reklama

9 příznaků nemocných jater

Játra jsou mimořádně důležitým orgánem. Není proto divu, že následky jejich poškození výrazně ovlivní stav celého lidského organismu. Mezi "devítku" nejčastějších příznaků, že není něco v pořádku, patří žloutenka, únava i pokles sexuální touhy. A další signály?

Foto: Thinkstock

Játra jsou mimořádně důležitým orgánem. Není proto divu, že následky jejich poškození výrazně ovlivní stav celého lidského organismu.  Mezi "devítku" nejčastějších příznaků, že není něco v pořádku, patří žloutenka, únava i pokles sexuální touhy. A další signály?

Játra se dají připodobnit k malé továrně, kterou si každý nosí ve své břišní dutině. Do tohoto orgánu krevními cévami neustále proudí mnoho důležitých živin, hormonů i odpadních látek. Jaterní buňky skutečně fungují jako výrobní linky, které pracují 24 hodin denně.

Oprava na počkání

Pomocí chemických reakcí zde dochází ke zpracování tuků, cukrů i bílkovin. Zpracované látky poté putují dále do organismu, kde plní mnoho důležitých funkcí. Mezi další pozoruhodné vlastnosti jater patří i schopnost výrazné regenerace.

Doporučujeme: Téma: Játra a jejich onemocnění

Jaterní tkáň může přijít až o 75 % své hmotnosti, a přesto může dorůst do původní velikosti. Navzdory tomu mohou být játra poničena natolik, že se již "opravit" nedokážou. Projevy jejich poškození se poté projeví na celém organismu.

9 nejčastějších varovných příznaků

  • Žloutenka. Při poškození jater dochází k poruše odbourávání bilirubinu, který vzniká při rozpadu červených krvinek. Jeho ukládáním do kůže, sliznic a očního bělma dochází k jejich žlutavému zbarvení.
  • Tmavý odstín moči. Výše zmíněný bilirubin se dostává ve zvýšené míře ledvinami do moči, kde způsobuje její tmavé zbarvení.
  • Únava. Mnoho lidí s jaterním onemocněním si stěžuje na pocit malátnosti, poruchy pozornosti a únavu.
  • Nadýmání. Játra jsou velmi důležitá pro správné trávení, při poruše jejich funkce se objevuje nadýmání, bolesti břicha a křeče v žaludku.
  • Svědění pokožky. Ukládáním toxinů v kůži dochází k pocitům svědění, ale také k zvýšené citlivosti vůči slunečnímu záření.
  • Krvácení do střev. Játra produkují bílkoviny, které jsou důležité pro srážení krve. Při poruše tohoto mechanismu je typickým příznakem krev ve stolici, ale i projevy chudokrevnosti.
  • Pokles sexuální touhy. Poruchou odbourávání hormonů dochází k rozvratu jejich rovnováhy, což se může projevit snížením sexuálního apetitu.
  • Pavoučkové névy. Nedostatečným odbouráváním hormonu estrogenu vznikají malé "pavoučkové" cévy v podkoží, typicky na obličeji a na horní polovině hrudníku.
  • Ztráta váhy. Nechutenství, porucha trávení a zpracování živin vede ke ztrátám na váze.

Jako se správný továrník stará o zaměstnance, tak bychom se i my měli starat o svou malou "fabriku", která zastává v organismu mnoho důležitých funkcí. Pokud jí budeme nakládat příliš mnoho práce, například nadměrnou konzumací alkoholu nebo nezdravých jídel, můžeme dojít až ke skutečné stávce jaterních buněk. A když ty přestanou správně pracovat, metabolismus se zhroutí, což nám tělo oznámí výše uvedenými příznaky.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 superpotravin pro dobrá játra

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama