reklama

Kdy je nejlepší otěhotnět? Ve 20, 30 nebo 40 letech?

Těhotenství a mateřství má v každém životním období svá specifika i úskalí. Jinak budete reagovat ve dvaceti a jinak ve čtyřiceti. Narození dítěte totiž není jen otázkou těla, ale i duše. Jak ji vyřešit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Těhotenství a mateřství má v každém životním období svá specifika i úskalí. Jinak budete reagovat ve dvaceti a jinak ve čtyřiceti.

Narození dítěte totiž není jen otázkou těla, ale i duše. A jak ji vyřešit? Nikdo vám nepoví, že nastal ten správný čas. To musíte cítit vy sama.

Těhotenství ve 20. letech

Stav těla: Pokud budeme brát v potaz pouze fyzickou stránku věci, ve dvaceti letech je tělo na mateřství připraveno nejlépe, v tom se shoduje většina odborníků na reprodukční medicínu. V tomto věku je organismus na vrcholu svých sil a proto má dostatek energie na potřeby související s těhotenstvím i porodem. Existuje menší riziko vzniku těhotenských komplikací jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo preklampsie. Menší je také pravděpodobnost genetických vad a malformací u dítěte. Například - ve 25 letech je riziko Downova syndromu 1:1250, ve 35 letech už 1:378. Mladší maminky si také méně často stěžují na nedostatek energie nebo stavy vyčerpání v porovnání se staršími matkami.

Více o těhotenství na Babyweb.cz >>

Stav duše a mysli: Váš partnerský vztah je relativně čerstvý, stojíte na začátku kariéry a většina vašich přátel ještě na děti nepomýšlí. Máte vyšší potřebu kontaktu s vrstevnicemi a je možné, že ve vašem okolí budete těžko hledat maminky ve stejném věku. Mohou pomoci internetový diskusních fóra, které se točí právě okolo témat těhotenství, porodu a mateřství. Získáte zde alespoň virtuální podporu žen, které mají stejný zájem a starosti jako vy. Nový přírůstek do rodiny může vaše partnerství posílit, ale také narušit. Velkou většinu vašeho času zaujme péče o děťátko a partner se může cítit na vedlejší koleji. A budete také muset zvážit, co dál s kariérou: skloubit mateřství i práci, nebo kariéru odložit na později?

Těhotenství ve 30. letech

Stav těla: Máte o něco větší riziko těhotenských i poporodních komplikací, nicméně velká většina těhotenství probíhá i v tomto věku bezproblémově. Po 30. roce roste riziko preklampsie, stejně jako výskyt jiných chromozomálních abnormalit. Podle studií se do 35. roku objevuje některá z chromozomálních vad u jednoho z 200 těhotenství, což je stejné číslo jako v případě rizika potratu po amniocentéze. To je také jeden z důvodů, proč se u matek po 35. roce amniocentéza v některých státech doporučuje jako součást prenatálního screeningu. Po třicítce je také větší šance, že budete mít vícečetné těhotenství. Tato šance se ještě zvyšuje, pokud podstupujete hormonální léčbu s cílem otěhotnět. U těhotných po třicátém roce se také mnohem častěji zakončuje porod císařským řezem.

Kdy je nejlepší otěhotnět? Ani to nechtějte vědět! Více zjistíte ZDE >>

Stav duše a mysli: Většina žen se teprve po třicítce cítí psychicky připravená na mateřství.
Už měly čas samy na sebe, na vztah s partnerem, cestování i vybudování kariéry. Právě teď cítí, že nastal správný čas na pauzu. Minimálně polovina kamarádek už děti má nebo je právě těhotná, takže nebudete mít problém najít přítelkyni na procházky a vzájemné návštěvy s dětmi. Nad dítětem a rodičovstvím celkově přemýšlíte mnohem více zodpovědně a s delší perspektivou.

Těhotenství ve 40. letech

Stav těla: Přestože většina těchto těhotenství probíhá normálně a výsledkem jsou zdravé děti, je třeba mít na paměti, že po čtyřicátém roce stoupá riziko všech možných komplikací pro matku i dítě. Čekáte vícerčata? Roste riziko předčasného porodu či narození dítěte s nižší váhou, těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku, preklampsie.

Stav duše a mysli: Na mateřství jste více než dobře připravena a nejspíš jste dítě už delší dobu plánovala. Sebedůvěra a životní nadhled vám mohou dobře posloužit v prvních měsících po porodu, kdy se budete muset vyrovnávat s nároky miminka i celkovou životní změnou. Můžete na sebe klást větší nároky než ve dvaceti. Je možné, že v okolí nebudete moc matek s malým dítětem ve vašem věku. Proto se neostýchejte navazovat přátelství a kontakt s mladšími maminkami. Mateřství je skvělý sjednocovač - jakmile jste venku v parku, je úplně jedno, jaký jste ročník narození. Hlavním tématem jsou děti.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náš syn žil tři dny: Video, které svírá srdce

Drsný experiment: Ztratila se mi maminka!

7 rad, jak opticky zvětšit malý byt: Tyhle fungují!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama