reklama

Holčičko, zbývá ti 25 000 dnů do smrti: Využij je dobře

Matka a dcera: věčná láska, věčná nenávist. Když je dítě v pubertě, nepomůže, že stojí metr od sebe, hledí si do očí, křičí. Snad jen list papíru. A tak nad ním sedím a píšu dopis mému já, když mi bylo 18. A možná také mojí dceři...

Foto: Isifa/Thinstock

Je to zvláštní fyzikální úkaz: Maminka -náctileté dceři radí, ona slyší příkaz. Dcera je zoufalá, matka vnímá hněv, nikoli bezradné volání o pomoc.

Nic nepomůže, když stojí metr od sebe, hledí si do očí, křičí. Snad jen list papíru. A tak nad ním sedím a píšu dopis mému já, když mi bylo 18. A možná také mojí dceři...

Čtěte také: Složité vztahy matek a dcer: Věčná láska i nenávist

Třeba si tyto řádky přečte hned. Nebo jí přijdou pod ruku za čtvrt století. Já budu doufat. jsem přece tvoje máma.

Nejsi nesmrtelná

 • Holčičko moje , teď se cítíš jako nesmrtná. Ale nejsi. A jiné tělo, než to svoje k dispozici mít nebudeš. Zacházej s ním proto šetrně.
 • I když ráno nemáš chuť na jídlo, nechej se přesvědčit a snídej. Aspoň trochu. Sice ti to přijde jako ztráta času, ale fakt to tělu dělá dobře.
 • Tvoje holé, ploché bříško pod tím miniaturním topem vypadá báječně. Věř mi, že ti ho nezávidím (nebo jen trošku). Ale ledviny máš jen jedny a když ho v mínus dvaceti doplníš bundou do pasu, budou hodně smutné.
 • Je pitomost chodit spát namalovaná. V dospělosti ti to přidá na vzhledu deset let.
 • A to cigáro zahoď. Je to fakt velké svinstvo.

Choď za svojí babičkou

Holčičko moje, kdy jsi naposledy mluvila s babičkou? Já vím, máš spoustu zájmů a kamarádů, hodně učení ve škole... Ale tohle je opravdu důležité. Jako malá jsi jezdila za babičkou a dědou na víkendy i na prázdniny. Hráli s s tebou, vyprávěli o životě, četli pohádky. Děda ti vyřezal lupínkovou pilkou luxusní pokojíček pro panenky, babička pekla úžasné buchty. Milovali tě a milují pořád. Ale ty máš na ně stále méně času.

Doporučujeme: Izolace generací: Jsou vůbec babička s dědou k něčemu?

To je velká škoda. Jen díky nim znáš svoji rodinnou historii. Skrze předky jsi spřízněna se staletou minulostí rodu. Oni nás spojují do nekonečného lidského řetězce, který určuje současnost a předjímá budoucnost. Kdo nemá kořeny, nechápe plynutí času a propojení generací. Ohrnuje nos nad starými lidmi, takže se sám bude jednou bát stárnout.

Kdy vzít nohy na ramena

Holčičko moje, ty jsi nějaká pobledlá... Myslíš na něj, kudy chodíš? Miluješ ho? Zúží se ti hrdlo k zalknutí, jen když se na tebe podívá? Pokud tvé city opětuje, je to fajn. Když ne, je třeba vzít nohy na ramena a zachovat si aspoň důstojnost. Kdy ten čas nastal? Když uslyšíš podobnou frázi:

 • Víš, kotě, my dva se k sobě vlastně vůbec nehodíme. V překladu: Ta noc sice byla docela fajn, ale ty jsi bruneta a já mám radši blondýny. Prostě jsem toho moc vypil.
 • Jsi vážně děsně milá holka - a máš krásný vlasy. V překladu: Ale to je tak všechno. Na zadek z tebe rozhodně nepadnu.
 • Ty seš na mě až moc dobrá. V překladu: Ale můj šálek čaje to není. Radši si najdi někoho jiného, já už to dávno udělal.
 • Chlap, co si tě vezme, bude mít ráj na zemi. V překladu: Ale já to rozhodně nebudu. Já po tvém ráji netoužím.
 • Před tebou nemůžu mít žádný tajemství. Jsi pro mě jako moje ségra. V překladu: Nemám důvod dělat na tebe dobrý dojem. A incest mě rozhodně neláká.
 • Máš pravdu, ale... V překladu: ... to je tak všechno. Pravda lásku nezachrání. Mnohdy spíš naopak.
 • Dneska se mi to nehodí. Nech mi číslo, já se ti někdy ozvu. V překladu: Prostě se mi s tebou nikam nechce. Radši budu hrát na compu League of Legends. Zavolám jen v nejvyšší sexuální nouzi.
 • Kámoš se na tebe ptal. To je bezva kluk. V překladu: Třeba tě nakonec sbalí. A já tě budu mít konečně z krku.

Jaké rady máte pro svoji dceru vy? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Koukej mu na ponožky aneb Rady mámy dospívající dceři

Matka "norských" dětí: Má vina? Plácnutí přes zadek...

Sexy i v šedesáti? Modelka "v důchodu" radí, jak na to


Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama