reklama

Co je to zamlklé těhotenství?

Bezprostředně po zjištění těhotenství jste se možná setkali s doporučením počkat s oznámením radostné události do konce prvního trimestru, tedy 12. týdne. Je to právě proto, že po uplynutí této doby se výrazně snižuje riziko takových nepříjemností, jako je samovolný potrat nebo zamlklé těhotenství. O co jde?

Foto: Isifa/Thinkstock

Bezprostředně po zjištění těhotenství jste se možná setkali s doporučením počkat s oznámením radostné události do konce prvního trimestru, tedy 12. týdne.

Je to právě proto, že po uplynutí této doby se výrazně snižuje riziko takových nepříjemností, jako je samovolný potrat nebo zamlklé těhotenství. O co jde?

Samovolný potrat: řešení moudré přírody

Samovolný potrat ukončuje podle některých statistik až třetinu všech těhotenství. Lékaři ho považují  za víceméně přirozený jev, jehož příčina spočívá v chybném vývoji zárodku. Příroda se tak zbavuje genetických omylů a zamezuje narození postižených jedinců. Samovolný potrat nemá vliv na další těhotenství.

Trochu jiná situace je u tzv. zamlklého těhotenství: jde o situaci, kdy plod v raném stadiu vývoje odumře, na rozdíl od samovolného potratu však není vyloučen z těla. Řešením je chirurgický zákrok, tzv. kyretáž.

Zamlklé těhotenství: Jak ho poznáte?

Příčiny zamlklého těhotenství, anglicky missed abortion, jsou široké a ne zcela přesně specifikované. Může jít o genetickou vadu, infekci, imunologickou poruchu, ale i hormonální nevyrovnanost matky, chromozomální vady nebo sklon ke zvýšené srážlivosti krve matky, špatné krevní zásobení plodu či špatně se vyvíjející placentu. Důvodů je prostě mnoho.

Miminko umřelo: Jak budu žít dál? Čtěte ZDE >>

Někdy se může v prvním trimestru objevit špinění, výtok nebo bolesti v podbřišku: v takové situaci by žena měla okamžitě vyhledat lékaře. Jindy může být zamlklé těhotenství velmi zrádné a prozradí ho až ultrazvukové vyšetření.

Při něm je vidět, že plod nevykazuje srdeční činnost nebo že jsou v děloze jen plodové obaly. Někdy zase velikost plodu neodpovídá délce těhotenství. V takové situaci se ultrazvukové vyšetření opakuje i několikrát, aby nepříjemnou diagnózu buď potvrdilo, nebo vyvrátilo. Pokud se odumření plodu skutečně potvrdí, je nutné jeho odstranění a vyčištění dělohy.

Kyretáž není vždy nutná

Kyretáž čili revize (vyčištění) dutiny děložní je gynekologická operace, která probíhá v celkové anestézii. Do pochvy je při ní zavedena trubička, kterou procházejí nástroje, jež odsají nebo vyškrábnou obsah dělohy - mrtvý plod a jeho obaly.

Celý zákrok trvá asi 20 minut, následuje jednodenní hospitalizace. Odebraná tkáň prochází histologickým vyšetřením. Žena po zákroku asi týden slabě krvácí, první menstruace se potom dostaví za 4 až 6 týdnů po zákroku.

Kyretáž je ovšem jako každá operace zásahem do organismu. Měli byste proto vědět, že existuje i jiné řešení: čekání na samovolný potrat, kdy tělo samo mrtvý plod vypudí, čímž dojde i k vyčištění dělohy. Je ovšem nutné poradit se o této alternativě s lékařem.

Jak se s tím vyrovnat?

Po zákroku je nutné dodržovat období stejné jako šestinedělí: odpočívat po fyzické i psychické stránce a nesnažit se cokoliv uspěchat. Psychický stav ženy může být touto zkušeností dočasně negativně poznamenán. Jako ve všech podobných případech je velkou oporou porozumění a podpora partnera, případně dalších členů rodiny.

Co je pozitivní: zamlklé těhotenství je náhodná záležitost, která se s velkou pravděpodobností nebude opakovat. Kdyby však k tomu došlo, může být na vině závažný zdravotní problém a je třeba situaci začít co nejdříve řešit s gynekologem.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Báječný sex v těhotenství: Realita, nebo pouhá fikce?

Geniální autista hraje na pračku jako Ringo Starr

Test: Dokážete letos zhubnout právě vy? Vyzkoušejte se!

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama