Dítě a brýle: Jak poznáte, že nevidí dobře?
Jak vypadá svět zrakově postiženého dítěte? Miminko vidí jen rozmazané skvrny. Nedokáže si však uvědomit handicap, protože nemá vjemy s čím srovnávat. A ani si nemůže srozumitelně postěžovat. O to víc musí dávat pozor rodiče.
Jak vypadá svět zrakově postiženého dítěte? Miminko neumí zaostřit, vidí jen rozmazané skvrny. Novorozenec si však nedokáže uvědomit svůj handicap, protože nemá vjemy s čím srovnávat. A i kdyby si ho uvědomil, nemůže si ani srozumitelně postěžovat.
O to víc musí dávat pozor jeho rodiče. Zrakové podněty v prvních týdnech života totiž rozhodují o budoucí kvalitě zraku. Očička je třeba trénovat, aby dítě nezůstalo tupozraké. Proto absolvují novorozenci první vyšetření už v porodnici: lékař při něm prosvítí oči oftalmoskopem a zkontroluje základní reflexy. Takto lze včas diagnostikovat třeba vrozený šedý zákal, který se včasnou operací dá odstranit zcela bez následků.
Vidí dobře?
To zjistíte snadno už v několika týdnech věku: když rozsvítíte vedle hlavičky lampičku, mělo by novorozeně točit oči za světlem. U čtyřměsíčního miminka můžeme trénovat zájem za pomoci jakékoli pestré hračky. Dítě by z předmětu nemělo spustit zrak, když jím budete pohybovat.
Čtěte také: Jak se vyvíjí zrak u miminek? Od narození do 7 let
V 7. měsíci věku potom nastává čas na oblíbenou hru: schovejte se mu za noviny, pod deku nebo za závěs a čas od času udělejte klasické "Kuk!". Dobře se oba pobavíte a dítě přitom bude pohledem sledovat, kde jste schovaní.
Kolem 8. měsíce by se už miminko mělo snažit cíleně dosahovat na oblíbené nebo zkoumané předměty. Okolo jednoho roku lze potom začít koordinovat oko a ruku, třeba prostřednictvím hry s míčem. Jak na to? Kutálejte si na vzdálenost dvou metrů a pozorujte, jestli batole správně chytá.
Na co dát pozor
Navštívit očního lékaře je nutné, pokud miminko podivně stáčí hlavičku a jsou viditelné kmitavé nebo bloudivé pohyby očí. Dále pokud nereaguje na světlo otočením hlavy a stažením zornice, nebo je na něj příliš citlivé: nadměrně slzí, křečovitě mrká.
Další varovné příznaky: oči jsou zvětšené a mají podezřelou šedou barvu (po narození by měly být dětské oči tmavě modrošedé jako borůvky, duhovka se dobarví časem), dítě má zakalenou rohovku, bělavou nebo žlutě zářící zornici při přímém světle, opakovaně si sahá do očí a dělá přitom grimasy.
Náš tip: 6 jednoduchých tipů pro zdravý zrak
U batolat a předškoláků potom zbystřete, když častěji klopýtají nebo narážejí do nábytku, nemají chuť číst nebo se straní vrstevníků. Někdy mohou mít větší problémy při soumraku a tmě - tzv. šeroslepost také signalizuje oční nemoc nebo vadu.
Jakmile se podobné problémy objeví, zamiřte rovnou k očnímu lékaři. Předejdete tím i problémům ve škole, neboť zhoršený zrak se může projevit třeba na špatných známkách. A mějte na paměti, že na dětské brýle přispívá zdravotní pojišťovna!
Jaké brýle vybrat
- Pokud mají správně korigovat zrak a řešit oční vady, musí především dobře sedět. Je nutné najít model nepříliš velký a odpovídající anatomii dětské hlavy. Řešení představuje lehká, stabilní a elastická obruba vyrobená z nealergického materiálu (například titanflex).
- Skla zvolte plastová: nerozbíjí se tolik, a když už, nehrozí střípek v oku. Navíc jsou podstatně lehčí.
- Stranice by měly být dostatečně dlouhé a dobře sedět za ušima. Jsou-li vybaveny pohyblivým kloubem, tím lépe, déle vydrží.
- Nosník by měl sedět na nose a netlačit.
- Pro nejmenší děti (do tří let) se vyrábějí i brýle, které mají místo postranic pruh elastické látky, aby neklouzaly při pohybu.
- Vhodný typ brýlí by měl nabídnout optik, ale dítě nechejte samotné vybrat z několika možností - bude je pak mnohem raději nosit. A nezapomeňte na veselé pastelové barvy!
zdroj: optia.cz, zeleny-zakal.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Svatá matka: Sedm postižených dětí a manžel sebevrah
Batolata potřebují kamarády: Pát tipů, kde hledat
9 ostudných věci, které děláme, když nás nikdo nevidí
Nejčastější oční vady
- Dalekozrakost: dioptrická vada. Každé malé dítě je trochu dalekozraké, děti však mají velmi elastickou oční čočku a ta vše vyrovná. Vyšší vrozené dalekozrakosti pak korigují brýle.
- Krátkozrakost: dioptrická vada. Vyskytuje se hlavně ve školním věku. Vadu korigují brýle.
- Astigmatismus: dioptrická vada. Nestejnoměrné zakřivení oka, které dělá problémy při zaostřování. Vadu korigují brýle.
- Šilhání: Správné postavení oka zajišťuje šest svalů. Pokud nejsou ve správné pozici, dítě šilhá a pozoruje dvojitý obraz. Léčení: zdravé oko se zakryje speciální klapkou, aby postižené oko trénovalo. Při mírných projevech a včasné léčbě v předškolním věku lze vadu úspěšně korigovat.