reklama

Počítač

PC neboli Personal Computer dnes najdeme v každé domácnosti. Osobní počítač potřebujeme ke studiu, práci nebo k zábavě. Jedná se o elektronické zařízení, které zpracovává data pomocí předem vytvořeného programu. Pomocí počítačů máme spojení s internetem. Stal se nedílným pomocníkem moderní doby. Postupem času velké stolní počítače budou nahrazeny notebooky, netbooky, tablety a nebo chytré telefony.

Novinkou jsou tzv. počítače All In One PC

Počítač, který je zabudovaný do monitoru. Jde o velký hit. Není se čemu divit, protože máte na stole jen monitor, klávesnici a myš. Všechny kabely a těžká bedna jsou pryč. Nejedná se tak úplně o novinku. V roce 1998 už byl uvedený Apple iMac G3 v CRT monitoru. Dnes ovšem jsou k dostání tenké dotykové LCD displeje, výkonné a cenově dostupnější.

Do All In One PC vede jen jediný kabel a to napájecí adaptér. Klávesnice a myš jsou připojeny bezdrátově a reproduktor, mikrofon a kamera jsou zabudované do počítače. Cenově se u těchto produktů pohybujeme kolem dvaceti pěti tisíc.

Z čeho se skládá počítač

Hardware

Jedná se o technické vybavení. Tento pojem se vžil pro veškeré technické - fyzické zařízení, které je potřebné k funkci systému zpracování informací. U počítače tak můžeme najít: monitory, klávesnice, tiskárny, počítačové myši, tablety, trackbally, kabely, konektory, rozšiřující karty, flash disky a jiné,

Software

Jedná se o protipól, ale nezbytné doplnění hardwaru. Jde o programové vybavení. Pro laiky se udává, že jde o nehmatatelné položky nutné k provozu počítačů. Mezi Software tedy patří operační systém, počítačová hra nebo textový editor.

Co je notebook?

Často se používá pojem laptop. Jde o přenosný počítač, který plní úlohu stolního počítače. Notebooky mají všechny komponenty zabudované a poskytují srovnatelnou funkci, jako komponenty stolních počítačů.

Klasický notebook má displej o úhlopříčce 13-17 palců a váhu kolem tří kilogramů. Zdroj energie je akumulátor. Dále si pak můžeme zakoupit notebook s menší obrazovkou než dvanáct palců a s váhou kolem jednoho kilogramu. To pak jde o tzv. subnotebook. V dnešní oblibě je ještě odlehčenější varianta netbook.

Historie

Za první předchůdce počítače můžeme považovat mechanické počítadlo tzv. abakus, který se používal v Babylonii. Za vynálezce dnešních počítačů je považován Charles Babbage, který vymyslel v devatenáctém století základní principy fungování mechanického stroje pro řešení složitých výpočtů.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama