reklama

7 věcí, které dělají mámu mámou

Nejdřív si zvyknete si na pocit absolutního vyčerpání a rezignace, následovaný tichou radostí. Začne to při porodu a pokračuje při nočním vstávání k miminku. Tam někde se zlomí vaše původní osobnost. Stane se z vás matka.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nejdřív si zvyknete si na pocit absolutního vyčerpání a rezignace, následovaný tichou radostí. Začne to při porodu a pokračuje při nočním vstávání k miminku. Tam někde se zlomí vaše původní osobnost. Stane se z vás matka.

To je však jen jedna z věcí, které odlišují maminky malých dětí od ostatních žen. Existuje jich daleko víc. A spousta z nich je daleko prozaičtějších.

1. Zvyknete si na hovínka

Budou všude. V plínce a dupačkách, na postýlce, polštáři či stěně, v kočárku, ve vaně, na rukou... Jen v nočníku ne. Zatímco ne-rodičům se nad výkaly obvykle zvedá žaludek, pro vás se stanou běžnou součástí života.

Doporučujeme: Svatá matka: Sedm postižených dětí a manžel sebevrah

Mimochodem nevím, jestli hovno hoří, ale jsem si jistá tím, že plave. Od té doby, co moje tříletá princezna, nahatá v bazénu plném lidí, jaksi neudržela svěrače. Už jste někdy lovili s igeliťákem na ruce exkrement z vody plné cizích lidí? Nejenže plave, taky klouže. A jak se  na vás ostatní divně koukají! Ještě, že to oňo drželo jakž takž pohromadě!

2. Zvyknete si koukat pod nohy

Ať už budete dělat cokoli (vařit oběd, zametat rozsypaný cukr, číst knihu, lakovat si nehty, vyřizovat mail) a ať už budete kdekoli, něco se bude pořád hemžit okolo vás. Jako matkanikdy nebudete sama. Ani na záchodě, ve sprše nebo v posteli. Opravdu nikdy.

Časem si na to zvyknete. Začnete se prostě koukat pod nohy a postupně zcela rezignujete na soukromí. Mámy na něj prostě nemají nárok.

3. Zvyknete si komunikovat beze slov

Poznáte kdy je vaše miminko spokojené, hladové, veselé či unuděné. Spolehlivě také rozeznáte pláč typu "děje se mi něco zlého" od pláče typu "pořád mi padá věž z kostek".

A později si zvyknete komunikovat i slovně. "Máš taky pindíka? Proč ten pán smrdí? A proč táta nemá prsa?" Na podobné otázky budete odpovídat bez mrknutí oka v přeplněném autobusu. Ostatně tam se vás na ně děti taky budou ptát.

4. Zvyknete si tolerovat televizi

Jů a Hele, Včelka Mája, Teletubbies... Úpadek kultury? Škodlivé elektromagnetické záření? Problémy se soustředěním? Pche!

O vzácné chvíle, kdy máte od dětí na chvilku pokoj, se nenecháte připravit. Jen musíte trochu ztišit vysoké hlásky - na ty si zvyknout nejde. Už někdy někdo vysvětlil, proč skoro všechny televizní postavičky v pořadech pro děti vřeští ultrazvukem? Zlatý Rákosníček!

5. Zvyknete si na nepořádek

Ten tam je měkký krémový koberec v obýváku a vyšívaný bělostný ubrus na stole, pamětníci vašich luxusních single let. Vystřídá je bezúdržbové lino a praktický omyvatelný ubrus z PVC. Budete šlapat po kostkách z lega, klouzat po zralých broskvích (v lepším případě, viz bod č. 1), hračky házet do krabice a luxovat na pokraji sil jednou za týden.

Čtěte také: Jsem nervózní matka, ječím na své dítě

Podezření ve vás bude budit nečekaně tichý pobyt dítka v jeho pokoji: Co tam vyvádí? Žvýká vaše čerstvě vyprané ponožky? Maluje vodovkami po zdi? Patlá na zrcadlo váš drahý pleťový krém? Necháte to být. Ta chvilka klidu vám za to stojí bez ohledu na následky.

6. Zvyknete si jíst blafy

Pryč jsou doby haute cuisine. Bouillabaissu, chateaubriand se zeleným chřestem a créme brulée nahradí mrkvové pyré a banán rozmačkaný s tvarohem.

Taky si zvyknete být abstinentka. I když táta hlídá zodpovědně a dámská pařba s dávnými kamarádkami je v plném proudu, vy zůstáváte třeskutě střízlivá, přinejlepším lehounce líznutá. Víc si dovolit nemůžete, děti vstávají brzy ráno.

7. Zvyknete si na momenty hrůzy

Začne to tím, že budete kontrolovat, jestli čerstvé miminko dýchá. Stačí malé zadrhnutí, a vaše srdce rázem vynechá tři tepy...

Později pocítíte plíživou hrůzu, když se najednou okolo vás nic hemžit nebude. Stačí zlomek vteřiny, a dítě je náhle pryč. Je úplně jedno, jestli jde o rušnou ulici, hluboký les, bazén, frekventované nádraží. Strnete hrůzou  a pološílená strachem se budete rozhlížet, kam váš prcek zmizel. Ať už jste jakkoli zodpovědná matka, tomuhle se prostě nevyhnete, leda byste dítě vodila na vodítku. Naštěstí drtivá většina případů šťastně skončí vzápětí poté, co začala. Vy se z toho ovšem budete vzpamatovávat ještě pěkných pár minut.

Nakonec postupně zjistíte, že jste aspoň trošku slevila vlastně skoro ze všech svých ušlechtilých předsevzetí a požadavků. Ale získala jste za to mnohem víc. Stala se z vás máma.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Táta a syn jsou na pokraji smrti, máma má 3 zaměstnání

Rodinné vánoční rituály. Jaké jsou ty vaše?

Chcete žít v cizině? V těchto zemích vám bude nejlíp

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama