reklama

7 věcí, které byste měli stihnout, než si pořídíte děti

Proč předtím? Protože pak už na ně nikdy nebudete mít tolik času a klidu. Jedině snad v důchodu, ale to už člověk mívá trochu jiné priority... Takže užívejte, dokud to jde!

Foto: Isifa/Thinkstock

Proč předtím? Protože pak už na ně nikdy nebudete mít tolik času a klidu. Jedině snad v důchodu, ale to už člověk mívá trochu jiné priority... Takže užívejte, dokud to jde!

Není sice pravda, že kdo má děti, míří už za horizont. Naopak, potomek vaše horizonty zásadně rozšíří - směrem k odpovědnosti, obětavosti, trpělivosti, zkrátka k dospělosti. Není ani pravda, že život a dětmi vaše možnosti značně zúží, tedy v jistém směru ano, ale bohatě to vynahradí jinými aktivitami, o jejichž půvabu jste dosud neměli ani ponětí.

Čtěte také: Zamilovala jsem se do syna své kamarádky...

Vše se ale změní, zejména pro maminky. Pokud vás tedy současný bezdětný život baví, naplňte ho až po okraj, abyste později nelitovali promarněných příležitostí. Nabízíme vám zkušenosti rodičů, kteří své rady prožili na vlastní kůži a dobře vědí, o čem je řeč.

1. Milujte se!

Mějte sex, kde to jde a jak to jde: na botníku v předsíni, na koberci v obýváku, na kuchyňské lince, ve sprše. Využijte toho, že nemusíte být potichu, a vykřičte se zplna hrdla. Uděláte si rezervu na dobu pozdního těhotenství a šestinedělí. A zůstane vám krásná vzpomínka, až budete padat únavou v denním kolotoči práce - dítě - domácnost. Jakmile je totiž prcek jednou na světě, roste jako z vody. Na dlouhou dobu to bude naposled, co nemusíte zamykat ložnici, sténat do polštářů a sledovat jedním uchem, jestli se z vedlejší místnosti neozývá dětský pláč.

2. Spěte!

Zalehněte do postele o půlnoci a vzbuďte se až v poledne - sami od sebe, dorůžova vyspinkaní, spokojení. Užívejte pocit, že nic nemusíte. Až budete mít děti, budete vstávat v tom lepším případě nejpozději v osm. V tom horším se připravte na volání „mamííí!" případně „tatííí" a dupání malých nožiček od šesti od rána.

3. Proválejte den v posteli!

Ne každý den, ale jeden takový si určitě užijte. Až se někdy naskytne líná, deštivá sobota, nevylézejte z pelechu. Nechejte si přivézt pizzu až do domu, otevřete láhev červeného vína, pusťte si naráz oba díly Kill Bill, celou sérii Červeného trpaslíka nebo Pána prstenů. A završte to dobrou zmrzlinou. Neopouštět postel! Možno spojit s bodem č. 1 a 2.

Doporučujeme: Nejhorší věty, které si rodiče a děti říkají

4. Dělejte kariéru!

Jestli si chcete vybudovat postavení v práci nebo vlastní firmu, máte jedinečnou příležitost, než přijdou děti na svět. Můžete makat dvanáct hodin denně a dalších pět strávit s partnerem/kou. To se vám v životě s dětmi nepovede.

5. Utrácejte!

Užívejte proto všeho dobrého, dokud si to můžete dovolit. Nemusíte přímo vyhazovat peníze, ale dopřejte občas s lehkou hlavou potěšení sobě i vám oběma. Kupte si vytoužené botičky nebo notebook. Jeďte na zamilovaný víkend v příjemném wellness hotýlku. Nechejte se hýčkat společnou masáží ve vinné lázni. Jděte na romantickou večeři do dobré restaurace. S miminkem vám na to všechno bude chybět čas a možná také peníze. Dítě totiž znamená velké a hlavně dlouhodobé investice.

6. Cestujte!

Vydejte se na cesty za poznáním. Velká čínská zeď, italská Toskána, americké národní parky, francouzská Provence, polární záře nad norskými fjordy, africké safari, hambaté indické chrámy, karneval v Riu, býčí zápasy v Madridu,... To všechno můžete poznat s relativně malými náklady při cestách s batůžkem. Nepotřebujete zázemí v podobě hotelu s teplou vodu, měkkého toaletního papíru, mělkých písčitých pláží, slunečníku v létě, teplého krbu v zimě a bezpečného auta na silnici. Jasně, že na cesty lze vyrazit i s dítětem, ale je to úplně jiné: daleko dražší, namáhavější a pomalejší.

7. Riskujte!

Nemyslíme bezhlavě, ale určitě máte své sny: sjet na raftu divokou africkou řeku, prolétnout se na motorovém křídle, seskočit v tandemu padákem, potápět se v korálových útesech, zaběhnout si maraton. Splňte si je! Až se stanete rodiči, podstatně změníte svou úhel pohledu. Ztratíte chuť riskovat (Což je dobře, máte přece rodičovskou zodpovědnost!), namáhat se (Stačí fuška spojená s chodem běžného života) a vůbec létat. Vaše místo teď bude víc při zemi.

Přijde vám líto se toho všeho vzdát? Nebojte! Život s příchodem dětí nekončí, ale začíná, i když bude hodně jiný. Hodně z výše zmíněných věcí jde - v přiměřeném rozsahu- podnikat i s rodinou. Takže si teď užijte, dokud to jde, těšte se na novou rodičovskou kapitolu svého života a vydržte! S léty se věci zlepšují...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 překvapivě dobrých výchovných rad od Obamových

Můj muž je prudič! Trpí tím celá rodina

Mladý pár si sám postavil krásný dům jen za 2,5 milionu


Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama