reklama

Kriminalita na školách: Mají učitelky fasovat obušky?

Nadávky, vandalismus, krádeže, drogy, násilí. Džungle před tabulí začíná bujet i v ČR. Ochránil by před ní učitele status úřední osoby, jaký mají ze zákona třeba policisté?

Foto: Isifa/Thinkstock

Drsné nadávky, vulgarismy, natáčení na video, šikana, vandalismus, krádeže, užívání drog, násilí. Džungle před tabulí začíná bujet i v ČR.

Agresi vůči učitelům konstatovala loni školská inspekce téměř na třetině škol. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce proto ve sněmovně otevřít diskuzi o tom, zda by učitelé neměli mít status úřední osoby (postaru veřejného činitele), aby byli účinněji chráněni před agresivními žáky. Útočník, který zvedne ruku na kantora, by pak na tom byl stejně jako ten, kdo napadne muže zákona: Hrozilo by mu rovnou vězení.

Čtěte také: V ČR neexistuje škola bez šikany, tvrdí odborník

Status úřední osoby mají ze zákona policisté, soudci, poslanci, ministři… Koho dalšího by měl zákon chránit? Řidiče MHD, revizory, úřednice na odborech sociální péče, vychovatele v dětských domovech, učitele? Nebo je problém někde úplně jinde?

Bude ještě hůř?

  • 2004: Šestnáctiletý učeň ze Svitav napadl během vyučování šedesátiletého učitele. Kantor několika ranám loveckým nožem podlehl po převozu do nemocnice.
  • 2007: Nezletilý chovanec dětského domova v Jablonném v Podještědí zbil a shodil ze schodů šedesátiletou vychovatelku. Žena skončila v nemocnici.
  • 2012: Čtrnáctiletý student rakovnického Gymnázia Zikmunda Wintra bodl nožem do zad jednašedesátiletou učitelku matematiky a fyziky. Způsobil jí těžké zranění.
  • 2014: Čtrnáctiletý chovanec výchovného ústavu Králíky bodl vychovatele šroubovákem do krku. O tři centimetry přitom minul tepnu. Spolu s patnáctiletým kamarádem pak povalili na zem a zkopali noční vychovatelku, která šla muži na pomoc. Důvodem brutálního útoku byl překažený pokus o útěk.

Učitel není policajt!

"Učitel není policajt. Nemůže vás legitimovat, pokutovat, zatknout, použít donucovací prostředky - i když by se mu leckdy hodily. Jenže ani pistole a pouta by mu nepomohly," konstatuje komentátor Martin Fendrych na webu Aktuálně.cz.

Skeptická je také Asociace ředitelů škol. Jak upozornil Český rozhlas, podle prezidentky asociace Hany Stýblové by status úřední osoby přinesl učitelům víc rizik než kladů. Pokud by totiž změna zákona prošla, na děti do patnácti let stejně nedosáhne. Zato učitelům by hrozily mnohem tvrdší postihy - třeba takový výchovný pohlavek (dnes jen nepovolený) by se rázem stal zneužitím pravomoci veřejného činitele.

Chyba spočívá jinde

A vlastně i těch chyb je víc. Počátek je v rodině. Táta s mámou zastávají principy volné výchovy - nebo se na disciplínu prostě vykašlali - a učiteli, poraď si! Ve sporu s kantory ovšem stojí  na straně svých nevychovaných ratolestí. A když táta řekne o učitelce, že je stará kráva, jak se asi o ní vyjádří synek? Mnohdy ještě hůře.

O učitelce, nikoli o učiteli. Ty totiž nízký společenský status a mizerné platy ze školství vyhnaly. Kdyby mužů učilo víc, škola obecně by rázem měla větší respekt.

Navíc roste agresivita celé společnosti. Obyčejný občan se práva jen málokdy dovolá. "Právní ochrana" se v ČR stává čím dál víc prázdným pojmem. Když se k tomu připočte morální marasmus některých představitelů politické scény, lze si jen těžko představit nápravu právě ve školství. Co by si slušní žáci vychovaní slušnými učiteli v nevybíravě dravé společnosti vůbec počali? Tahle ryba totiž smrdí od hlavy…

Jaký názor zastáváte vy? Je chudák učitel, dítě, nebo jsou oba pouze oběti doby a morálního či etického poklesku celé společnosti? A jak z toho ven? Diskutujte pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dokumentaristka: Sexuální výukou bereme dětem tajemství

Je mi sedmnáct. Matka je kráva. Uteču z domova.

Jak se zbavit zápachu z ledničky? Mletou kávou a rýží

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama