reklama
 

7 tipů, jak se stát dokonalou mámou

Neexistuje dokonalý rodič ani dokonalé dítě. Ale dá se najít několik základních pravidel, která pomáhají, aby se dítě cítilo se svojí maminkou skutečně šťastné. Jaká to jsou? Vlastně úplně jednoduchá. Může být ale obtížné je v běžném koloběhu dodržovat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Neexistuje dokonalý rodič ani dokonalé dítě. Ale dá se najít několik základních pravidel, která pomáhají, aby se dítě cítilo se svojí maminkou skutečně šťastné. Jaká to jsou?

Vlastně úplně jednoduchá. Může být ale obtížné je v běžném koloběhu dodržovat, neboť pustá je teorie a zelený strom života... Přesto byste se měli snažit. Budete se cítit lépe i vy sami.

Tip první: Pozorně naslouchejte!

Když váš prcek něco vypráví, dávejte pozor a dobře poslouchejte. Zajímejte se o to, co říká - jednak kvůli obsahu (je určitě zajímavé, co se honí v malé dětské hlavičce), ale také kvůli pocitu, že je dítě bráno vážně a že je pro vás důležité.

Pokud si dítě uvědomí, že vám jsou jeho věty jedním uchem dovnitř a druhým ven, bude si připadat odstrčené a méněcenné. Ani odsekávání typu "teď nemám čas"  a "neruš, běž si hrát" mu na sebedůvěře také nepřidá. Pokud fakt nestíháte, zkuste to jinak: "Podívej, miláčku, teď mám hodně práce a je důležité, abych ji dodělala. Ale hned, jak to dokončím, přijdu za tebou a všechno mi budeš vyprávět, ano?"

Tip druhý: Bezpečí vybudují pravidla

Možná vás to překvapí, ale pocit bezpečí a jistoty dodává dětem dodržování pravidelného denního režimu. Dítěti je příjemné, když ví, že v neděli bude mít k snídani kakao a bábovku, že večer po koupání a před spaním bude táta číst pohádku, že se po obědě na chvilku natáhne, i když nemusí usnout. Pokud prcek netuší, co bude zítra nebo z týden touto dobou a jeho životu vládne chaos, může mít sklony k neurotismu.

Doporučujeme: Nejdůležitejší muž v životě ženy? Její otec!

Tip třetí: Chvalte, chvalte, chvalte

O pozitivní motivaci slyšíte od rána do večera. Ona totiž doopravdy funguje. I když se něco třeba dvakrát nepovede, pochvala povzbudí k lepším výkonům příště. Nemusíte chválit výsledek samotný, pokud ne nepodařilo, cení se i snaha. Když se prcek celý den snažil vyrobit mámě papírový svícen a výsledkem je akorát polepený stůl, poděkujte a dejte najevo radost. Když mu vynadáte, že kolem sebe udělal jen nepořádek, bude se cítit zklamaný.

Tip čtvrtý: Ovládejte se

Snad základní výchovné pravidlo: I když dítě neposlechne, neřvěte na něj, že je neschopné a že jste mu to říkali stokrát. Tatínek - cholerik dokáže potomka poznamenat na celý život. Dítě by vás mělo ctít, ne se vás bát. Měli byste pro něj zůstat čitelní za všech okolností. Nehledě na to, že s tím, jak poroste, se pro něj dráždění rodičů stane téměř potřebou: Je to boj o to, kdo z koho: Vytočil vás? Prohráli jste!

Tip pátý: Udělejte si čas

Nemusí to být od rána do večera, ale každý den byste měli mít svou chvilku, která bude patřit jen vám dvěma a nikomu jinému. Může trvat třeba jen půl hodinky. Může jít o čtení na dobrou noc, stavění lega, malování, společné vyprávění u večeře, co jste celý den dělali... Podstatné je, že v tu chvíli odsunete úplně všechno ostatní stranou. Budete jen vy a vaše dítě - aby pochopilo, že ono je pro vás to nejdůležitější na světě.

Tip šestý: Zapomeňte na zrcadlo

Nechtějte, aby potomek vyrůstal k obrazu vašemu! Že maminka chtěla být baletkou? Dcera může klidně milovat pozemní hokej! Že tatínek reprezentoval ve fotbale? Proč by se jeho syn nemohl stát třeba šachovým přeborníkem? Dejte dítěti možnost najít si vlastní cestu, tu jeho.

Tip sedmý: Nebijte ho

Nikdy. Nebo pouze výjimečně a nikdy rozhodně systematicky a ve vzteku. Násilí plodí zase násilí a facka není argument! Pokud už z vaší strany padne, mělo by to být s chladnou hlavou a jen velmi, velmi zřídka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Geniální autista hraje na pračku jako Ringo Starr

Nástřih hráze při porodu: Zbytečné barbarství?

Horký trend do studené zimy: Originální legíny


Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama