reklama

5 věcí, které nesmí rodiče nikdy dělat před dětmi

Nesnažte se být dokonalí za každou cenu. Nemusí být každý den vyluxováno a vytřeno. Přesto existují pravidla, ze kterých byste ve svém vlastním zájmu slevovat nikdy neměli. Prozradíme vám je.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dnešní maminky na sebe kladou velké nároky. Mít vždy pečlivě uklizeno, navařenou domácí stravu, dítě jako ze škatulky a zahrnovat ho něhou a láskou, stíhat konkurenci v práci, nemluvě o uspokojeném manželovi... Jenže to je úvazek pro víc než jednoho člověka.

Nesnažte se proto být dokonalí za každou cenu. Nemusí být každý den vyluxováno a vytřeno - dokonce ani tehdy, když se batole pouští na výzkumy po čtyřech. Když si urvete chvilku pro sebe (je jedno jestli v kině, posilovně nebo u kávy s kamarádkou), nestanete se rázem nezodpovědnou matkou...

Čtěte také: 5 nejhorších rodičů na světě: Skutečné případy

Přesto existují pravidla, ze kterých byste ve svém vlastním zájmu slevovat nikdy neměli. Prozradíme vám je.

1. Nezesměšňujte toho druhého

Taťka může být občas trochu komický, zmatený, roztomile nešikovný... Nesmějte se mu ale, a už vůbec ne před dítětem. A také ho nikdy neshazujte před ostatními. Jistě chcete, aby si vašeho partnera dítě vážilo stejně jako vás - musíte mu proto jít příkladem. Věty typu: "Hádej, po kom jsi tak nešikovný?" do výchovného repertoáru nepatří.

2. Nehrajte si na dobrého a zlého policajta

Není dobré mít rozdělené úlohy: Já jsem ten hodný, ty ten zlý... Vznikne tak nerovnováha, která je základem konfliktu. Děti mají přímo radar, když jde o to využít dobré vůle "hodného" rodiče a obejít oprávněné požadavky toho "zlého". Disciplína je základem výchovy a měli by ji vyznávat oba rodiče stejně. Nechávat odpovědnost za neoblíbená rozhodnutí na tom druhém není fér, nehledě na to, že snaha o laciné zalíbení se vám vrátí jako bumerang.

3. Neměňte rozhodnutí, které udělá ten druhý

Občas se můžete v názoru na výchovu rozejít, třeba ohledně přísného trestu. Pokud už však rozhodnutí padlo (třeba proto, že bylo nutné reagovat hned a vy jste zrovna nebyla doma), podpořte partnera, i když s ním třeba úplně nesouhlasíte.

Čtěte také: 5 nejkrásnějších vět: Říkejte je dětem často!

Problém spolu můžete probrat v klidu někde stranou a případně přístup společně přehodnotit. Před dětmi ale musíte působit jako jednotný tým!

4. Buďte konzistentní

Není dobře, abyste jednou dítě za nevhodné chování přísně potrestali a podruhé nad tím samým mávli rukou. Můžete třeba mít slabou chvilku a chtít se raději vyhnout konfliktu, dítě tím však velmi znejistíte. Pro rozvoj zdravé osobnosti je třeba stanovit mantinely, v nichž se prcek může volně pohybovat, a důsledně trvat na tom, aby je nepřekračoval.

5. Buďte autorita... ale neberte se zas tak vážně!

Základem výchovy je vysvětlování. Vaše argumenty však musí být přijímány. Není ideální dítěti pořád dokola vysvětlovat něco, co prostě neakceptuje. Rodičovské slovo musí mít váhu - a vy si ji musíte vynutit tím, že za ním budete stát. Když na povel Jdi si umýt ruce následuje otázka A próóóč?, není to vhodná chvíle na vysvětlování. Protože jsem řekla! A basta.

Na druhou stranu, bezduchý dril vaše vztahy láskou nenaplní. Je dobré trvat na základních pravidlech, nicméně drobný úkrok stranou či opominutí malého hříšku jsou kořením, které dodá důsledné výchově laskavost. Každý má nárok užívat si aspoň chvilku příjemný pocit, že je zahrnován láskou a možná i maličko - na chvilku - rozmazlován...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 malých ďáblů: Nejstrašnější děti historie

Chlapec se vzpomínkami mrtvého: Zabili mě ve válce!

Jak se stravovat a cvičit, když v práci jenom sedíte?

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama