Chtěli volnou hodinu, dali učitelce do kávy projímadlo
Žáci základní školy ve Vrbně pod Pradědem nasypali učitelce výtvarné výchovy do kávy projímadlo a blíže neurčené léky. Chtěli volnější vyučování.
Žáci základní školy ve Vrbně pod Pradědem nasypali učitelce výtvarné výchovy do kávy projímadlo a blíže neurčené léky. Důvod? Chtěli volnější vyučování.
Pedagožka si stěžovala na nevolnost, provinilci dostali trojku z chování. Případ vyšetřují policisté na severní Moravě.
Upozornila na něj TV Nova, pro kterou se jedna z proviněných dívek vyjádřila takto: "Byla to strašná sranda, ale nechtěli jsme jí ublížit tak moc. Mysleli jsme, že prostě jenom bude chodit na záchod."
Učitelka, dáma s třicetiletou praxí, kávu s projímadlem skutečně vypila, trvalou fyzickou újmu však naštěstí neutrpěla.
Odstoupím, abych mohl bránit rodinu
Mediální kauza se rozpoutala, až když se nezletilých "travičů" zastal starosta města Petr Gross (ANO), v civilu dědeček jedné z provinilých dívek.
Čtěte také: Kriminalita na školách: Mají učitelky fasovat obušky?
"Řešení tohoto přestupku se mi zdálo nepřiměřené. Proto jsem jako prarodič kontaktoval ředitele školy a požádal, zda bych nemohl promluvit s pedagogickou radou," říká. "Nepovažuji za vhodné, aby mi kdokoliv zakazoval, i když jsem starosta, jednat a konat v záležitostech mé rodiny," dodal.
To vzbudilo kritiku veřejnosti, kvůli které Petr Gross nakonec odstupuje z funkce starosty. "Rodina je pro mne na prvním místě a jako starostovi mi není z politických důvodů dovoleno hájit své blízké. Jako nepolitická osoba se mohu účinněji bránit," vysvětlil svůj krok.
Agresivita na školách roste
Rezignace pana starosty je jistě dobrým krokem, byť z jiných důvodů, než Petr Gross uvádí. Celospolečenský nárůst agresivity však jeho rezignace nevyřeší. Téměř na třetině českých škol totiž loni školská inspekce zaznamenala útoky vůči učitelům. V oficiální nápravu nedoufají ani největší optimisté.
"Agresivita a nevychovanost dětí na českých školách nepochybně permanentně pozvolna narůstá. Nejde o záležitost posledních pár let, ale mnohem dlouhodobější. Například v USA byly v padesátých letech největším problémem ve škole žvýkačky a poházené papíry, dnes to jsou drogy a život ohrožující násilí," okomentoval situaci psycholog Václav Mertin.
Doporučujeme: Názorná hodina dějepisu: Učitelka v nikábu a búrce!
Na špatně placené učitele si totiž troufne každý - od ředitele školy, přes představitele obce až po rodiče a žáky. Zastání nemají ani zákoně - i kdyby se stali úředními osobami, jejich svěřenci mladší patnácti let nebudou zákonem postižitelní, ani kdyby jim vážně ublížili.
Řešení je přitom jednoduché
Na základní školu ve Vrbně pod Pradědem míří inspekce. Ať už dojde k jakémukoli závěru, jedno je jisté. "Otrávená" paní učitelka je pouze špičkou ledovce, za měsíc ji může překonat něco dalšího, horšího. Řešení je přitom jednoduché - stačila by obyčejná slušnost ve vztazích mezi lidmi.
"Chování dětí souvisí s chápáním školy, dovednostmi učitelů, problémy v rodinách a samozřejmě chováním politiků i jiných rádoby celebrit. Škola si musí udělat pořádek sama, ještě tak ve spolupráci s rodinou. A nejlepší by bylo, kdyby děti měly kolem sebe lepší mediální vzory a kdyby společnost vytvářela v tomto směru větší tlak," podotýká Václav Mertin.
Když si nebudou politikové kupovat vysokoškolské tituly, stát učitele dobře zaplatí a rodiče (případně dědečkové) nezvedené ratolesti doma důrazně potrestají, místo aby jejich poklesky omlouvali, mohlo by vše fungovat normálně.
Při soudobých trendech společnosti to ale spíš vypadá, že před tabulí vyroste džungle a z učitelů se stane lovná zvěř... Nebo jste jiného názoru? Jsou snad na vině sami kantoři, protože děti nezvládají?
O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
V ČR neexistuje škola bez šikany, tvrdí odborník