reklama

Batolata potřebují kamarády: Pát tipů, kde hledat

Anička je stará jen osmnáct měsíců a už má dva nejlepší kamarády - Martínka a Simonku. Neustále o nich mluví. Možná se zdá, že batolata o přátelství zájem příliš nejeví, ale kontakt s ostatními dětmi je pro ně velmi důležitý.

Foto: Isifa/Thinkstock

Anička je stará jen osmnáct měsíců a už má dva nejlepší kamarády - Martínka a Simonku. Neustále se dívá na jejich fotky a několikrát denně o nich mluví.

Přijde vám to přitažené za vlasy? Ale není. I když se možná zdá, že batolata o přátelství zájem příliš nejeví, ve skutečnosti je pro ně kontakt s ostatními dětmi velmi důležitý.

"Když vezmete děti na hřiště nebo na jiné místo, kde jsou děti a rodiče pohromadě, určitě si po čase všimnete dvou batolat, které k sobě přirozeně tíhnou," říká expertka na dětský vývoj Marylin Segalová.

Více o výchově dětí se dozvíte na Babyweb.cz>>

Děti sice v tomto věku postrádají některé základní vlastnosti nutné pro přátelství v pravém slova smyslu (schopnost naslouchání, zpětné vazby nebo dostatečné reakce na druhého), ale sociální kontakt je pro batolátka důležitý. Když ho budou pěstovat, pomůže jim postupně rozvíjet smysl pro přátelství a společenské dovednosti. Nabízíme několik tipů, jak na to.

Jedna hračka ve dvou provedeních

Když si batole hraje s jiným, děti se navzájem pozorují a snaží se po sobě opakovat. Vypadá to, jako by se opičila. Segalová tento jev nazývá asociativní hrou. Jde o skvělý způsob, jak se od sebe mohou prckové něco naučit, ale zároveň je to jeden ze způsobů, který může vést ke vzájemnému hašteření. A právě taky nastává prostor pro vhodný rodičovský zásah.

Podívejte na nehody batolat: Dítě řve hrůzou, tatínek vesele natáčí!

Anička zálibně pozoruje Simonku, jak dává panenku do postýlky. Mohla by z toho být legrace. A protože Anička ještě nemá zkušenosti s vyjednáváním, natáhne se a panenku z postýlky vytáhne. Tím Simonku rozbrečí. Stačí ale mít připravenou ještě jednu panenku do zásoby - a spor je zažehnán.

Nelze samozřejmě předpokládat, že s sebou budete tahat od každé hračky dvojníka, ale k pár oblíbencům můžete přikoupit duplikát, ať je to panenka, autíčko, plyšové zvířátko nebo stavební kostky.

Čas je důležitý

U batolat je načasování jeden z nejdůležitějších předpokladů úspěšné komunikace. Pokud si návštěvu hřiště naplánujete na odpoledne, kdy je vaše dítě obvykle nesnesitelné, koledujete si o problémy. To samé platí o příliš dlouhé době na hraní, zvláště u dětí mladších než dva roky. Pro začátek bude půl hodina až hodina bohatě stačit podle toho, jak dobře se bude dítě bavit. Pokud uvidíte, že jeho nálada začíná upadat, nastal čas se zabalit a vyrazit k domovu.

Velké hračky vedou!

Hřiště je skvělým místem pro hru batolat. Malé dítě těžko sebere skluzavku z dosahu dítěte druhého, i když se stále můžou hádat o to, kdo se sklouzne nebo zhoupne jako první. Doma takto můžete využít dětskou vanu, kam se obě děti vejdou, uvidíte, že si pak spolu krásně vystačí i bez hádek.

Promíchejte je

Nebojte se přizvat ke hře do skupinky batolat starší děti, třeba předškoláky. Budete překvapeni, jak hladce interakce proběhne. Stejně jako dospělí jsou starší děti schopné přizpůsobit hru mladším dětem. Na rozdíl od nich ale mohou čerpat ze svých nedávných zkušeností s oblíbenými hrami. Ideální je, pokud sami na sebe vezmou roli maminky nebo učitele, mohou si tak vychutnat roli vůdce skupiny.

A že je komunikace batolat moc důležitá? O tom vás přesvědčí i následující video:

Jakou zkušenost s chováním svých batolat máte vy? Ráda se druží, nebo je jim lépe o samotě s maminkou? Podělte se s ostatními o své zkušenosti a názory pod článkem!

zdroj: babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak správně trestat děti, aby to splnilo účel?

Podívejte se, jak vypadají noční můry všech rodičů!!

Video: Co by se stalo, kdyby muži říkali pravdu?

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama