reklama

Chcete žít v cizině? V těchto zemích vám bude nejlíp

Máme pro vás seznam zemí, kde se jako cizinec budete mít nejlíp. Možná vás dost překvapí...

Foto: Isifa/Thinkstock

Přemýšlíte, že se odstěhujete do jiné země, ať už z důvodů finančních, politických nebo prostě jen objevitelských? Máme pro vás seznam zemí, kde se jako cizinec budete mít nejlíp. Možná vás překvapí, že tou vůbec nejlepší je Ekvádor.

Následující údaje pocházejí z vůbec největšího průzkumu tohoto druhu na světě. Jmenuje se Expat Insider a probíhá každý rok. Letos se ho zúčastnilo 14 tisíc expatů (tedy lidí, kteří dlouhodobě bydlí v cizí zemi), žijících ve více než 160 zemích světa. 

V průzkumu hodnotili, jaká tu je kvalita života, jak se v jejich destinaci shání práce, jak obtížné je budovat kariéru, jak snadné je získat přátele mezi místními, ale třeba i jak se k vám okolí chová, když tu jako cizinec založíte rodinu. 

Ekvádor v superlativech

Ze všech zemí nejlépe z průzkumu vyšel Ekvádor, a to především proto, že cizinci, kteří tu žijí velmi kladně hodnotili svoji finanční situaci. Nejlepší hodnocení získal Ekvádor také v kategorii hledání přátel. Osm z deseti místních expatů pak dodalo, že se v téhle zemi zkrátka cítí jako doma. Je prý velmi snadné se tu usadit a začít tu nový život.

Zdá se, že to platí téměř bez výjimky. Celých 91 procent dotazovaných expatů totiž říká, že jsou se životem v Ekvádoru opravdu velmi spokojeni. Polovina z nich pak přemýšlí, že tu zůstane už napořád. U žádné jiné země tak vysoká spokojenost cizinců není.

Jediné, na co byste tu možná mohli narazit, je znalost jazyka. Třetina dotazovaných uznává, že to tu může být těžké, pokud neumíte španělsky. Zároveň je to ale podle nich řeč, kterou se naučíte velmi snadno.

Lucembursko a kariéra

Na druhém místě se opravdu umístila tahle maličká evropská země, a to především kvůli pracovním možnostem. Nejčastějším důvodem, proč se tu totiž cizinec rozhodne žít, je, že je povýšen, dostane výhodné místo od své firmy a podobně. Nicméně jsou tu i lidé, kteří si celkem snadno našli práci na vlastní pěst.

Čtěte také: Štěstí a spokojenost českých žen: Na čem záleží?

Nicméně jen každý třetí expat hodlá v Lucembursku zůstat delší dobu. Většinou počítají s tím, že tu zůstanou na jeden až tři roky. Jinými slovy, Lucembursko je skvělé, pokud chcete rozběhnout svoji kariéru a získat skvělé pracovní zkušenosti. Samozřejmě veškeré služby nebo třeba doprava jsou tu na špičkové úrovni a lidé jsou slušní. Jestli si ale chcete také užívat, raději vyrazte jinam.

Zamilované Mexiko

Například do Mexika, které se umístilo na třetím místě. Polovina místních expatů tu chce zůstat na celý život - tak moc jsou s životem tady spokojení. Zajímavé je, že se sem lidé stěhují nejen za prací, ale pětina z nich udává jako hlavní důvod lásku a vztah.

Podle hodnocení se zdá, že Mexiko je skvělé, hlavně co se osobního života týče. Lidé si pochvalují místní obyvatele, krásy země, podnebí a podobně. Po pracovní stránce už to tu může být trochu horší. Většina lidí si tu ale, možná trochu překvapivě, pochvaluje i bezpečnost.

Kde je nejhůř?

Kvůli ekonomické krizi se na zadních místech žebříčku umístilo Řecko, hlavně co se pracovních příležitostí týče. Špatné je to také v Saudské Arábii, která měla jedno z nejnižších hodnocení v kategorii "kvalita života". Prý tu nejsou žádné zajímavé možnosti, jak trávit volný čas.

Šťastní se lidé necítí ani v Kuvajtu. Prý je velmi těžké se tu usadit, téměř nemožné najít si přátele (pouhých sedm procent dotázaných tu prý má přátele mezi místními obyvateli) a už vůbec se tu nelze cítit jako doma - pořád vám někdo nebo něco připomíná, že jste cizinec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ve Španělsku tančí flamenco i stokilové matróny

20 let jsem byla single. Byla to nejlepší škola života

Test: Znáte dobře svou rodnou zemi?

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama