reklama

Od jakého věku dát dítěti vlastní počítač?

Jedno je jisté - počítač vaše dítě v životě nemine. Odkdy je však vhodné ho k němu pustit? Za jakých podmínek a na jak dlouho? To už jsou otázky…

Holčičky u počítače
Holčičky u počítače | Foto: Profimedia.cz

Jedno je jisté - počítač vaše dítě v životě nemine. Odkdy je však vhodné ho k němu pustit? Za jakých podmínek a na jak dlouho? To už jsou otázky…

„Naší Gábince bude v únoru šest let a od příštího září nastoupí do první třídy. Zajímalo by mě, jestli už je to vhodný věk, abychom jí k Vánocům pořídili první počítač. Je docela technicky zaměřená a počítače doslova miluje. Samozřejmě že jí na něm zatím pouštíme jen dětské hry a programy, občas youtube," napsala nám čtenářka Mirka z Českého Krumlova. Jak byste jí poradili?

Psycholožka nedoporučuje

Pražská psycholožka Vlasta Svobodová by počítač doporučila nejdříve dítěti ve třetí třídě, ale předškolákovi rozhodně ne. „Soustřeďte se raději na hračky, které rozvíjejí dovednosti potřebné k nácviku psaní, čtení a počítání, jako jsou třeba puzzle. Za vhodné považuji také stavebnice z kostek, jednoduché hudební nástroje, koloběžky a kola - to jsou záležitosti, které rozvíjejí motoriku, ať už jemnou, nebo hrubou. Hrajte s dětmi napodobovací hry: na prodavačku, maminku, lékařku, řidičku, učitele, strojvedoucího, herce. Učte je samostatně se oblékat, věnujte čas nácviku zapínání knoflíků, zipů, smyček, oček, zavazování tkaniček… Čtěte a prohlížejte si s nimi knížky. Elektronické hračky, ani ty výukové, podle mě dětem v předškolním věku do ruky nepatří," radí odbornice.

Rodičům počítač nevadí

„Počítače a další technika budou děti provázet celým životem, nevidím proto důvod je od nich zrazovat - tedy za předpokladu, že budou mít i jiné aktivity: sport, výtvarku, hudebku…" domnívá se Ivona, maminka patnáctiletého syna. „Náš Jiřík hrál naučné hry na počítači už od 3 let: doplňování tvarů, barev, jednoduché počty - to všechno ho prostě bavilo. V pololetí první třídy jsme mu potom pořídili vlastní počítač za jedničku na vysvědčení. Hrál na něm dětské hry a využíval výukové programy (Gordiho). S počítačem ve svém pokoji vyrostl a žádné problémy jsme nezaznamenali. Rozhodně na něm netrávil moc času, možná proto, že jsem mu ho nezakazovala."

Výchova, či zlo? Záleží na volbě!

Existují hry výukové a výchovné, které rozvíjejí schopnosti dítěte, třeba logické agentury (pokud se nehrají každý den). Jsou ale také programy zcela nevhodné, třeba krvavé střílečky, kde získáváte body za něčí smrt. U kluků se jim sice nejspíš nevyhnete úplně, ale je třeba jim řádně zdůraznit hranici mezi virtuální realitou a skutečností.

A rozhodně předejděte dlouhému vysedávání dítěte u počítače, tím se může zcela změnit jeho vnímání reality a pokřivit pohled na svět. Dítě posléze tráví u monitoru veškerý volný čas, vyhýbá se kamarádům, izoluje se od okolí. Zhoršuje se jeho prospěch a hrozí vznik závislosti. Jestliže začne simulovat, aby nemuselo do školy a mohlo sedět doma u hry, případně chodí-li spát o půlnoci a ráno je ochotno si přivstat, jen aby konečně dosáhlo dalšího levelu, nastává problém. Je na čase výchovně zasáhnout, a když to nepomůže, obrátit se na odborníka.

Na druhou stranu: pokud počítač slouží jako výuková pomůcka, nástroj na kreslení, zdroj informací či chvilkové odreagování, může udělat velkou službu. Je to jako s ohněm: počítač je úžasný sluha, ale velmi zlý pán…

Také máte doma malého počítačového mága? Vysedává věčně u monitoru a vy jste z toho nešťastní? Nebo naopak považujete počítač za studijní přínos? A pouštíte potomka k  vašemu počítači, nebo má už vlastní? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

Statistiky varují

Studie v rodinách 1143 školních dětí ve věku 6 - 11 let prokázala, že:

  • chlapci tráví u počítače více času než děvčata
  • 14 % dětí, které mají domy počítač, má tmavé kruhy pod očima
  • 20 % dětí zaznamenalo svalovou ztuhlost v ramenním kloubu
  • 6 % dětí trpí změnami v postavení lopatky

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama