reklama

Báječný sex v těhotenství: Realita, nebo pouhá fikce?

Sex těhotných žen je opředen spoustou mýtů. Že vyvolá předčasný porod. A že je na ženu ve vyšším stupni těhotenství ošklivý pohled. Nic z toho není pravda! Naopak: pro spoustu mužů představuje těhotná žena velmi erotický objekt. Což ovšem neznamená, že ona sama se tak cítí.

Foto: Thinkstock

Sex těhotných žen je opředen spoustou mýtů. Že vyvolá předčasný porod. A že je na ženu ve vyšším stupni těhotenství ošklivý pohled. Nic z toho není pravda! Naopak: pro spoustu mužů představuje těhotná žena velmi erotický objekt. Což ovšem neznamená, že ona sama se tak cítí.

"Nejsem žádná krasavice," hodnotí se sebekriticky překladatelka Daniela, "když jsem však byla těhotná, chlapi okolo mě jako by se zbláznili. Stačilo mít vyklenuté bříško, a dostávala jsem nabídky na sex i v tramvaji. Jako by ty cizí muže podvědomě přitahovalo, že jsem prokazatelně plodná. Nebylo to však nic platné - těhotenství jsem snášela hodně špatně, a tak jsem si erotický obdiv okolí příliš neužívala."

Nebojte se, nedosáhne!

Ani fáma, že sex v těhotenství může poškodit plod či vyvolat předčasný porod, není pravdivá. Plod se vznáší v plodové vodě a je chráněn plodovým vakem a pevnými děložními svaly. Navíc z pochvy je do dělohy daleko, takže dítě je před "nárazy" zcela v bezpečí. Pokud gynekolog soulož ženě nezakáže z konkrétních zdravotních důvodů, lze se milovat tak často, jak to oběma vyhovuje.

Pro spoustu párů je naopak příjemné, že se konečně chvíli nemusí starat o antikoncepci. Někteří lékaři dokonce doporučují provozovat ohleduplný sex až do samotného porodu. Sexuální vzrušení totiž považují za přirozený spouštěč první doby porodní v případech, kdy si děťátko dává příliš na čas. Má to své opodstatnění, na orgasmu i na průběhu porodu se podílí stejný hormon: oxytocin. Podle malajské studie dokonce prý ženy, které se během těhotenství nevzdaly sexu, méně trpí porodními bolestmi.

Doporučujeme: Sex v těhotenství? Málem jsme se rozvedli!

"Těhotenství není stav, kdy by se sexuální sny, představy a fantazie vytratily, někdy tomu může být i naopak. Stejně tak je to s úrovní sexuální touhy, vzrušením, orgasmem a uspokojením. Může ale docházet ke změnám, a to oběma směry," říká sexuolog Zlatko Pastor. Předpokladem toho, aby vztah prosperoval po erotické stránce i v době těhotenství a také po něm, bude vždy citlivá dohoda mezi oběma partnery.

Pozor na infekce

Co je pravda, těhotné ženy jsou náchylnější k infekcím, které se mohou dostat až k samotnému plodu. Promiskuitní chování, ať už partnera nebo těhotné ženy samotné, představuje riziko nákazy sexuálně přenosnými nemocemi. Děloha je sice uzavřena mazovou zátkou, která by infekci neměla propustit, nicméně i tak je třeba dodržovat hygienu jak při pohlavním styku, tak při orálním sexu.

Navíc se při těhotenství ženské tělo opravdu mění, což může poznamenat negativně psychiku ženy i muže. První trimestr někdy doprovázejí nevolnosti a zvracení, takže nastávající maminky nemívají o sex příliš zájem. Druhý trimestr bývá relativně bezproblémový: nevolnosti ustupují a břicho ještě není tak velké, aby obtěžovalo. Zato ve třetím trimestru si nastávající maminka může připadat jako nelákavá koule, navzdory faktu, že většině mužů připadá těhotné bříško a napjaté poprsí nesmírně erotické.

Pokud už žádná poloha není pro ženu pohodlná a milování představuje obtíže, je třeba si vše na rovinu vyříkat. Muž totiž může abstinenci těžce snášet. Nastávající maminka by si neměla potichu zakládat na odpor k vyžadovanému sexu, na druhou stranu partnera lze uspokojit i jinými, náhradními způsoby. Třeba v nich najdete překvapivě mnoho potěšení.

A každopádně si zařadíte do repertoáru dvě slova, která se vám budou v dalším životě coby rodičům moc a moc hodit: trpělivost a tolerance…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Geniální autista hraje na pračku jako Ringo Starr

Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Kdy sex v těhotenství nelze doporučit

  • Jestliže existuje vyšší riziko samovolného potratu
  • Pokud bylo předchozí těhotenství ukončeno předčasně
  • Při krvácení z pochvy
  • Při propouštění plodové vody
  • Při mnohočetném těhotenství

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama