reklama

Nadáváte na kantora? Do kriminálu s vámi!

Otec rozhněvaný tím, že jeho syna nechal učitel za trest přes poledne po škole, přiběhl do školy a učitele zasypal urážkami. Za to byl odsouzen do vězení na pět dní. Odvolal se, ale špatně pochodil: Nakonec vyfasoval třínedělní kriminál!

Foto: Isifa/Thinkstock

Otec rozhněvaný tím, že jeho syn zůstal za trest přes poledne po škole, zasypal učitele urážkami. Výsledek? Tří týdny vězení. Pro hrubého tatíka prosím, nikoli pro nebohého kantora!

Ale nebojte, nejde o současnost. To se psal rok 1886. V Praze právě vypukl spor o pravost Rukopisu královédvorského a zelenohorského, v americké Atlantě uvedl lékárník John Pemberton do prodeje "šumivý lék" zvaný Coca-Cola a v odborné literatuře se poprvé objevil pojem pedofilie. A pan učitel, to byl prostě NĚKDO!

Staré zlaté časy...

Co se rodičovské neúcty týká, zdaleka nešlo o jediný případ. "Rodičům na výstrahu! Všecky noviny rozepsaly se o tom, jak jistý rozhněvaný otec ponecháním svého hocha přes poledne ve škole, přiběhl do školy a učitele urážkami zasypal, začež byl zažalován a odsouzen na pět dní do vězení; odvolal se sice, avšak špatně pochodil, zvýšen mu trest na vězení třínedělní," popisuje celý incident soudobý novinový článek. A hned navazuje dalšími podobnými případy.

"Též ve Vysokém Mýtě se dvě maminky na učitele zle rozzlobily, že nechal jejich mazlíčky po škole. Přiběhly do školy a tam ostrými jazýčky řádně zazvonily. Učitel si stěžoval a maminkám poskytnuta příležitost přemýšleti po celých šest dní v temné komůrce okresního vězení o tom, že jest více než nevděkem pohaniti učitele za to, že vede děti kázní k dobrému," pokračuje autor.

A hned navazuje dalším příkladem - do třetice všeho dobrého: "Před svátky odsouzen též jistý občan z Horního Jelení, že si na učitele do školy doběhl a tam mu nadal. Kéž jsou případy tyto rodičům výstrahou, by nedávali se přemrštěnou láskou k rozmazleným dětem sváděti k činům podobným!"

Hrubost? Beze všeho! Ale záškoláctví ne!

Je vidět, že na stav učitelský se hledívalo poněkud jinak... "To by nebylo špatné, za hrubost kriminál," usmívá se pražský učitel Jindřich Vobořil. "I když k tomu u nás ve škole naštěstí moc často nedochází. Většinou si chodí rodiče stěžovat přímo za ředitelkou. Leckdy se přitom staví i za děti, které podvádějí, nebo se snaží dotlačit učitele, aby nechal jejich ratolest projít studiem."

Hrubost dnes bohužel rodičům bez problémů prochází. Jediný prohřešek, za který je zákony trestají, je záškoláctví. Pokud neuhlídají povinnou školní docházku svých dětí, hrozí jim obvinění z trestného činu ohrožování výchovy dítěte podle §201 zákona číslo 40/2099 Sb. trestního zákoníku. Za tento přečin mohou dostat až dva roky vězení a při opakovaném prohřešku ještě daleko víc. "Jestliže už žák studuje více než 9 let, už se na něj tento zákon nevztahuje a neomluvené hodiny se obvykle řeší dvojkou či trojkou z chování, případně vyloučením ze školy," dodává Jindřich Vobořil.

Nepoučitelní rodiče

Z možného vězení si někteří rodiče školáků těžkou hlavu nedělají. Kriminalisté řešili opakované záškoláctví tří sourozenců z Ostravy, kteří měli dohromady téměř 300 neomluvených hodin. Podobný případ zaznamenali také u sourozenců z Liberce. Rekord ovšem drží školačka z Radvanic, jíž se ve školním roce 2005/2006 podařilo nasbírat neuvěřitelných 620 neomluvených vyučujících hodin...

Radikálně se podobné situace rozhodli vyřešit v roce 2004 radní města Břeclavi: problémovým rodičům pozastavili za neomluvené hodiny jejich dětí vyplácení sociální dávek. To však už současná legislativa vzhledem k novému zákonu o hmotné nouzi neumožňuje.

Je to dobře, nebo špatně? Má smysl zavřít rodiče a záškolákovi tak ještě navíc rozbít - byť třeba ne ideálně fugující - rodinu? To zní tak trochu jako když vyléváte s vaničkou i dítě... A vůbec - prospělo by nám všem, kdyby učitelé měli větší autoritu?

O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Upíři pohřbení na Pražském hradě aneb Mrtví ožívají!

Neuvěřitelné video: Porod do vody v přímém přenosu!

8 nejšpinavějších věcí v kanceláři: Také je používáte?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama