reklama

Aktuální téma: Babyboxy ano, či ne? Hlasujte!

Babyboxy vzbuzují poslední dobou velké emoce. Jak to s nimi doopravdy je?

Foto: Thinkstock

Babyboxy vzbuzují poslední dobou velké emoce. Jak to tedy s nimi doopravdy je?

Požádali jsme o argumenty dva zapřisáhlé oponenty: zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse a primáře dětského oddělení mostecké nemocnice MUDr. Jiřího Biolka.

  • "Babyboxy nejsou tou jedinou a správnou cestou k odložení dítěte," je přesvědčen Biolek.
  • "Kdyby babybox zachránil třeba jen jeden lidský život, nebyla to marná práce," oponuje Ludvík Hess.

Doporučujeme: Ludvík Hess: Mám mesiášské sklony

Argumenty obou pánů jsme shrnuli přehledně v jednom článku, abyste si mohli udělat názor pro hlasování v anketě.

Jiří Biolek: Babyboxy rozhodně ne!

  1. NE: Na základě patnáctileté zkušenosti z Německa a desetileté zkušenosti z ČR lze konstatovat, že počet zabitých dětí po porodu po zavedení babyboxů neklesl, spíše naopak. Matky, které po porodu neposkytnou dítěti pomoc nebo je dokonce zabijí, jednají v poporodním stresu a panice. Neztotožní se s přivedením dítěte na svět nebo mohou jednat pod vlivem laktační psychózy. Tyto ženy babyboxy nevyhledávají a nikdy vyhledávat nebudou. Nehledě na to, že při utajeném porodu mimo zdravotnické zařízení ohrožují přímo na životě nejen dítě, ale i sebe.
  2. NE: Matky mají v současné době jiné legální možnosti jak dítě odložit při zachování jeho práv a respektování práv matky: Mohou ponechat dítě k adopci v porodnici a mají možnost utajeného porodu.
  3. NE: Dítě má právo znát své biologické rodiče, právo na jejich péči, být registrováno ihned po narození, mít od narození své jméno a státní příslušnost. Odložením do babyboxu je ztrácí, babyboxy připravují děti o identitu. Navíc umožňují určité skupině matek odložit dítě a zbavit se beztrestně rodičovských povinností. Anonymní odložení dítěte (v našem případě do babyboxu) přitom nemá z právního hlediska oporu v českých zákonech a v některých zemích je dokonce trestným činem. Znepokojení nad programem babyboxů vyslovil také výbor pro práva dítěte OSN, který vyzval k jeho ukončení. A jsou zcela opomíjena práva otce dítěte.
  4. NE: U dítěte z babyboxu nejsou lékařům známy okolnosti porodu a další anamnestické údaje, které mohou mít zásadní vliv na zdravotní péči. Při dalším ošetřování dítěte na novorozeneckém oddělení nelze tedy vyloučit možnost ohrožení ostatních novorozenců eventuální přenosnou nemocí.
  5. NE: Děti z babyboxů mohou být týrané nebo jinak zanedbané - to může být důvodem, proč je matka nechce dítě odložit osobně. Anonymita je v tomto případě dobrá pro ni, ale ne pro dítě.
  6. NE: Babyboxy jako tzv. prostředky zdravotnické techniky by měly vzhledem k bezpečnosti splňovat velmi přísné technické normy. Jinak může stát tragédie. V Německu zemřelo jedno dítě na podchlazení v důsledku selhání elektroniky a další na umrznutí při jeho odložení v zimě před babyboxem pro selhání otvíracího mechanismu. Podle mých informací ani české babyboxy tyto normy nesplňují.

Čtěte také: Stála jsem před babyboxem s miminem a stovkou v kapse

Ludvík Hess: Babyboxy rozhodně ano!

  1. ANO: Cílem babyboxů není jen zachraňovat dětské životy a ani nemají řešit problémy domácích porodů. Mají poskytnout krajní možnost nešťastným matkám, které se v tísnivé psychické nebo sociální situaci nedokážou postarat o novorozence. Podstatné je, že ženy mají možnost odložit miminko právě ve chvíli momentálního zkratu, aby nedošlo ke zmaření života. A navíc žádné konkrétní statistiky o počtu mrtvých děťátek neexistují.
  2. ANO: Utajené porody sice podle zákona existují, jsou však vyhrazeny pouze svobodným ženám české národnosti. Vdaných žen a cizinek se netýkají. Maminka žádající o utajený porod se navíc v porodnici musí legitimovat občanským průkazem a legitimací pojištěnce, zatímco díky babyboxu si zachová skutečnou anonymitu.  Zalepená obálka s dokumenty o  matce se dostane k soudu a opatrovnický soudce maminku předvolá k výpovědi. Tím pádem se ztrácí jakákoliv anonymita.
  3. ANO: Bez matky ochotné dát dítěti právo na život, není co hájit a bránit. A identita je složitější fenomén, nejde jen o znalost rodičů. Identitu si vytváří každý sám svou prací, postavením ve společnosti tím, co po sobě zanechává. V Čechách žijí desítky tisíc dospělých, kteří neznají svůj skutečný původ: děti náhradních rodičů, kterým to neprozradili, děti, jejichž maminky nenechaly zapsat otce do rodného listu, děti, které, nemají v rodném listu zapsaného skutečného biologického otce, děti, jež přišly na svět z darovaných spermií či darovaných vajec. Důležité je, že dostaly šanci na život.
    Trestným činem je opuštění dítěte, při kterém je ohroženo jeho zdraví nebo život. Tak zní litera zákona.
  4. ANO: Dítě z babyboxu se samozřejmě vyšetří. Provádí se screening a zjišťuje jeho zdravotní stav. To je jistě spolehlivější než anamnéza, o které vypovídá prostá a rozrušená žena. Navíc lze miminko kdykoli umístit do karantény.
  5. ANO: Žádné z našich 129 odložených dětí nebylo týrané. V tom případě by nastoupila policie. Když nic jiného, babyboxy umožňují dětem vstup do lepšího života.
  6. ANO: České babyboxy jsou certifikovaný zdravotnický prostředek a procházejí řadou testů. Za celou naši historii se nikdy nestalo, že by některý selhal. Devět nejstarších bedýnek jsme už vyměnili za babyboxy nové generace. Tímto vyjádřením může primář Biolek udělat fatální škodu při rozhodování nešťastné maminky, která bude váhat, jestli miminko do babyboxu dát.

Tak co, přesvědčil vás MUDr. Jiří Biolek, že babyboxy nejsou tou správnou cestou? Nebo dáte spíš na argumenty Ludvíka Hesse, že mají své opodstatnění? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v naší anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Děti z popelnic: Pohnuté osudy odložených miminek

Chtěli volnou hodinu, dali učitelce do kávy projímadlo

Soused mi ničí život. Skutečně se musím stěhovat já?


reklama
Doporučené recepty
    reklama