reklama

Jaké vzdělání zajistí dětem úspěch?

Spousta lidí považuje peníze za měřítko úspěchu. A věří, že úspěch jejich dětem zajistí vzdělání. Pravda je to jen částečně. Jestli je vzdělání klíčem k úspěchu, škola někdy může představovat zaseknutý zámek. Jakou instituci by měli rodiče zvolit, aby se mohl klíč v zámku hladce otočit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Držíte v ruce vysvědčení a říkáte si - co z toho mého dítěte asi bude... To záleží z velké části na vás. Letošní školní rok už neovlivníte, ale nad vzděláním a možnostmi uplatnění svého potomka byste se měli zamyslet.

Spousta lidí považuje peníze za měřítko úspěchu. A věří, že ten úspěch jejich dětem zajistí vzdělání. Je to ale pravda jen částečně. Jestli je vzdělání klíčem k úspěchu, škola někdy může představovat zaseknutý zámek. Jakou instituci by měli rodiče zvolit, aby se mohl klíč v zámku hladce otočit? Možná vás to překvapí, ale východiskem je volba dobré základní školy.

Hliněné základy věž neudrží

První roky povinné školní docházky rozhodnou o všem: o tom, jestli bude dítě umět psát česky bez chyb, jestli bude mít základy angličtiny a matematiky, na kterých může dál stavět, jestli ho bude zajímat biologie, dějepis nebo třeba fyzika. Se špatnými základy na střední škole jen těžko uspěje a jeho cesta je tak vlastně předurčená. Jak ho nasměrovat správně? Vyberte mu dobrou paní učitelku!

Kantoři naučí děti nejen číst, psát a počítat. Učí je také sociální dovednosti: jak vycházet s vrstevníky a efektivně spolupracovat. Sociální a emocionální výchova je zejména na prvním stupni základní školy důležitou přípravou pro život. Žáci poznávají sami sebe, učí se vycházet s ostatními a spolupracovat, zaujímají své místo ve větším kolektivu, získávají pracovní návyky. Tady se rozhoduje o hodně věcech. Jestli bude dítě do školy chodit rádo, má velkou šanci uspět i v dalším pracovním životě. Druhý stupeň základní školy potom rozhodne o tom, jaké základy vzdělání dítě dostane.

Na skále postavíte i rozhlednu

Také na střední škole je sociální úloha pedagogů nezastupitelná. Už ale nejde o vedení dětí, v pubertě lze na studenty efektivně působit jen vlastní osobností. Teenageři citlivě vnímají, kdo z učitelů opravdu rozumí svému oboru, kdo je přísný, ale spravedlivý, s kým je legrace, u koho si můžou dělat, co chtějí, protože je nezvládá... Mohou děti nadchnout pro svůj obor, ale také jim ho na celý život otrávit. A pokud je učitel opravdu dobrý, měl by své studenty dokázat nasměrovat pro další cestu životem.

Samolibý učitel? Co dělat, aby vám zobal z ruky! Více se dozvíte ZDE >>

Na vysoké škole už totiž bude všechno jinak. Studenti jsou "dospělí", sociální úloha profesorů minimální, základem je výuka. Profesní cesta je daná. Než vaše dítě zvolí vysokou školu, měli byste proto zvážit spoustu věcí:

  • Chce mít širokou možnost uplatnění? To kromě volby oboru záleží i na jazykové vybavenosti. Angličtina je naprostá nutnost, druhý světový jazyk velká výhoda.
  • Chce si dobře vydělávat? V tom případě nemá smysl jít na většinu společenských věd nebo pedagogické směry. Ideální jsou práva nebo některé obory ekonomické.
  • Chce dělat smysluplnou práci, která ho baví? Pak se nejspíš musí smířit s tím, že nebude jezdit na srazy spolužáků bavorákem.
  • Chce si dobře vydělávat a zároveň dělat smysluplnou práci? To se poštěstí jenom těm nejlepším, kteří mají šanci uspět v atraktivních oborech vědy a výzkumu. Člověk musí být pro svůj obor opravdu zapálený a jazykově vybavený, aby se dobře uplatnil.
  • Chce být nezávislý? Směrujte ho raději k vlastnímu podnikání. Pokud bude řadovým, byť kvalifikovaným zaměstnancem, bude vždy jen stavět sny těch, kdo ho platí, místo aby realizoval své vlastní.

Jakým směrem by se měly ubírat vaše děti? Hodně vydělávat? Být užitečné ostatním? Nebo stát na vlastních nohou? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Metodika Sfumato: Konec dyslektiků v Čechách!

Osmimáma Nadya: 14 dětí, tanec u tyče a pád až na dno

Proměňte balkon: 5 kroků, jak na to

 


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama