reklama

Čtyřletá s břichem jako v 9. měsíci těhotenství

Čtyřletá čínská holčička Hu Yunxing měřila kolem pasu neuvěřitelných 1,08 m a vypadala jako těhotná. Trpěla nemocí zvanou Buddův-Chiariho syndrom.

Foto: Profimedia.cz

Čtyřletá čínská holčička Hu Yunxing byla droboučká - až na obrovské břicho, které k ní přitahovalo zvědavé pohledy okolí. Kolem pasu měřila neuvěřitelných 1,08 metru a na první pohled vypadala těhotná.

To sice nebyla, nicméně příčina jejího zvláštního vzhledu znamenala snad ještě větší problémy. Dívka totiž trpěla nemocí zvanou Buddův-Chiariho syndrom. Tento velice vzácný stav se vyskytne asi u jednoho člověka z milionu a může skončit i smrtí.

Jak to ne/funguje

Pro pochopení si přiblížíme trochu fungování lidského těla. Krev je do jater přiváděna vrátnicovou žilou ze střev a sleziny. Játra ji očistí od zplodin a získají z ní živiny nutné pro metabolismus. Pak ji odvedou jaterními žilami do dolní duté žíly. Při Budd-Chiariho syndromu však dochází k uzavírání jaterních žil, takže krev nemůže odtékat.

Čtěte také: Parazitující dvojče aneb Bratr v břiše, sestra v hlavě

Příčinou může být ucpání krevní sraženinou (trombóza, třeba v důsledku užívání hormonální antikoncepce), útlak žil hmotou nádoru (obvykle jde o rakovinu jater) nebo (jako v případě Hu Yunxing) o vrozenou vadu.

Krev kvůli překážce nemá kam odtékat, začne se tedy hromadit v játrech. Její přetlak se z portální žíly přenáší až do žil odvádějících krev ze střev, případně se může začít filtrovat do dutiny břišní, což má za následek vznik vody v břiše. Kromě toho si krev hledá jiné cestičky: boční žilní spojky, které propojují portální systém s dolní dutou žílou. Náhle zvýšený průtok způsobuje jejich rozšiřování, což vede ke vzniku nebezpečných varixů. V nich se hromadí krev a další tekutiny a hrozí prasknutí s následným vykrvácením. Tento stav je podobný alkoholické cirhóze jater.

Čtyřhodinová operace

Problémy spojenými s nechutenstvím, pocity plnosti a zvracením se u Hu Yunxing začaly projevovat už v půl roce života. Skoro čtyři roky však trvalo, než se holčička se svým obrovským břichem dostala z rodného města Yuncheng v provincii Shanxi k odborným lékařům v Pekingu. To bylo v prosinci 2010. Kdyby nebyla správně stanovena diagnóza, neměla naději na přežití moc velkou.

Hoax kolující na facebooku dokonce sliboval 1 USD pro rodinu za každé sdílení, aby bylo na lékařský zákrok. A sdílelo se hodně... Zpráva o penězích byla sice falešná, ale vycházela ze skutečných faktů.

Následovala čtyřhodinová operace, při níž se lékařům povedlo odčerpat většinu vody z dívčina břicha. Zákrok byl proveden v únoru 2011. Zmenšil obvod bříška ze 108 cm na 40 cm a snížil váhu 27 kg na 14 kg. Neproběhl však bez komplikací. Dívce stoupla teplota na 40 stupňů C a pohybovala se na hranici smrti.

Nicméně mladý organismus se nakonec se vším vyrovnal a dnes už holčičku na hřišti nerozeznáte od ostatních vrstevníků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

David, chlapec z bubliny: Život strašnější než smrt

5 malých ďáblů: Nejstrašnější děti historie

9 příznaků nemocných jater

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama