reklama

Finty od psycholožky: Výchovné tresty musí být tvůrčí

Nějaké hranice rodiče dětem stanovit musí, aby se z jejich potomků nestali nevychovaní spratkové. Jak na to?

Foto: Thinkstock

Říkejte si, co chcete, výchova dětí se bez trestů neobejde. Nějaké hranice rodiče prostě stanovit musí - nebo by alespoň měli - aby se z jejich potomků nestali nevychovaní spratkové.

Jak to ovšem udělat s nadhledem a taktem, aby děti příliš nedeptali, ale přitom s dostatečným důrazem, aby měl trest vůbec smysl? Jde to! "Vymyslete tvůrčí výchovné tresty, které budou přínosem pro dítě i pro mámu," radí pražská psycholožka Vlasta Svobodová.

Zase zlobí…

A nejen to - namísto kajícné omluvy na vás malý hříšník hledí zarputilým okem nebo se dokonce zlomyslně uculuje. Kde se stala chyba? Ve vás!

Tresty přísných pradědečků a prababiček jsme zavrhli. Už dávno se neklečí na hrachu a rákoska skončila v propadlišti dějin, na nic lepšího místo nich jsme však nepřišli. Volnou výchovu s jejími tragikomickými důsledky raději nebudeme brát v potaz…

Doporučujeme: Slova, která vraždí dětskou lásku

Je na čase se zamyslet: Jak najít trest dostatečně nepříjemný, aby měl napříště odstrašující efekt a přitom natolik zajímavý, aby dítě alespoň částečně zaujal či posunul ve vývoji dál?

"Prostě dítě postavte před relativně těžký úkol, který si vyžádá jeho maximální soustředění a veškerý tvůrčí potenciál, poskytne mu dost čas na přemýšlení o tom, kde udělalo chybu, a zároveň dostatečnou motivaci k tomu, aby se jí napříště vyvarovalo," říká psycholožka.

Není to tak nemožné, jak si myslíte. Uvedeme vám tři konkrétní případy.

Práce šlechtí - i když je za trest

Ucpal váš milovaný potomek na škole v přírodě záchod, protože do něj vysypal koš na odpadky? Stálo vás to několik tisíc korun? Snadné řešení! Neváhejte provinilce pořádně zapřáhnout a naučit i nepříjemné domácí práce.

Přidejte mytí záchoda k jeho pravidelným domácím povinnostem! Koneckonců umět by to měl. Ukažte mu, jak se myje záchod, stanovte za každé umytí pomyslnou finanční odměnu a kontrolujte provedení. Až si "odpracuje" dluh, který rodině na škole v přírodě vytvořil, můžete ho nepříjemné povinnosti zprostit.

Čtěte také: 5 největších chyb ve výchově, jež dělají mámy z lásky

Máte velmi slušnou šanci, že si potomek dá příště pozor, co sype do záchodové mísy... Navíc bude vybaven praktickou zkušeností, že i údržba toalety patří k životu. K nezaplacení!

O čem život skutečně je

Chová se váš puberťák špatně ke spolužákům? Dokonce máte obavy, že se veze v šikaně? Vraťte ho do reality a ukažte mu, co znamená syrový život.

Určitě najdete v okolí charitativní organizaci, kde se budou hodit na brigádu šikovné mladé ruce. Tváří v tvář skutečné lidské bídě vašemu mláděti snáz dojde, že zlé věci si člověka najdou samy a že je zbytečné zlo ještě vytvářet. Bude si moci v hlavě srovnat, jaké hodnoty jsou skutečné a které bezcenné. "Musíte ale kontrolovat, jestli skutečně za povinností dochází, a také si s ním o jeho zážitcích popovídat, aby nad nimi přemýšlel," dodává Vlasta Svobodová.

Za trest spolu s mámou

Vyhýbá se dcerka domácím pracím a musíte ji ke všemu nutit? Udělejte si společný čas na ty skutečné práce, které zaberou hodně času a jichž byla prozatím ušetřena. Nechce mýt nádobí? Donuťte svoji rozmazlenou holčičku upéct s vámi narozeninový dort nebo uvařit složitý recept.

Že to nezvládne? Ale ano. Dětskou šikovnost totiž rodiče všeobecně podceňují. V pilné práci bok po boku a pod bedlivým dozorem určitě pochopí, jak náročná je péče o domácnost a kolik času musíte věnovat tomu, aby se celé rodině dobře bydlelo. Získané zkušenosti se jí budou v dospělém životě určitě hodit a navíc se ráda vrátí k jednodušším pracím, které jsou rychle hotové.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejtrapnější zdrobněliny a oslovení: Tohle už neříkejte

6 jednoduchých důvodů, proč ženy žijí déle než muži

V jaké poloze je nejzdravější spát?

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama