reklama

Nejhorší věty, které si rodiče a děti říkají

Svoje děti milujeme, ale někdy dokážou být pořádně otravné. Jejich ,"A próóóč?" může i psychicky docela odolného člověka dovést k šílenství. Pod tlakem času a okolností tak vznikají v rodičovské komunikaci scénáře, které se opakují. Jak vypadají?

Foto: Isifa/Thinkstock

Svoje děti milujeme, ale někdy dokážou být pořádně otravné. Jejich "A próóóč?" může i psychicky docela odolného člověka dovést k šílenství. A co teprve "Já se nudím"...

Pod tlakem času a okolností tak vznikají v rodičovské komunikaci scénáře, které se pokaždé opakují. Jak vypadají? Třeba takto:

 • Dítě: Nudím se...
 • Máma: Teď nemám čas.
 • Dítě: A próóóč?
 • Máma: Pro slepičí kvoč!

To vůbec není dobře. Důsledkem je, že dítě odradíte od komunikace. Když ho maminka párkrát podobně odbude, přestane se na ni s otázkami obracet. Momentálně to přinese značnou úlevu, ale v dlouhodobém horizontu to výrazně uškodí jejich vzájemnému vztahu a ochudí slovní zásobu dítěte.

Jak vás děti dostanou

Britský deník The Telegraph udělal mezi rodiči rozsáhlou anketu a vybral deset nejotravnějších vět, které rodiče vyvádějí z míry. Jsou to:

 • Nudím se!
 • Próóóč?
 • Už tam budééém?
 • To není spravedlivé!
 • A fakt musím?
 • To jsem nebyl já!
 • Mohl bych...*
 • Já sám!
 • Nenávidím tě!
 • On/a mě bouchl/a!

* ... skočit padákem? ... ochutnat pivo? ... prdět jako táta? (Dětská vynalézavost v tomto směru nezná hranic.)

Více se dozvíte: 10 dětských vět, které vás fakt vytočí

Vybrali jsme si jako vzor prvních pět krizových vět a nabízíme vám na ně ideální scénáře rodičovské komunikace. Principy, jak fungují jsou jednoduché: vysvětlit vše přiměřeně věku - a odvést pozornost jinam, zabavit nebo v případě nutnosti vysvětlit.

Jak se nenechat?

Nudím se! Hodně záleží na okolnostech, ale nejlépe pomůže dítě zabavit. Máte právě ruce po lokty od mouky? Tak třeba takto: "Peču ti štrúdl. Pojď, pomůžeš mi jako opravdová kuchařka!" Obětujete sice kousek těsta a budete o něco víc uklízet, ale budete také péct spolu - a to je moc prima.

Čtěte také: Co to jééé? A próóóč? aneb Mluvení je dřina

Próóóč? Další oblíbené slovíčko. Ale pozor - dítě nezajímá složité zdůvodnění dotazovaného jevu. Chce slyšet váš hlas, jak říká nová slova. Berte to jako hru: Nebe je modré / A próóóč? / Protože je planeta Země obalená kyslíkem a ten má modrou barvu / A próóóč?... Fyzikální jev zvaný Rayleighův rozptyl světla a způsobený rozkmitáním velmi jemných částic světelným paprskem asi prckovi vysvětlovat nebudete, takže je třeba odvést pozornost jinam: "To je zvláštní, viď. Až začneš chodit do školy, budete se tam o spoustě takových zajímavých věcí učit. Zkus se zamyslet - co všechno okolo nás je ještě modré?"

Už tam budééém? Až vám příště rupnou nervy nad padesátým osmým "Už tam budééém" poté, co jste usedli v Praze do auta, míjíte odbočku na Říčany a máte namířeno do Olomouce za babičkou, zatněte zuby a vydržte. Ideální je vyhlížet všechna červená (bílá, zelená...) auta, která vás míjejí. Schválně, kdo jich uvidí víc! A nechte prcka vyhrát, vy se soustřeďte na řízení! Při troše prozíravosti si můžete dlouhou cestu zjednodušit předchozí přípravou: CD s písničkami nebo obrázková knížka budou účinnými pomocníky.

To není spravedlivé! Opět hodně záleží na okolnostech, ale tady nepomůže dítě zabavit. Křivda nad nespravedlností, ať už skutečnou nebo domnělou, se dětí hluboko dotýká. Jakmile uslyšíte tuto větu, najděte si chvilku a problém společně proberte. "Proč si to myslíš?" Tím bychom měli začít. A potom směřovat rozhovor k vysvětlení našich kroků, které dítě dokáže přijmout, aby se pocitu křivdy zbavilo. Pomohou vhodně zvolení příklady.

A fakt musím? Ideální odpověď: "Fakt ano." Ta by ale měla následovat až po celkovém vysvětlení: "Musíš si uklidit hračky, aby se ti v pokojíčku dobře chodilo. Jinak bys mohl uklouznout a uhodit se. Podívej, já taky v obýváku uklízím. A víš co, něco ti prozradím - mě to také moc nebaví. Ale je to potřeba, protože kdybychom neuklízeli, žilo by se nám v bytě daleko hůř. Když mi pomůžeš utřít prach, pomůžu ti potom uklidit ty hračky."

Že byste museli mít na takové reakce svatou trpělivost? Nebojte, není to tak hrozné: Prostě dětem věnujete o maličko víc času - a díky tomu bude delší čas, který společně strávíte, o hodně příjemnější. To se přece vyplatí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak účinně zbavit dítě vztekání: Opravdu to funguje!

Kojení tatínků: Zvrácenost? Skvělá sexuální praktika?

Peníze jsou zlo: Dědictví zničilo celou naši rodinu


 

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama