reklama

5 nebezpečí, která číhají na děti ve školní lavici

Školáci mají za sebou téměř měsíc v lavicích. Jaká jim hrozí nebezpečí?

Foto: Thinkstock


Už za pár dní si děti mohou odškrtnout první měsíc ve školní lavici. Kromě standardních, starostí spojených se začátkem školy, čekají na vaši ratolest nepříjemné nástrahy. Jak je rozpoznat, předejít jim a úspěšně se s nimi vypořádat se dočtete níže.

Práce, domácí úkoly, kroužky, příprava svačin - už teď z toho "běžného" režimu šílíte? Pak věřte, že může být ještě hůř. Připravte se na drobná nebezpečí, která číhají na vaše děti ve škole.

Doktore, tak jsme tady zas

Virovým onemocněním v kolektivu se dá jen stěží vyhnout. Mezi ty nejbanálnější patří obyčejný kašel a rýma. Vy se budete muset obrnit pevnými nervy, protože se zcela snadno může stát, že si budete brát paragraf každých čtrnáct dní. Po prázdninách není imunita dětí zvyklá na podobný "hromadný" nápor. Prvních pár měsíců bude nejkritičtějších.

Doporučujeme: Chybí vám imunita? Povzbuďte ji léčivými houbami

Virová onemocnění horních cest dýchacích často přerůstají do zánětů středního ucha, průdušek nebo dalších vážnějších onemocnění. V případě zhoršení příznaků, rozhodně své dítě nechte doma.

Jaká opatření zvýší obranyschopnost organismu? Vyvážená strava bohatá na vitaminy, otužování, pohyb, dostatečné hygienické návyky apod. Dítě totiž s bacily přichází do styku mnohem intenzivněji než dospělý jedinec. Mezi nejkontaminovanější plochy ve škole patří dveřní kliky, lavice, houba na tabuli nebo počítačová myš. Pravidelné mytí rukou teplovou vodou s mýdlem by tak mělo patřit mezi základní hygienický návyk. Dítě můžete nechat i očkovat proti chřipce, nebo posílit jeho imunitu podáváním probiotických doplňků či homeopatik.

Mezi nejběžnější posily patří:

  • cucavé Swiss Laktobacílky - 60 pastilek 364 Kč
  • Oscillococcinum - 30 dávek za 645 Kč
  • Marťánci Imuno - 30 tablet za 113 Kč
  • Terezia Rakytníček - 60 kusů za 230 Kč
  • Imuníci z hlívy ústřičné - 60 tablet za 169 Kč
  • Cemi Slizáčci - 130 tablet za 185 Kč

Vlasy plné breberek

Drbe si vaše dítě hlavu a při bližším ohledání vlasů registrujete drobné boláky doplněné zvláštními hrudkami na vlasech? V tom případě má vši. Je zbytečné propadat studu z toho, že jste nedohlédli na dostatečnou hygienu. Ani sebelepší osobní hygiena a vypulírovaný byt nejsou 100% zárukou, že se nechtěné "návštěvě" vyhnete. Zavšivení je po nachlazení druhou nejnakažlivější nemocí a poradit si s ním vyžaduje důslednost, trpělivost a vhodné prostředky.

Hnidy (vajíčka) i dospělé vši drží na vlasu jako přilepené a umí měnit barvu v závislosti na odstínu vlasů hostitele. Navíc si díky genetickým mutacím v kódu DNA vytváří rezistenci proti účinným látkám v odvšivovacích přípravcích. Jak tedy na ně? V lékárně kupte přípravky na bázi silikonových a minerálních olejů, které jdou do boje fyzikálním způsobem - proniknou do dýchacího ústrojí a udusí je, hnidy vysuší. Proti tomu si ani ta nejsilnější potvůrka nedokáže vybudovat odolnost. Následně vezměte hustý hřeben a vlasy opakovaně mechanicky vyčešte. V neposlední řadě dejte echo do školy, aby byl boj kolektivní - jinak totiž postrádá smysl.

Co vám pomůže:

  • Paranit sada (šampon 100 ml, sprej 150 ml, hřeben) - 366 Kč
  • Liquido Duo - 200 ml za 394 Kč
  • Barny´s Effective - 60 ml za 262 Kč
  • Pediakid Balépou  - 200 ml za 224 Kč
  • Parasidose - 110 ml za 199 Kč
  • Diffusil 150 ml za 167 Kč

Mami, já tam chodit nechci

Pozorujete, že se vaše dítě vyhýbá školní docházce a stěžuje si často na neurčité bolesti břicha nebo hlavy? Přidávají se k tomu žádosti o odvoz autem nebo o peníze, i když dítě nedokáže udat žádný věrohodný důvod? Zpozorněte! Může jít o signály, že se váš potomek stal obětí šikany. Bohužel obětí teroru může být prakticky kdokoliv, nejčastěji však jedinec, který se nějak vymyká ať už vzhledem (brýle, obezita, šilhání, malá fyzická síla), nebo sociálním statusem (oblékání, vlastnictví mobilního telefonu, rasová odlišnost apod.). Rozhodně nepodceňujte situaci.

Šikanování zanechává na oběti vážné následky:

  • psychická deprivace
  • poruchy spánku
  • strach se začlenit
  • agrese
  • zahořklost
  • poruchy přijímání potravy
  • sebepoškozování
  • pomočování

Jak situaci řešit? V rámci prevence seznamte dceru či syna s možným nebezpečím a jednotlivými projevy šikany, u menší ratolesti zvolte např. pohádkový příběh. Ubezpečte je, že s vámi může o svých trápeních a obavách mluvit, a že stojíte na jeho straně.

Nepřehlédněte: V ČR neexistuje škola bez šikany, tvrdí odborník

V případě podezření z šikany si zjistěte všechny dostupná fakta o útoku a sjednejte si osobní schůzku ve škole. Nenechejte dítě, aby situaci řešilo samo, většinou na to totiž nestačí. Ani vy, ani škola nečiňte kroky bez kvalifikované odborné pomoci. Nahodilé vyšetřování bez promyšlené a neodborné strategie může způsobit víc škody než užitku. Výsledkem musí být vždy efektivní vyřešení situace a ochrana dítěte.

Zhoršený zrak

Všímejte si drobných změn u vaší ratolesti. Pokud si častěji žmoulají oči, při sledování televize mžourají nebo mají problém přečíst cokoliv na větší vzdálenost, okamžitě zajděte k očnímu lékaři. Zhoršení zraku je zcela běžné. Uvědomte si, z jaké vzdálenosti se dívají na tabuli a co víc, střídají pohled na dálku s koukáním do sešitu. Hraní her na mobilu očím také moc na zdraví nepřidá.

Bolavá záda a hlava

Stěžují si syn či dcera na bolest hlavy? Než jim nacpete prášek, raději zvyšte pitný režim, oni totiž ve škole zapomínají, že mají žízeň. Co víc, někde se v hodině ani pít nesmí a o přestávku na takové "banality" přeci není čas. Když už si nějakou tekutinu koupí, obvykle jde o sladkou šťávu. Naučte je pít čistou vodu.

Náš tip: Ondřej Šteffl: Škola je pro rozvoj mozku nevhodná

Druhou možností, proč bolí hlava, je ztuhlá krční páteř. Ony záda všeobecně v lavici dost trpí. Ukažte jim při práci na domácích úkolech, jak by měly sedět. Když jen polovinu z instrukcí dodrží, budou se cítit lépe. Skvělou obranou je dostatek pohybu. Zkuste volnočasové aktivity zaměřit na sport či zdravotní cvičení. Pokud problémy přetrvávají, nestyďte se s nimi navštívit fyzioterapeuta, který jistě pomůže.

Co podle vás ještě hrozí dětem ve školní lavici? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 věcí, které nesmí rodiče nikdy dělat před dětmi

Proč pít burčák? Skutečně je tak zdravý?

7 postřehů o sexu, které by měla matka říct své dceři



reklama
Doporučené recepty
    reklama