reklama

10 věcí, které byste měli umět oželet

Když se zbavíte psychické zátěže zbytečných zlozvyků, poběží se vám životem o hodně příjemněji. Klidně můžete začít hned teď!

Foto: Isifa/Thinkstock

Zdá se vám všechno příliš složité? Lidé se na vás málo usmívají? Manžel trucuje, kamarádka nemá čas, sousedka pomlouvá? I to sluníčko zalezlo za mrak?

Třeba si za to můžete sama! Když se zbavíte psychické zátěže zbytečných zlozvyků, poběží se vám životem o hodně příjemněji. Klidně můžete začít hned teď!

1. Nemusíte mít vždycky pravdu

Spousta lidí - řekněme si to na rovinu, většinou jsou to muži - nemůže vystát myšlenku, že i oni jsou omylní. Chtějí mít pravdu za každou cenu, dokonce i za cenu vlastních ztrát.

Doporučujeme: 10 věcí, kterých v životě budete nejvíc litovat

Možná je načase přiznat, že i vy se můžete občas zmýlit... Vaše ego přece není tak velké, aby neuneslo trochu velkorysého ústupku...

2. Nemusíte mít vše pod kontrolou

Události, situace, lidé... Vždy se potřebujete orientovat, musíte vědět, co si o nich myslet. Zbytečně. Nechte věci jen tak přirozeně plynout. Zjistíte, že většina z nich v pohodě projde i bez vašeho bedlivého dohledu. A ani to nemusí být ke škodě.

3. Nemusíte spasit celý svět

Svět je plný bolesti, násilí a bídy. Vy ale nemůžete zachránit všechny týrané ženy, opuštěné děti nebo zbité pejsky. Soustřeďte se na své nejbližší okolí - to vaši péči zaslouží nejvíc.

4. Nemusíte obviňovat sebe ani jiné

Přestaňte se vinit za věci, které jste nemohli ovlivnit - a přestaňte vinit i ostatní. Věci jsou jen málokdy černobílé, a co se stalo, nedá se odestát. Naučte se smířit s věcmi, které nelze změnit, bude se vám dýchat snáz.

5. Nemusíte na každého zapůsobit

Proč se chtít zavděčit každému. Lidé jsou různí a jen výjimečně se najde člověk, kterého mají ráda úplně všichni. Jestli vůbec. Tak proč byste to měli být právě vy...

Čtete také: 20 věcí, které jsou lepší než sex

Dejte si pauzu, nohy na stůl a klídek... Kdo vás má rád, ten vás docenit dokáže. A jedině na tom záleží. Čím méně se budete snažit, tím více vás budou mít lidé rádi, tak to na světě chodí.

6. Přestaňte říkat "nejde to"

Objektivně samozřejmě nejde spousta věcí. Nejspíš nikdy nebudete svištět na lyžařském skokanském můstku, vlnit se jako had v rytmu tanga nebo počítat kvadratické rovnice.

Ale to neznamená, že musíte všechno vzdát předem! Zkuste  malý skokánek pro děti, taneční pro dospělé nebo sudoku, to je také fajn zábava.

7. Přestaňte se trápit minulostí

Jasně, že je to těžké. Spousta věcí šla udělat lépe. A tehdy v práci jste měl držet jazyk za zuby. A vůbec... Co se stalo, je za vámi. Proč se vracet myšlenkami zpět. Užívejte přítomnost a sledujte, jak se před vámi otevírá cesta ke skvělé budoucnosti.

8. Přestaňte si pořád stěžovat

Třeba to opravdu nemáte snadné, ale kdo z lidí má? Každý s sebou vláčí své vlastní problémy, nemusíte mu na ramena vršit ještě ty vaše... Sklenice nemusí být poloplná, i poloprázdná postačí. Půlka zase není tak málo!

Známe je: 8 věcí, které nesmíte říkat těhotným

A skončete s výmluvami. Vždycky je důvod, proč něco nejde. Vy najděte cestu, jak to půjde.

9. Přestaňte se chovat podle očekávání

Hodně lidí ví nejlépe, co je jediného správně. A často vědí dokonce, co je nejlépe pro vás. Vykašlete se na ně.

Máte na krku vlastní hlavu, tak ji používejte. Máte přece svoje představy, sny, touhy. Těch se držte a za těmi jděte. Jen vy sami dokážete posoudit, co je pro vás dobré.

10. Přestaňte se bát neznáma

Věci, které neznáte vám často mohou přijít zvláštní, divné nebo nebezpečné. To, čemu nerozumíte vás odrazuje. Neuzavírejte ale mysl. Proč zamítnout kvůli nepodloženým obavám něco, co je možná fajn. Strach vytváříte ve vlastní hlavě, a ta se ho také umí zbavit - jen chtít!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Věci, které by žena před mužem neměla dělat. Nikdy!

Tisíce školáků mají hlad: Drsná realita ČR 21. století

10 důvodů, proč spolu nespat. Jste taky pro?

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama