reklama

Děti z popelnic: Pohnuté osudy odložených miminek

Proč maminka odloží vlastní miminko? Není snad mateřská láska vrozená? Mohou tlak okolí, sociální postavení, strach a stres donutit ženu ke strašnému činu? Naštěstí ne všechny osudy nalezenců mají špatný konec.

Miminko v krabici
Miminko v krabici | Foto: Profimedia.cz

Proč maminka odloží vlastní miminko? Není snad mateřská láska vrozená? Mohou tlak okolí, sociální postavení, strach a stres donutit ženu ke strašnému činu?

Kdo ví, kolik novorozeňátek přišlo o život rukou matky, sotva spatřilo světlo světa. Nalezení malých mrtvolek bývá často jen dílem náhody. A motivy těchto „krutých vražd"? Nezralost matky, laktační psychóza, snaha utajit těhotenství, předsudky okolí, sobectví, hloupost. Naštěstí ne všechny osudy nalezenců mají špatný konec.

Čtvrtek z Prahy

V prosinci roku 2007 našel pražský bezdomovec Miroslav Szamszely v odpadkovém kontejneru v Praze 4 novorozeně. Vyhublý muž pochybného vzezření dlouhé minuty žádal kolemjdoucí, aby mobilem zavolali záchranku. Nevěřili mu nebo u nich převládla lhostejnost. Pomohl až několikátý oslovený člověk, zato záchrana pak už probíhala velmi rychle.

Chlapeček dostal jméno Vendelín Čtvrtek a do měsíce se stěhoval k náhradním rodičům, kteří si ho zamilovali na první pohled. Úspěšně absolvovali psychologické prověrky a náročný přípravný kurz, oba mají vysokoškolské vzdělání a dobré ekonomické i sociální zázemí. O jejich rozumném přístupu svědčí také fakt, že se okamžitě začali vyhýbat jakékoli publicitě.

Daleko horší osud však čekal chlapečkova zachránce. Bezdomovec se stal mediálním hrdinou. Pražský magistrát mu dokonce sehnal práci, nicméně muž radikální změnu života neunesl. Napřed se poranil, když před zájmem novinářů unikal skokem z okna azylového domu, poté v nemocnici Na Bulovce napadl lékaře, jenž se mu snažil pomoci. Nakonec skončil v psychiatrické léčebně v Bohnicích, kde do roka zemřel.

Andělka z Příbrami

V březnu 2010 pohodila 21letá Monika Járková do tajícího sněhu u odlehlých garáží na okraji Příbrami novorozenou holčičku, jen částečně zabalenou do tenkých hadříků. V nemocnici jí začali říkat Andělka - podle toho, že při ní museli stát snad všichni andělé strážní. Novorozeně přežilo porod nepoučené prvorodičky bez asistence a náhodný kolemjdoucí ji našel na poslední chvíli. Záchranka naměřila teplotu podchlazeného tělíčka pouhých 30 stupňů. Přesto holčička přežila bez vážnějších škod na zdraví.

Matku policie vypátrala pomocí analýzy DNA stop sejmutých z hadříků, do nichž bylo miminko zahaleno. Nakonec dostala pouze tříletou podmínku na zkušební dobu pěti roků. Soud přihlédl k tomu, že jde o nevyzrálou, nezaměstnanou ženu se špatným sociálním zázemím. Těhotenství celou dobu tajila z obav, že ji rodina zavrhne. Nic neřekla ani příteli, který není otcem dítěte.

„Když jsem malou porodila, nevěděla jsem, co dělám," vzlykala u soudu. Svého činu velmi litovala a o holčičku projevila trvalý zájem. Stejně tak se zachoval dědeček miminka a jeho biologický otec, který nic netušil. Malá Andělka nakonec možná zůstane s některým z rodičů, prozatím však vzhledem ke komplikované situaci zůstává v ústavní péči.

Úterek z Hořovic

V dubnu roku 2010 nalezla v suterénu hořovické nemocnice uklizečka paní Věra zdravého chlapečka. Jen červený batoh a žlutá deka - to je vše, co mu dala do vínku neznámá maminka, snad prý projíždějící stopařka. Policistům se nepodařilo ji najít. Novorozenec měl správně podvázaný pupečník. Lékaři mu též dali jméno podle dne nalezení: Jaroslav Úterek. Také on našel do několika týdnů novou rodinu.

Jsou ženy, které novorozeně takto opustí, krkavčí matky, vražedkyně, či jen zoufalé nešťastnice? Jakou vinu nese jejich okolí? V kolika případech mohly dětské životy zachránit babyboxy či možnost utajeného porodu? O tom můžete diskutovat pod článkem.

Matky vražedkyně

  • 2007 - Soud poslal na sedm let do vězení Mirsalu Zahradníkovou. Ta své dítě potají porodila a zabalila do deky. Zemřelo.
  • 2007 - 12 let odnětí svobody dostala jednačtyřicetiletá žena z Krásného Března. Nechala doma vykrvácet čerstvě narozené zdravé miminko.
  • 2002 - Roční podmíněný trest se čtyřletou zkušební dobou udělil soud Janě Smetanové. Po předčasném porodu zabalila své novorozeně do igelitového pytle, čímž jej úmyslně usmrtila. Prý si myslela, že se narodilo mrtvé.
  • 2001 - Za spolupachatelství při brutální vraždě poslal soud na 12 let do vězení Věru Valentovou. Tajně porodila doma, pak dítě bodala nožem a šlapala po něm. Ještě živé ho dala své matce, která vraždu dokonala. Babička byla odsouzena ke 14 letům.
  • 2000 - Soud potvrdil Monice Valentové tříletý podmíněný trest za pokus vraždy novorozence. Po utajovaném těhotenství porodila v domku rodičů holčičku. Dítě dala do igelitové tašky a v papírové krabici je uložila ve vedlejším pokoji. Zázrakem přežilo.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama