostoru pro vývin dítěte až do věku, kdy bylo jasné, že je třeba lékařská pomoc. A poté včasná a odpovídající léčba, která umožnila synovi bez problémů nastoupit do první třídy. Citlivý přístup a trpělivost rodičů zmírnily psychické následky nemoci, včasný zásah pak dítě uchránil od problémů ve škole.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Geniální autista hraje na pračku jako Ringo Starr

Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Primární noční enuréza

Jde o prvotní pomočování, biologický, vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Přes den nemají postižení jedinci většinou žádný problém, netrpí močovou infekcí, močí zcela volně. Primární noční enuréza se vyskytuje asi u 15-20 % pětiletých, 10 % sedmiletých, 5 % desetiletých, 3 % dvanáctiletých dětí a přibližně 1% dospělých. Ve věkové skupině 4-6 let jsou mezi pomočujícími se dětmi (enuretiky) rovnoměrně zastoupeni chlapci i dívky, později klesá zastoupení dívek.

zdroj: wikipedia.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama