reklama

Hypnóza pomáhá otěhotnět: Jak to funguje?

Nemusíte se bát, nejde o žádné salónní šarlatánství, ale o skutečnou, seriózní medicínu. Ambulance klinické psychologie při nemocnici v Havlíčkově Brodě má s hypnózou vynikající výsledky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nemusíte se bát, nejde o žádné salónní šarlatánství, ale o skutečnou, seriózní medicínu. Ambulance klinické psychologie při nemocnici v Havlíčkově Brodě má s hypnózou vynikající výsledky.

"Nejčastěji řešíme bolesti, včetně fantomových bolestí, tedy bolesti pociťované v amputované končetině. V tomto směru naše ambulance spolupracuje s oddělením chirurgie. Dále pracujeme s pacienty s atopickým ekzémem - svědivost, narušený spánek - nebo bradavicemi. Věnujeme se také pacientům s poruchami spánku, trémou, úzkostmi a obezitou.

Úspěšně jsme pomohli i několika pacientům s tinnitem. U dětí se nejčastěji řeší noční pomočování, kousání nehtů a koktavost. Hypnózu využíváme též u pacientek s potížemi s otěhotněním a jsem ráda, že se rodiče mohou těšit z dětí, které se díky hypnoterapii narodily," vyjmenovala PhDr. Irena Komendová z ambulance klinické psychologie.

Co to vlastně hypnóza je?

Jde o změněný stav vědomí, v němž se pozornost hypnotizovaného plně soustředí na hypnotizéra a jeho sugesce. Těmi lze výrazně ovlivnit prožívání, chování i fyziologické funkce hypnotizovaného. Je k tomu ale potřebná dostatečná hypnabilita, tedy schopnost pohroužit se do hypnózy. Jde o přirozenou vlastnost, 80 % populace je lehce až středně hypnabilních. Asi 5 % populace zhypnotizovat nelze vůbec nebo jen těžko a okolo 15 % lidí má naopak schopnost hluboké hypnózy.

Doporučujeme: Hypnóza pomáhá sáhnout po štěstí

Hlavní charakteristiky hypnózy:

  • Změněný stav vědomí, kdy dochází ke zkreslení skutečnosti, ale zároveň zůstává aktivní část kontrolní funkce. Hypnotizovaný tedy nikdy nemůže udělat nic proti své vůli.
  • Hypnotizovaný přebírá tvrzení hypnotizéra bez kritického zvažování. Tato tvrzení se postupně stávají jakoby jeho vlastními prožitky a přesvědčením.
  • Výběrové spojení, kdy podněty hypnotizéra postupně nabývají podstatného významu.

Neztrapním se?

Nebudu s chutí kousat citron v domnění, že je to hruška? Nebudu skákat po jedné noze a kokrhat nebo se pokoušet o striptýz na veřejnosti? Obavy vyvolané příběhy o zákeřných hypnotizérech má většina lidí, ale jsou liché. Jak už bylo řečeno výše, v hypnóze nemůžete dělat nic, s čím byste zásadně nesouhlasili. Pokud je pro vás páchání trestných činů morálně nepřípustné, žádný hypnotizér vás k vraždě nedonutí.

Jak hypnóza funguje?

To nikdo přesně neví. Jisté je, že opravdu funguje. Hypnotizér při ní postupně navozuje co největší uvolnění a koncentruje pozornost klienta na sugesce, které mu mají pomoci. Hypnoterapie probíhá v půlhodinových sezeních, jež se konají alespoň jednou týdně. Léčba nejčastěji trvá 10 až 20 sezení.

Mohlo by vás zajímat: Transem proti rakovině

V hypnóze se lze vrátit v čase do doby, kdy vznikly obtíže - ale ne do minulých životů! Od tohoto tématu se odborná veřejnost distancuje. Hypnóza také není zárukou odstranění potíží - to není ani předpis určitého léku. Důležitou podmínkou jejího využití je jistota, že symptomy a problémy nejsou příznakem organické choroby. Stejně tak nelze pracovat s bolestí, pokud lékař nevyloučil její somatickou příčinu.

Hypnóza je nevhodná pro lidi s podprůměrným intelektem a pro pacienty trpící závažným neurologickým onemocněním nebo psychopatologií (deprese, schizofrenie). U zdravých lidí ale nemůže uškodit. Po jejím ukončení se cítí nabití energií a odpočatí, nebo příjemně uvolnění a zklidnění. Negativní vedlejší účinky hypnózy nejsou známy. A když nezabere, nic se neděje, na terapeutickém lůžku příjemně zrelaxujete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?

Erotické hry náctiletých aneb Také jste hráli flašku?

Byl jsem šťastně ženatý. Než jsem potkal ji.

reklama
reklama
reklama