reklama

Plavete ve studené vodě? Přijdete o uši!

Milujete vodu a plavete, kdykoliv je to možné? Chodíte se koupat v létě za každého počasí ven? Možná, že se brzy shledáte s problémem: ztrátou sluchu. O důvod víc, proč používat chránící špunty!

Foto: Isifa/Thinkstock

Milujete vodu a plavete, kdykoliv je to možné? Chodíte se koupat v létě za každého počasí ven? Možná, že se brzy shledáte s problémem: ztrátou sluchu.  O důvod víc, proč používat chránící špunty!

V první půlce prázdnin nám počasí moc nepřálo a tak je voda na venkovních vodních plochách dost chladná. O moc lepší to často není ani v krytých bazénech, kde teplota vody nedosáhne proklamovaných 21 stupňů. Pravidelné vystavování uší - konkrétně zvukovodů - vlivu studené vody však může být pořádně nebezpečné.

Jak nás slyšíte?

Častý pobyt ve studené vodě bez náležité ochrany uší se může stát důvodem zhoršení sluchu a nakonec i ohluchnutí.

Chlad totiž stimuluje růst kosti směrem dovnitř zvukovodu. V uchu (přesně vzato ve vnějším zvukovodu) se začnou tvořit kostní výrůstky, které postupně zvukovod ucpou. Přes tuto překážku zvuk proniká jen s čím dál většími obtížemi.

Jde vlastně o obrannou reakci organismu, který se snaží izolovat citlivý ušní bubínek od vlivu chladného prostředí. 

Sledujte první příznaky

Prvním příznakem je, když se vám po plavání špatně dostává voda z ucha. To je ale zároveň nejvyšší čas běžet k lékaři - odborníkovi na ORL! Protože později už to bude jedině horší.

Kůže, vystýlající ušní kanálek, je tenčí než jeden milimetr, a snadno se podráždí. Na ochranu citlivého bubínku se začnou v kanálku tvořit kostěné výběžky - exostózy.

Problém se bohužel většinou plně projeví až v okamžiku, kdy jsou tak velké, že téměř blokují celý ušní kanálek. V té době již ale způsobují poruchy sluchu a bolestivé záněty.

Plavete nebo surfujete?

Tento problém se objevuje především u surfařů a dalších sportovců, kteří jsou pravidelně v kontaktu se studenou vodou. I když se mu říká "surfařské ucho", postihuje velmi často i plavce. Nepleťme si ji však s tzv. plaveckým uchem, jak se říká opakovaným zánětům vnějšího zvukovodu způsobené stálou vlhkostí.

Zvukovod je normálně široký asi 8 mm a exostózy jej postupně uzavírají. Obyčejně se vyvíjí v obou uších stejně. Mnohem hůře se pak z ucha odstraňuje ušní maz, odumřelé buňky a vlhkost.

Zadržovaná voda narušuje kůži zvukovodu, a zvyšuje tak pravděpodobnost vzniku infekce. Vzniká zánět a otok, který přispívá k uzavírání zvukovodu. Za překážkou zůstává hnis, který tlačí a působí bolest.

Difusní exostóza (větší počet rozptýlených výrůstků) vnějšího zvukovodu může stlačovat okolní tkáně, ale je nezhoubná. Kromě zhoršení sluchu způsobuje

  • opakované záněty středního ucha
  • tinitus (hučení nebo pískání v uchu)

Co s tím?

Především je dobré jako prevenci používat špunty do uší. Zabraňují vnikání vody do ucha a udržují ve zvukovodu teplo.

Existují gumové a silikonové, některé mají uprostřed chlopeň nebo otvor, takže neovlivňují sluch ani vnímání rovnováhy. 
 
Další důležitou součástí prevence je vysušení po každém kontaktu s vodou - ale pozor, jen vnějšího ucha! K čistění je vhodný roh ručníku nebo papírový kapesník, vatové tyčinky rozhodně nepoužívejte.

Pokud už výrůstky máte, zkuste k vysušení užít několik kapek alkoholu, který se spolu s vodou ze zvukovodu vypařuje. Pomáhá tak předcházet vzniku infekce.  Poslední a definitivní instancí je chirurg s vrtačkou. Vážně!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama