reklama

Názorná hodina dějepisu: Učitelka v nikábu a búrce!

"Muž se o mě bojí," říká učitelka, která přišla do školy v nikábu.

Foto: Zskomtu.cz

ČR má novou kauzu: Učitelka na sobě měla při vyučování nikáb a búrku! Proč to lidi tak rozzlobilo? Zeptali jsme se přímo jí.

Diskutovaná hodina dějepisu proběhla v říjnu v 7. A Základní školy Komenského v Trutnově. V rámci výuky o islámu při ní zaskočila učitelka matematiky Mgr. Zuzana Růžičková do třídy kolegyně dějepisářky. Vstoupila v arabském ženském oblečení zvaném nikáb, které dostala jako suvenýr ze Saúdské Arábie.

Reakce? Úžas i smích

"Paní učitelka mě uvedla jako návštěvu z Arábie, takže děti byly v očekávání. A jejich reakce? Trochu úžas, některé se smály, protože mě v převlečení poznaly," popisuje začátek hodiny.

Čtěte také: Padla facka ve škole: Co si dovolí žák, učitel, rodiče?

Jí samotné se búrka nijak nelíbí. "Není to vůbec příjemné. Jen si to vyzkoušejte: Zakryjte si ústa šátkem, stále se kontrolujte, jestli vám nelezou vlasy. Jediné, čím se navenek můžete chlubit, jsou pěkně udělané nehty a namalované oči, případně značková obuv," konstatuje v rozhovoru pro magazín Žena.cz.

"Saúdská Arábie je velice bohatá země, a tak pod nikábem ženy zřejmě nosí hezké oblečení. Tamní náboženská policie však opravdu dbá na to, abyste byla venku na ulici zakrytá, a muslimky jsou na to zvyklé. Já jako emancipovaná Evropanka a žena, která se ráda hezky strojí, si neumím představit, že bych takto existovala," dodává.

Zakončili hodinu na kolenou

Přesně to samé říkala i dětem. Navíc názorně předvedla pokrývky hlavy, kterými si musí ženy v arabských zemích zakrývat vlasy: čádor, hidžáb a búrku. Některé si žáci mohli i vyzkoušet.

Učitelka dějepisu poté navázala výukou historie, která vše uvedla do souvislostí. Na závěr hodiny si pak děti vyzkoušely napodobit modlitbu muslimských věřících: vkleče na zemi.

Budou si hrát na koncentrák?

Sedmáci byli nadšení a škola se názornou výukou pochlubila na svém webu. Následovala rozzlobená reakce na školním facebooku, která přitáhla pozornost televize. A vzápětí se strhl mediální humbuk, jenž zdaleka přesáhl hranice města. 

Doporučujeme: Česká muslimka: Konvertovala, aby zachránila manželství

Někdo chválil, jiný haněl, našli se i takoví, kteří by paní učitelku rovnou vyhodili ze školy...  Podívejte na reakce čtenářů facebooku TV Nova, která o netradičním vyučování informovala jako první:

  • Do takové školy bych svoje děcko nikdy nedal a školu bych žaloval za podporu a propagaci islámu!
  • Takže až se bude brát 2. světová válka, tak se převlíknou za nácky a budou si hrát na koncentrák?
  • Škola prostě připravuje děcka na budoucnost...
  • Islám je součástí historie, je dobré mít přehled, od toho koneckonců škola je, ne?
  • I kdybych se vžil do nenávistného pohledu na islám, v čem je problém? Že je něco špatné nebo nepříjemné přeci neznamená, že se to vyškrtne z výuky. Vždyť by se musela vynechat polovina lidských dějin. Chcete do škol přinést cenzuru?
  • Názorná ukázka přeci neznamená, že vás někdo nutí k islámu. Už z toho strachu vážně blbnete!

Zachovejte zdravý rozum!

Když se na internetu objevily první negativní ohlasy, začali se Zuzany Růžičkové zastávat všichni v okolí. "Někteří rodiče mě bránili na diskusích. Chudáci museli číst ty hnusné výpady. Žáci vyšších ročníků se zapojovali do facebookových diskusí a jeden natočil i pětiminutovou obhajobu mé osoby a vyvěsil ji na youtube. Napsala jsem jim, ať toho nechají, že se umím bránit sama," popisuje.

Paní učitelku podpořil také ředitel školy Mgr. Petr Horčička, který situaci považuje za nešťastně interpretovanou. "Šlo o zpestření hodiny, rozhodně ne o propagaci islámu ani jeho věřících. Jsme sekulární školou, která žádné náboženství ani nevyzdvihuje, ani nevyučuje," hájil výuku.

Onřej Šteffl tvrdí: Školní třída je pro rozvoj mozku nevhodná

"Téma islámu je součástí osnov a učí se o něm v předmětu dějepis stejně jako o křesťanství, židovství či buddhismu. Učitelé by neměli podléhat politickým a společenským tlakům, ale naopak plnit svoji základní povinnost, poskytovat žákům informace. Rozhodně je potřeba, aby se v hlavách některých lidí začalo rozsvěcet!" doplnil.

Ke "kauze" se vyjádřila i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. "Považuji za nešťastné vyvíjet tlak na pedagogy a podléhat panice v dnešní vyhrocené době," okomentovala vypjaté reakce a vyzvala k rozumné komunikaci.

V podobném duchu vystoupil i starosta Trutnova Ivan Adamec, sám bývalý učitel. "Nevidím žádné pochybení. Největší strach a obavy plynou z nepoznaného a neznámého. Zachovejme zdravý rozum," apeloval.

V hidžábech a na kolenou: Proč ne?

Je pochopitelné, že se fotografie ze školního webu nelíbily. Strach z anonymní, černě oděné osoby pochodující třídou plnou dětí je zcela na místě, zejména ve spojení s nenávistným a agresivním prosazováním víry. Jenže paní učitelka si přece búrku nevymyslela!

Víme to: Jak by se měli učitelé bavit s dětmi o uprchlících

Jen dětem názorně ukázala, jaké je být muslimem. Proč tedy takový rozruch? Že si děti vyzkoušely nepohodlnou masku nebo modlitbu na kolenou? To jim rozhodně neuškodí, ba naopak.

Když výuku doplní fakta o postavení žen v islámu, právu šaría a současné politické situaci, třeba si začnou o to víc vážit (relativně) demokratické a spravedlivé společnosti, v níž žijí. A která je založena mimo jiné i na svobodě myšlení a učení.

Přestože Zuzanu Růžičkovou podpořili všichni důležití zúčastnění, byla negativními reakcemi veřejnosti zaskočena. Šla by do třídy v nikábu znovu, kdyby tušila, jaké emoce to uvede do života? "Na to neumím přesně odpovědět," přiznává.

"Nedokážeme předpovídat, co naše činy vyvolají v myslích lidí, kteří přemýšlejí jinak než vy, a často chorobně! Ráda bych řekla ano, protože jsem docela odvážná osoba, ale musím přiznat, že mě odezva přinutila přemýšlet trochu jinak. Mám rodinu, děti, a manželovi se moc nelíbí, jakým stylem jsem teď medializovaná. Bojí se o mě. Na druhou stranu, škola by měla dělat osvětu za každé situace, takže možná ano," uzavírá.

I vy možná máte děti ve škole, i vy máte na islám a současnou situaci s islámským státem svůj názor, a možná máte také strach. Přesto by měli učitelé dětem ukazovat svět, jaký opravdu je - nebo ne? O tom můžete diskutovat pod článkem.

úvodní foto: Zskomtu.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V 60 vypadá na 30. Její rady: Nemít děti a pít víno!

5 nejděsivějších míst v ČR: Tam děti rozhodně neberte!

České děti "na plech": Proč tolik pijí?


 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama