reklama

Dcera je v tom: co ji čeká? Interrupce krok za krokem

Potrat, interrupce, umělé přerušení těhotenství. To všechno představuje pro ženy velmi stresující zážitek, ať už jde o krok cílený či nikoli. Většina z nich se pro umělé přerušení těhotenství rozhodne v zoufalé situaci, kdy nevidí jiné řešení. Nejčastěji před problematickou životní volbou stojí dívky, které začaly s intimním životem příliš brzy.

Foto: Profimedia.cz

Potrat, interrupce, umělé přerušení těhotenství. To všechno představuje pro ženy velmi stresující zážitek, ať už jde o krok cílený či nikoli. Většina z nich se pro umělé přerušení těhotenství rozhodne v zoufalé situaci, kdy nevidí jiné řešení.

Nejčastěji před problematickou životní volbou stojí dívky, které začaly s intimním životem příliš brzy. Nezajímaly se o případné otěhotnění, ani o riziko nákazy AIDS. Některé ještě nebyly v ordinaci gynekologa a sotva znají základní fakta o menstruačním cyklu. Jedno však mají společné všechny: strach z těhotenství.

Anna: mám zkažený život

Anička je potomkem tradiční venkovské jihomoravské katolické rodiny. O sexu se doma skoro nemluvilo. Když v maturitním ročníku gymnázia otěhotněla se spolužákem z jedné třídy, na interrupci ani nepomyslela. Prostě se konala velká svatba.

„Porodila jsem tři týdny po maturitě. Naši nám zařídili samostatné bydlení u nich v domě. Já se starala o miminko, zatímco manžel začal studovat v Brně. Ve třeťáku si tam našel životní lásku. Odešel od nás, nestýká se ani se svými rodiči. Moje malá Aninka je sice úžasná, ale má daleko raději svou babičku, mojí mámu, která s ní má víc trpělivosti. Cítím se strašně opuštěná a každý den se mi plakat nad tím, jak jsem si jednou hloupou nocí zkazila život," shrnuje smutně mladá maminka.

Eliška to zvládla

Eliška se narodila ve větším městě. Na dětství nemá nejlepší vzpomínky: její otec je alkoholik. Její matku psychicky týral, a proto s ním ani ona nemá dobré vztahy. Přesto měl jako inženýr velmi dobrou pracovní pozici, takže rodina finančně nestrádala. Matka se ale otce bála, takže se nikdy nedokázala rozvést. Eliška dodnes živě pamatuje rodinné hádky.

Z problémové rodiny utekla, jakmile to šlo. Odstěhovala se k příteli. V 19 letech otěhotněla. Situace ale mladý pár nezaskočila a svatba proběhla v atmosféře radostného očekávání. Následovalo plánované druhé těhotenství a spokojené manželství.

Třetí těhotenství už ovšem plánované nebylo a manžel se na další dítě necítil. Padlo rozhodnutí: interrupce. Muž byl spokojen, Eliška však ztracené miminko několik nocí oplakávala. Svého rozhodnutí dlouho litovala. Věděla, že zachránila rodinné štěstí, kdyby ale tušila, jak ji to bude mrzet a jak velký pocit viny si ponese, možná by se rozhodla jinak. Čas však ránu zacelil. Minulo devět let. Dnes Eliška žije spokojený život a na interrupci si vzpomene málokdy. Když na ni přijde nečekaný splín, trvá jen chvíli.

Co možná nevíte

Některé se s interrupcí vyrovnají lépe, jiné trápí po zbytek života. Ponechejme stranou argumenty zastánců a odpůrců interrupcí a nabídněme jen strohá fakta. Co ženu při tomto zákroku čeká a jak jí můžete pomoci?

  • K ukončení těhotenství je třeba žádanka gynekologa, u dívek mladších šestnácti let pak navíc písemný souhlas rodičů. U dívek mladších osmnácti let musí lékař rodiče o potratu informovat.
  • Do osmého týdne těhotenství se jedná o tzv. miniinterrupci, ambulantní zákrok, kdy je žena za  několik hodin propuštěna domů. Probíhá v narkóze. Plod je při ní vysát podtlakem z dělohy vývěvou, která se zavádí děložním hrdlem. Zbytky placenty lékař odstranění kyretou, zakulaceným ocelovým nožem.
  • Od osmého do dvanáctého týdne těhotenství se provádí tzv. kyretáž. Plod je na vývěvu už příliš velký, takže se odstraňuje kyretou přes děložní hrdlo.
  • Mezi dvanáctým a dvacátým týdnem těhotenství lze provést interrupci pouze ze zdravotních důvodů - když se plod nevyvíjí dobře nebo je ohroženo zdraví a život matky. Probíhá za podpory hormon prostaglandinu, který vyvolá řízený potrat. Pokud je plod velký na to, aby prošel děložním hrdlem, lze do šestnáctého týdne použít potratové kleště, za jejichž pomoci se rozdělí. Poté následuje kyretáž na dočištění.
  • Rizika interrupce nejsou častá a souvisejí se špatně provedeným zákrokem. Patří k nim protržení dělohy kyretou či poškození děložního hrdla, kdy hrozí neschopnost donosit další dítě.
  • Cena interrupce: 2000 - 4000 Kč.
  • Ošetření po zákroku je podobné jako po porodu. Z těla po dobu několika týdnů odcházejí očistky v podobě krvavého výtoku. Krvácení vypadá jako normální menstruace, nemělo by být silnější, provázené bolestmi či horečkou. V případě komplikací je třeba okamžitě vyhledat pomoc lékaře, protože hrozí vykrvácení ženy. Stejně jako v šestinedělí platí doporučení pohlavní abstinence, snížení námahy, zvýšení hygieny (časté měnění vložek, sprchování, ne koupání) a prevence prochladnutí.

zdroj: diplomová práce Faktory ovlivňující rozhodnutí o lidském životě

Těžké rozhodování

Žen, které drtila životní volba stát se matkou, či nikoliv, je překvapivě mnoho. Které okolnosti měly největší vliv na jejich  rozhodnutí?

  • materiální a sociální zázemí
  • partnerský vztah
  • reakce blízkého okolí
  • fakt, zda žena žije na venkově nebo ve městě
  • vzdělání


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama