reklama

8 věcí, které nesmíte nikdy říkat těhotným

Být těhotná je možná stav požehnaný, ale také náročný. Proto si dobře rozmyslete, co nastávajícím maminkám říkáte.

Foto: Isifa/Thinkstock

Být těhotná je možná stav požehnaný, ale také náročný a ne vždy příjemný. Dobře míněné, leč nemístné dotazy okolí mu na půvabu rozhodně nepřidají.

Proto si dobře rozmyslete, co nastávajícím maminkám říkáte. Stačí, když je pustíte sednout v tramvaji nebo jim dáte přednost ve frontě v lékárně. Názory na populační explozi, české porodnictví či kojení si nechejte pro sebe...

Doporučujeme: Kamarádka nemůže otěhotnět? Tyhle věci jí neříkejte

Nastávající maminky, přestože jsou těhotné, zůstávají lidskými bytostmi s právem na vlastní soukromí a navíc na šetrné zacházení. Co jim za žádných okolností nemáte říkat?

Tyhle věty radši spolkněte!

  1. To jste plánovali? Ať zní odpověď ano či ne - je příliš intimní. Vás se přece taky nikdo neptá: Děláte sex pravidelně? A to jste to včera dělali bez ochrany? Jste pro plánované početí? Víte, jak funguje lidské rozmnožování? To je prostě každého soukromá věc.
  2. Myslel/a jsem, že tě děti moc neberou... Buď máte pravdu, a pak nejspíš připomínáte milostné selhání, případně neschopnost vzít si pilulku včas, nebo nastávající maminka změnila názor, a připomíná minulosti by se jí mohlo dotknout.
  3. Můžu si sáhnout na bříško? Nechcete přece ukousnout prst - tak nesahejte, kam nemáte! I těhotná žena je člověkem, nenarušujte její osobní prostor! Těhotenství to neomlouvá: Jak by se líbilo vám, kdyby někdo sahal na vaše břicho?
  4. Jste si jistá, že nečekáte dvojčata? Kdo jiný by měl v dnešní době ultrazvuku vědět, kolik dětí nosí v břiše, když se máma? Dotazem dáváte najevo, že má velké břicho, nebo že je úplně pitomá. (Nebo spíš ten, kdo se ptá...)
  5. Ještě máš co přibírat! Byli jste někdy těhotní? Pokud ano, tak tuhle otázku nikdy nepoložíte. Dobře totiž víte, jak je nepohodlné s těhotenským bříškem chodit-sedět-ležet, prostě všechno. A musíte to snášet více než třicet týdnů. Je fajn, že se snažíte mamině naznačit, že ještě není jako stodola, ale uvědomte si, že si i tak připadá velká až dost. není třeba jí připomínat, že to bude ještě horší...
  6. Je to náročné být v jiném stavu? Tak to si pište, že jo! Cítíte se mizerně. V těhotenství vás bolí záda, nohy, prsa. Sotva funíte. A ještě byste se o tom měla s někým cizím bavit? Proč, proboha?
  7. Určitě chceš rodit přirozenou cestou, viď? To je čistě její volba. A i když na to máte svůj názor, nevnucujte ho.
  8. Jak dlouho budeš kojit? Jednak to nikdo nemůže předem vědět a jednak by prsa (stejně jako vagína) a všechny činnosti s nimi spojené neměla podléhat kontrola veřejnosti v žádném směru. Prostě to nechejte na mámě.

Mužům a ženám, které těhotenstvím neprošly, jsme radili na předchozích řádcích. Teď máte prostor vy, maminky - ať už nastávající nebo zkušené.

Jaké jsou vaše zážitky z požehnaného stavu? Všímalo si vás okolí až příliš, nebo naopak (třeba v přeplněném autobusu) málo? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejmenší miminko světa bylo velké jako propiska

Bláznivá transgender láska: On byl holka, ona byla kluk

Jak se stravovat a cvičit, když v práci jenom sedíte?

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama