Baby brain efekt aneb Hloupnou ženy na mateřské?
Mozky maminek pracují daleko lépe a na vyšší úrovni, protože ženám se po porodu zvyšuje IQ.
"Už mi ta mateřská pěkně leze na mozek. Úplně z ní blbnu," stěžuje si kdejaká maminka. Ale nemá pravdu. Je tomu právě naopak.
Ženy na mateřské dovolené se sice mohou cítit nebo i být sociálně izolované. Mohou mít tendenci šišlat na manžela nebo mu nakrájet maso na sousta, jak jsou zvyklé od dítěte. Mohou na přechodnou dobu ztratit kontakt se svou profesí.
To je však důsledek nedostatku času, únavy, stereotypu a cíleného přizpůsobení chování nově narozenému potomkovi. Zatímco vnějšímu pozorovateli se může maminka malého dítěte jevit infantilní, ve skutečnosti její mozek prodělává změny k lepšímu, nikoli k horšímu.
Neblbnou, ale moudří
Těhotné ženy a maminky na mateřské dovolené jsou přecitlivělé, těžko se soustředí a hodně zapomínají. Říkalo se tomu baby brain efekt a lidová "moudrost" si to vyložila po svém: Ženský na mateřský prostě zblbnou. Odborníci pro to dokonce našli vysvětlení: Inteligence matky po porodu poklesne, aby se mohly přizpůsobit mentální kapacitě dítěte. Není to pravda.
Doporučujeme: Malá hlava, nízké IQ? Co prozradí velikost lebky
Za zapomnětlivost a horší soustředění může nedostatek spánku, emoční nevyrovnanost je důsledkem hormonálních změn, které probíhají v těle. Ženský mozek sice v tomto období skutečně prochází změnami, ty však mají za úkol umožnit nastávající mamince zvládnutí nové role.
Zatímco si nedostatek spánku spojený s nočním kojením a přebalováním vybere daň pouze krátkodobě, v dlouhodobém horizontu se ženy stávají více empatické, šikovnější, schopnější a produktivnější.
Mozky maminek pracují daleko lépe a na vyšší úrovni, protože ženám se po porodu IQ zvyšuje. Potvrdily to poznatky vědců z univerzit v Richmondu a v New Orleans, které publikoval časopis New Scientist.
Mozek matek pracuje lépe
Těhotenství a mateřství zlepšují poznávací funkce, takže maminky jsou emočně odolnější, lépe zvládají stres a rozvíjí se u nich strategické myšlení, díky kterému náročnou péči o miminko zvládají.
Ženy s dětmi bývají pohotovější a pružnější. Umí se lépe přizpůsobit měnící situaci. Nemohou si dovolit "nestíhat", a tak efektivně řeší problémy na místě, jak přicházejí. Ve srovnání s ženami bez dětí si matky dokážou lépe zorganizovat čas a rozvrhnout práci.
Čtěte také: Chytřejší než Einstein: Nobelova cena ve 12 letech?
To, co muži honosně nazývají time management, zvládají zcela samozřejmě a neokázale. Multitasking neboli zvládání několik úloh najednou - další opěvovanou manažerskou schopnost - mají automaticky v malíčku. Nic jiného jim nezbývá.
Přechodná změna zájmů, trvalý nárůst IQ
Zaplatí za to daň. Pod tlakem okolností přirozeně ztratí zájem o věci, které bývaly jejich prioritou: Kariéra a profesní úspěchy ustupují do pozadí, vytlačeny novými, silnými zážitky.
To však neznamená, že se ztrácí inteligence. Ve chvíli, kdy odrostlé dítko půjde do školky a maminka zpět do práce, bude žena produktivnější, schopnější a sebevědomější víc než kdy předtím.
A zatímco změna priorit souvisejících s mateřstvím v intenzitě kolísá, nárůst IQ související s mobilizací mozku v mateřství přetrvá po zbytek života. Mateřství tak možná funguje i jako prevence Alzheimerovy choroby.
Takže maminky, až vám bude někdo říkat, že hloupnete, nevěřte mu!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Od génia k hlupákovi: IQ v pubertě lítá jako jo-jo