reklama

Pipi Punčochaté je 70: Jak vypadala tehdy a dnes?

Půvabnou, rošťáckou tvář propůjčila knižní postavě švédská herečka a zpěvačka Inger Nilsson. Pipi je letos v květnu 70 let, její představitelka oslavila 56. narozeniny.

Foto: Profimedia.cz / Wikipedia

Pipi Dlouhá punčocha neboli Pippi Långstrump je asi nejznámější švédskou literární postavou z četby pro děti. Konkurovat jí snad mohou Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Anna a Britta, děti z Bullerbynu. A to jen proto, že je napsala stejná autorka, báječná spisovatelka Astrid Lindgrenová.

Rukopis Pipi věnovala své dceři Karin jako dárek k 10. narozeninám. Stalo se tak 21. května 1945 a během následujících 70 let byla kniha přeložena do 70 jazyků po celém světě. Zpočátku však způsobila pořádný skandál, první vydavatelství dokonce odmítlo rukopis publikovat jako "příliš podvratný".

Doporučujeme: 6 super filmů, které by měla vidět každá puberťačka

"Vydání vyvolalo vlnu emocí. Veřejnost nechtěla mít nic společného s hrubým a nebezpečně špatným příkladem pro novou poválečnou mládež," vysvětluje Ondřej Müller, programový ředitel Albatros Media, které právě vydalo Pipi Dlouhou punčochu s původními ilustracemi Ingrid Vang Nymanové.

Čím Pipi děti i dospělé tak fascinuje?

Kdo by ji nemiloval: Devítileté děvčátko s vlasy zrzavými jako liška, spletenými do odstávajících copů, obrovskou silou, hlavou plnou báječných nápadů a srdcem tak velkým a dobrým, že by se do něj vešel celý svět... Její maminka je anděl a tatínek mořský vlk, kterého jednoho dne bouře smetla z paluby a teď je králem černošského kmene. Pipi bydlí úplně sama ve vile Villekulle na kraji městečka, společnost jí dělá jen opička pan Nilsson, kůň Alfred a kufr plný peněz. Naštěstí v sousedství žijí sourozenci Tommy a Annika, s nimiž může zažívat spoustu dobrodružství.

Autorka prostřednictvím Pipi záměrně rozbíjela tradice dětské literatury. Mnozí ji považují za první punk či první emancipovanou ženu. Tahle nebojácná, vynalézavá, svéhlavá a prostořeká holka totiž zcela pohrdá konvencemi a je naprosto upřímná. Nastavuje tak světu dospělých nemilosrdné zrcadlo.

Pippi a Inger

Půvabnou, rošťáckou a nezapomenutelnou tvář propůjčila knižní postavě švédská herečka a zpěvačka Karin Inger Monica Nilsson. Ta je o něco mladší, letos v květnu oslavila 56. narozeniny.

Pippi se stala její osudovou postavou, jako desetiletou ji proslavila pro celém světě. Další větší role už nepřišly. Když Karin nehrála v divadle či ve filmu, pracovala jako sekretářka u lékaře. "Jsem ve Švédsku snad jediná osoba, která knihu nikdy nečetla," prohlásila o sobě poněkud rozmrzele.

Na filmech o Pipi nevydělala, protože v době, kdy se natáčely, nebylo ve Švédsku dovoleno platit děti za filmování. Přesto ji to nemrzí. Za ztvárnění své role byla oceněna nejprestižnější španělskou televizní cenou TP de Oro. A Švédové svou nestárnoucí Pipi Punčochatou milují dodnes. Které dívce se tohle poštěstí?

zdroj: Wikipedia, csfd.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sledování 3D filmů: Dětem hrozí fatální následky!

Kdy je nejlepší být matkou: Ve 20, 30 nebo 40 letech?

Salma Hayek: Jedině v pornofilmech ženy vydělávají víc než muži

Neznámkuje a nedává diktáty: Chci děti podporovat, ne je nachytávat na tom, co neumí | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama