reklama

10 nejlepších dobrodružných knih pro děti: Znáte je?

Chce to dobrodružství: živý děj a silné kladné hrdiny. Které knihy děti opravdu zaujmou?

Foto: Thinkstock

Divíte se, že vaše děti nečtou? Není divu, když se jim jako povinná četba cpu do hlavy suchopárné texty předminulého století!

Chce to dobrodružství: živý děj a silné kladné hrdiny. Hobití trilogii Pán prstenů a čarodějnickou sérii o Harrym Potterovi přitom samozřejmě vynechat nemůžeme, možná jste ale trochu pozapomněli na spoustu dalších půvabných dílek, které děti pobaví a nenásilně uvedou do světa knih. Poradíme vám a začneme od literatury pro nejmenší.

Ferda Mravenec

Šikovný a zvědavý mravenec Ferda, který levou zadní zvládá "práce všeho druhu", se zrodil v hlavě spisovatele Ondřeje Sekory už v roce 1933 a dětem má co říct dodnes. Tenhle bytostný optimista s červenou puntíkovanou mašlí kolem krku si ví rady v každé situaci. Je nebojácný, chytrý, vynalézavý - a velkoryse přehlíží přehmaty svého velkohubého, neschopného, ale hodného kamaráda brouka Pytlíka. Odpouští dokonce i fintivé a proradné Berušce, a to už je co říct!

Čtěte také: Pipi Punčochaté je 70: Jak vypadala tehdy a dnes?

Co se děti z knihy naučí? Že každá situace má své řešení.

Děti z Bullerbynu

Série knih, kterou v letech 1947 až 1966 napsala švédská spisovatelka Astrid Lindgrenová, je na první podhled hodně civilní. Úplně obyčejná dobrodružství šesti dětí z osady Bullerbyn ( (švédsky Hlučná vesnice) jsou však neobyčejně milá a přesně odkoukaná ze života. Možná proto se dětem tak dobře čtou - skoro každý přitom zatouží bydlet v malé vesničce se třemi domy a mít svou vlastní partu kamarádů jako Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Anna a Britta.

Co se děti z knihy naučí? Že dobré kamarády najdete klidně přes ulici.

Kalle Blomkvist

Kalle, chytrý, ale až moc zvědavý kluk, je další postavou Astrid Lindgrenové. Vystupuje ve třech knihách: Detektiv Kalle má podezření, Svěřte případ Kallovi, Kalle Blomkvist zasahuje. Touží být detektivem, a tak se vždy připlete někam, kam by neměl. Díky tomu se svými kamarády Andersem a Evou-Lottou odhalí zločiny, u kterých dospělí neuspěli. Vaše děti budou číst jejich příběhy jedním dechem a tiše závidět...

Co se děti z knihy naučí? Že šikovné dítě dokáže někdy víc než dospělý.

Rychlé šípy

Příběhy party městských kluků z období první republiky od Jaroslava Foglara obohatily několik generací čtenářů. Chlapecký klub Rychlé šípy v nich zažívá dobrodružství nejdříve v podobě komiksů (skvěle nakreslených Janem Fischerem a Marko Čermákem), později ve dvou knihách Záhada hlavolamu (1940/1941) a Stínadla se bouří (1947), k nimž po desítkách let přibyl třetí díl Tajemství Velkého Vonta (1986). Záhadná čtvrť Stínadla, tajemná organizace Vontů, hlavolam ztraceného vynálezce zvaný "ježek v kleci" se staly kultovní součástí české kultury - a aby ne! Jak skvělé by bylo vydávat se na dobrodružné výpravy s kamarády, na které se může člověk vždycky spolehnout! Škoda, že k tomu dnes mají děti daleko méně příležitostí...

Co se děti z knihy naučí? Že dobrá parta dokáže nastolit spravedlnost - alespoň v nejbližším okolí.

Dva divoši

Kniha Ernesta Thompsona Setona vypráví příběh chlapce Yana, který touží poznat přírodu a žít jako Indián. Svá dobrodružství prožívá s kamarádem Samem v kanadské přírodě, kde si chlapci hrají a přitom se učí lesní moudrosti a získávají další kamarády. Z plachého Yana se díky tomu nakonec stane vůdce celého klukovského "kmene". Vaše plaché dítě bude číst se zatajeným dechem a věřit, že i ono se jednou třeba stane velkým náčelníkem.

Doporučujeme: Co čtou děti nejvíc? Klasika to není!

Co se děti z knihy naučí? Že skutečná hodnota člověka se skrývá uvnitř a nemusí být na první pohled patrná.

Vlaštovky a Amazonky

Další skupina dětí, vlastně dvě: sourozenci Walkerovi (Vlaštovky) a sestry Blackettovy (Amazonky). Všichni polečně prožívají prázdninová dobrodružství v Jezerní oblasti severozápadní Anglie, kde rád pobýval i autor série Arthur Ransome. Postupně o nich napsal dvanáct knih, z nichž první Boj o ostrov vznikla už v roce 1930 a poslední, Velká severní? až o sedmnáct let později.

Co se děti z knihy naučí? Že jde žít život zajímavě, stačí jen k tomu najít spřízněné duše.

Vinnetou

Hrdý a čestný Indián Vinnetou, zázračně schopný německý dobrodruh Old Shatterhand, přátelství dvou mužů odlišné pleti na život a na smrt - a spousta dobrodružství okolo. Už vůbec nezáleží na tom, že spisovatel Karel May, jejich duchovní otec, navštívil Ameriku dávno poté, co své příběhy vymyslel. Napsal je tak čtivě, že vešly do dějin literatury, přestože toho mají s realitou společného jen málo. Zato vaše děti naučí, co je to přátelství a čest.

Co se děti z knihy naučí? Že přátelství může spojovat lidi odlišných barev pleti.

Luisa a Lotka

Povídka německého spisovatele Ericha Kästnera vychází z klasické zápletky o záměně dvojčat. Luisa Palfyová z Vídně nosí kudrlinky a je tak trochu drzá, zatímco Lotka Körnerová z Mnichova je tichá, hodná holčička. Jinak jsou si ovšem k nerozeznání podobné, přestože se nikdy neviděly. Když se náhodou sejdou na dětském letním táboře, brzy jim dojde, že jsou dvojčata. Jejich rodiče se rozvedli, a každý si nechal jednu z nich. A tak se holky rozhodnout vše napravit: Lotka si rozpustí copánky, Luisa je zaplete, a každá vyrazí do domova té druhé s jediným cílem: Poznat svého druhého rodiče a znovu dát rodinu dohromady...

Co se děti z knihy naučí? Že i holky leccos dokážou.

Bilbo a Frodo

Pytlíkové z Hobitína, kteří dorazí až na konec světa a změní dějiny... Hobití trilogii Pán prstenů předchází román Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Tím doporučujeme začít. Není možné, abyste si Bilba a další představitele románů britského spisovatele J. R. R. Tolkiena nezamilovali.

Co se děti z knihy naučí? Že i malý člověk může změnit svět.

Harry Potter

Stejně jako romány J. R. R. Tolkiena, jsou i díla anglické spisovatelky J. K. Rowlingové založena na souboji dobra se zlem. Fantasy série je sice především čtením pro děti, ale nevyhýbá se ani smrti, oběti, lásce a dalším velkým tématům, která jsou vlastní každé dobré literatuře.

Co se děti z knihy naučí? Že se zlu nemá ustupovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

TOP 10: Jaké jsou nejoblíbenější dětské knihy?

Gordonova metoda: Jak zvládnout hádku s dítětem

Čtení na dovolenou? 10 knih, které přečtete jedním dechem

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama